Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Vakti gelince konuşulur'

Başbakan Erdoğan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağı konusunda "Kesin kararım yok. Partim bu noktada hangi görevi bana verirse onu yapmanın gayreti içerisinde olurum"dedi

Giriş Tarihi: 4.10.2013
SABAH YAZARLARI SORDU BAŞBAKAN YANITLADI
Başbakan Erdoğan, AK Parti Genel Merkezi'nde a Haberatv ortak yayınında gerçekleşen "Başbakan'la Gündem Özel" programına katıldı. A Haber Ankara Temsilcisi Murat Akgün moderatörlüğünde yapılan programda Başbakan Erdoğan, Sabah Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Erdal Şafak ile Sabah Gazetesi Yazarları Mehmet Barlas ve Sevilay Yükselir'in gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

***
Başbakan Erdoğan, yaklaşan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde aday olup olmayacağı ile ilgili "Kesin kararım yok" ifadesini kullandı. Sistemlerinin istişareye dayandığını ifade eden Erdoğan, "Partim bu noktada hangi görevi bana yıkarsa, hangi görevi benden isterse ben onu yapmanın gayreti içerisinde olurum" dedi. Başbakan Erdoğan, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün Başbakan adayı olması yada partinin bölünmesi gibi durumlar için ise "Aramızda yol ayrımına fırsat verecek bir kararın olmayacağına inanıyorum. Bunu aramızda da gerekirse gerekli istişaresini müzakeresini yaparız. Sayın Cumhurbaşkanımızın bulunduğu makam önemlidir ama partimizin kurucusu olarak kendisi de vardır, AK Parti onun için de önemlidir. Böyle bir sıkıntı olacağını sanmıyorum" diye konuştu. Erdoğan Gezi Parkı olayları ile ilgili Gül'ün yaklaşımı için ise "Gençlerin talepleri noktasında farklı düşünmemiz mümkün değil" dedi. Erdoğan, ATV-A HABER ortak yayınında şunları söyledi:
(2014 Senaryoları) Biz, kendi aramızda bu tür şeyler oturup konuşmadık. Ama vakti saati geldiğinde zaten partimizin yetkili kurulları da bizler de kendi aramızda konuşma imkanımız olabilir. Kimin olması ülkemiz için çok daha isabetli olur. (Cumhurbaşkanı adaylığı ile ilgili) bununla ilgili bir kararım kesin olarak yok. Bizim bir sistemimiz var. Bu sistem istişareye dayalıdır. Partim bu noktada hangi görevi bana yıkarsa, hangi görevi benden isterse ben onu yapmanın gayreti içerisinde olurum. Siyasi noktadaki terbiyem de 40 yıldır hep böyle geldi.
Partimizin içinde bir bölünmeye asla fırsat vermek istemeyiz. Aramızda yol ayrımına fırsat verecek bir kararın olmayacağına inanıyorum. Bunu aramızda da gerekirse gerekli istişaresini müzakeresini yaparız, ona göre de adımı atarız. Şu anda partinin genel başkanıyım, Benim için partimiz ne kadar önemli ise, Sayın Cumhurbaşkanımızın bulunduğu makam önemlidir ama partimizin kurucusu olarak kendisi de vardır, AK Parti onun için de önemlidir. Böyle bir sıkıntı olacağını sanmıyorum.
(Gül'ün Gezi olaylarına yaklaşımı) Gençlerin demokratik talepleri noktasında zaten bizim farklı düşünmemiz mümkün değil
Bizim itirazımız çevre hassasiyetine değil, orada yapılan vandallığadır.

SEÇİM SİSTEMİ HAYIRLI OLACAK
Biz tartışılmak üzere 3 teklif ileri sürdük. Biri zaten mevcut durum. Bu mevcut durumu da biz geldiğimizde kucağımızda bulduk. Bizden önce hazırlanmış olan bir seçim şekliydi. Yüzde 10 seçim barajı vardı. O seçim barajıyla parlamentoya adım attık Biz onunla seçime girdik? Ne gibi karşı öneri teklif gelir onları bekleyeceğiz. Ondan sonra bir değerlendirme yapıp adımımızı atmayı düşünüyoruz. Kamuoyu araştırmalarını buna göre yapacağız. Hangisi çıkarsa adımımızı atarız.

İDARİ DEĞİŞİM BAYRAMA BİTER
Seçim barajları yasal düzenleme gerektiriyor. Yasal düzenleme gerektiği için bayrama yetişmesi mümkün değil. Şu olabilir: Bizim şimdi idari tasarruflarımız olan maddeler var. Hedefimiz onları bayrama kadar yetiştirmek. Onlar çünkü tamamıyla Bakanlar Kurulu kararıyla yönetmelikle süratle çıkarabileceğimiz düzenlemelerdir. Bunu bayramdan önce çıkartıp halkımıza ilk müjdeyi vermek istiyoruz. Ama bayram sonrası o süreci başlatmak istiyoruz.

PAKETE DESTEK YÜZDE 60 İLE 70
Anketler destek noktasında ne durumda?) Demokrasi paketine destek kamuoyundaki birkaç ankete göre yüzde 60 ile 70 arasında değişiyor. Paket Kürt toplumuna karşı daha ileri adımlar içeremez miydi?) Bunu eğer lokalize edersek yanlış tespit yapmış oluruz. Bizim çıkardığımız veya çıkaracağımız yasal düzenlemeler, idari düzenlemelerin belli bir bölgeyle hiçbir alakası yok. Ülkemizin genelini kapsıyor.

RUHBAN OKULU MESELESİNİ ÇÖZERİZ
Ruhban Okulu meselesini çözeriz. Biz bu konuyu Atina'yla çok konuştuk. Onlara Atina'da Fethiye Camisi ile birlikte 2 caminin bulunduğunu ve bunların harabe halinde olduğunu söyledim. 'İzin verin bu camileri restore edelim' dedim. Ama onlar ipe un seriyorlar. hiç kimsenin şüphesi olmasın Herkesin Başbakanı olduğu mesajını veren Erdoğan, "Herkesin Başbakanı olmasam, Hakkari'deki Şırnak'taki kardeşimi vatandaşımı düşünmez, böyle gelmiş böyle gider derdim" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Vakti gelince konuşulur'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN