Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ana hatlar çizildi son şekil yarın

Demokratikleşme paketi ile ilgili önerilerin kendisine sunulduğu Erdoğan, yarınki toplantı sonrasında pakete son şeklini verecek

Giriş Tarihi: 12.9.2013
ile özdeşleştirilen Demokratikleşme Paketi'ni açıklayacak. Tamamlanan çalışmalar kapsamında tüm öneriler ve çalışmalar dün Başbakan Erdoğan'a sunuldu. Paket üzerinde en az bir toplantı daha yapılacak ve hayata geçirilecek reformlar Erdoğan tarafından kamuoyuna açıklanacak. AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlenen "Demokratikleşme Paketi Değerlendirme Toplantısı" yaklaşık 4 saat sürdü. Toplantıya, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ, Adalet Bakanı Sadullah Ergin, İçişleri Bakanı Muammer Güler, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Hüseyin Çelik, AK parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Başbakan Erdoğan'ın siyasi başdanışmanı Yalçın Akdoğan katıldı. Toplantı sonrası açıklama yapan Atalay "Toplumun her kesimini kuşatan çok kapsamlı bir paket" dedi. Toplantıda, Atalay, Arınç, Bozdağ ve Ergin tarafından kendi alanlarında yapılan çalışmalar ve önerilen düzenlemelere ilişkin sunum yapıldı. Daha sonra her öneri ve çalışma ile ilgili başta Erdoğan olmak üzere toplantıya katılan kişiler söz aldı. Üzerinde görüş bildirilen ve mutabık kalınmayan maddelerin partinin en üs karar organı olan Merkez Karar Yönetim Kurulu (MKYK) toplantısında oylamaya sunulması kararı alındı.

RUHBAN OKULU

Pakette yer alan en tartışmalı konuların başında Ruhban Okulu'nun açılıp açılmaması olduğu öğrenildi. Açılımın pozitif etkisi üzerinde durulurken, Batı Trakya Türklerinin sorun yaşadığı, "Müftü, imam ve Kuran hocalarının Yunan hükümeti tarafından atanması" kararından dolayı durumun mütekabiliyet olarak ele alınması görüşü de gündeme geldi. Bu durumun ardından kararın MKYK toplantısında yapılacak oylama ile verilmesi kararı alındı. Yine kritik olarak görülen ve üzerinde farklı görüşlerin olduğu bazı başlıklar da MKYK toplantısında karara bağlanacak. Toplantıda paketin içeriği ele alınırken, reformların kapsamının yarın yapılacak toplantıda netleşeceği öğrenildi. MKYK toplantısının ardından Erdoğan, bir kez daha kurmayları ile bir araya gelecek. MKYK toplantısında alınan görüşlerin ardından paketin son hali verilecek.

SESSİZ DEVRİM

Toplantının ardından açıklama yapan Atalay, "Dört saatlik çalışmada tamamlayamadık" dedi. Pakette toplumun her kesimini kuşatan düzenlemeler olduğunu anlatan Atalay, şöyle dedi: "Parti ve hükümet olarak yaklaşımımız bütün toplumsal sorunların daha fazla demokratikleşmeyle çözülmesi. Yayımladığımız Sesiz Devrim adlı kitap da onların devamı olan bir çalışma. Çözüm süreci de bunun içinde. Hepsini birlikte ele alan geniş bir paket. İnşallah cuma günü tamamlayacağız."

45 DAKİKA GÖRÜŞTÜLER
Başbakan Tayyip Erdoğan, Irak Meclis Başkanı Usame Nuceyfi ile basına kapalı olarak yaklaşık 45 dakika görüştü. Erdoğan'ın, cumartesi günü de eski milli futbolcu ve partisinin İstanbul milletvekili Hakan Şükür'ün oğlu Ömer Hakan'ın sünnet düğününe katılacağı bildirildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ana hatlar çizildi son şekil yarın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN