Gözden çıkarılan kurşun

Giriş Tarihi: 23.9.2013

Suriye'de sol şakağından vurulan 2.5 yaşındaki Ahmed, Hatay'da mucize operasyonla kurtarıldı. İçerde kalan 3 cm'lik kurşun, kafatası açılmadan gözden girilerek bulundu ve başarıyla çıkarıldı

Suriye'deki iç savaşta sol şakağından bir Kalaşnikof mermisi ile vurulan 2.5 yaşındaki Ahmed Hani Arup, Suriye'de teçhizatlı hastane yokluğundan ötürü Türkiye'ye getirildikten sonra Hatay'da mucize bir operasyonla kurtarıldı. Küçük çocuk dünyada örneği olmayan bir yöntemle hiçbir hasar almadan hayatta kalırken, Antakya Devlet Hastanesi'nde mecburi hizmetini yapmakta olan Op. Dr. İskender Alkın Solmaz ise Dünya Tıp Literatürü'ne geçecek bir operasyona imza attı. Mucize operasyonla göze çok yakın bir yerde bulunan Kalaşnikof mermisi çıkarıldı. Operasyonu, önce beyin cerrahlarının yapması planlandı. Kalaşnikof mermisi Küçük Ahmed'in sol şakağından girmiş ve çıkmamıştı. Beyin cerrahları kafatasını açacakları için önemli hücrelerin ciddi ölçüde zarar görme riski vardı.

DOKULARI ZARAR GÖRMEDİ

Göz hastalıkları uzmanı doktor İskender Alkım, inisiyatif alarak küçük Ahmed'in gözünü açarak kurşunu bulup çıkarmayı teklif etti. Böylece küçük çocuk daha az hasar görecek ve tam olarak yeri belirlenemeyen kurşun çıkarılabilecekti. Operasyon seçeneği bir tercüman vasıtasıyla ailesine iletildi. Durumun ciddiyeti çocuğun ailesine anlatıldı. Doktora güvenen aile onay verdi. Operasyon sırasında küçük Ahmed'in gözünden girilerek kurşun bulundu ve çıkarıldı. Çocuğun göz dokuları bile zarar görmedi. Ahmed'in 8 aylık hamile olan annesi ile babası Türk doktora ve yetkililere dualar okuyarak Türkiye'den ayrıldı.

LİTERATÜRE GİRECEK OPERASYON
Tam olarak 3 cm. uzunluğunda olan kurşun, bir mucize eseri beyin ve göz dokularına hiçbir zarar vermeden Retrobulber alan, İntrakonal bölgede yerleşmiş, Maksiler Sinüsün Tavanı denilen kısma saplanıp kalmıştı. Dünya Tıp Literatürü'nde başka örneği olmadığı ortaya çıkan operasyon için makale hazırlayan İskender Alkın, bu ameliyatla literatüre de girmiş olacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gözden çıkarılan kurşun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN