Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AK Parti ve CHP'nin 'vatandaşlık' arayışı

AK Parti ve CHP kurmayları yeni anayasadaki "Türk Vatandaşlığı" tanımı ile ilgili görüştü. CHP, "maddeyi çıkarmak ya da anayasada nötr bir vatandaşlık tanımı yapılması" önerilerine sıcak baktı

Giriş Tarihi: 15.10.2013
AK Parti ve CHP arasında, Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun üzerinde uzlaştığı 60 maddelik paketin Meclis'ten çıkartılması konusundaki yakınlaşmada sürpriz bir gelişme yaşandı. CHP tutuklu vekilleri kurtaracak "dokunulmazlık", AK Parti ise "vatandaşlık" maddesinde yapılacak değişikliğin pakete dahil edilmesi halinde aşama kaydedileceği mesajı verdi. CHP, bu güne kadar tartışma konusu olan "Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlığı" tanımlamasına karşı AK Parti'nin getirdiği anayasada vatandaşlık tanımına hiç yer verilmemesi ya da nötr bir vatandaşlık tanımı yapılması önerilerine sıcak bakarak "Genel Başkan ve partide bunu değerlendirelim" yanıtı verdi. Başbakan Tayyip Erdoğan, yaz aylarında "Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nun üzerinde anlaştığı maddeleri Meclis'ten geçirelim" teklifinde bulunmuş, buna yanaşmayan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, geçtiğimiz günlerde beklenmedik bir çıkış yaparak aynı öneriyi getirmişti. Kılıçdaroğlu'nun bu açıklamasından önce CHP'nin nabız yokladığı da daha sonra ortaya çıktı. AK Parti ve CHP'li yöneticiler, paket ile ilgili bir toplantı yaptı. CHP, pakete milletvekili dokunulmazlıkları ile ilgili maddenin dahil edilmesini ve bu kapsamda cezaevinde bulunan milletvekillerinin dışarı çıkmasının sağlanmasını istedi.

İKİ SEÇENEKLİ ÖNERİ
AK Parti ve CHP arasındaki ikinci görüşmede ise paket kapsamında neler yer alabileceği tartışıldı. CHP, temel hak ve özgürlükler, yargı ve dokunulmazlık maddelerini öne sürdü. AK Parti kanadı da "vatandaşlık ile ilgili maddeyi de pakete dahil edelim" dedi. Uzlaşma Komisyonu'nun "TC Vatandaşlığı" tanımını tartıştığına dikkat çeken CHP'liler, "Bu tanımı partimize kabul mümkün ettiremeyiz. Daha önce de bu konu tartışıldı ve sıcak bakılmadı. Şimdi de esneklik olmaz" yanıtını verdi. Bunun üzerine AK Parti, iki öneriyi gündeme getirdi. Bunlardan ilki Anayasa'da vatandaşlık tanımına hiç yer verilmemesi, düzenlemenin yasalarla yapılması. İkinci önerisi ise Anayasa'da nötr bir vatandaşlık tanımına yer verilmesi. AK Partililer buna örnek olarak "Türk ya da Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı" gibi bir tanım yerine "Vatandaşlık bir haktır. Vatandaşlığa kabul ve kaybetmeye ilişkin hususlar kanunla düzenlenir" gibi bir hüküm konulması ifadelerini verdi. CHP kurmayları, AK Parti'den gelen bu iki öneriyi geri çevirmedi. "Bu konuyu Genel Başkana ileteceğiz. Partide değerlendirelim" yanıtı veren CHP'liler, Kılıçdaroğlu ve partinin yetkili kurullarında yapacakları değerlendirmeden sonra AK Parti'ye yanıtlarını iletecek. AK Parti'nin bayram sonrası anayasa turlarına çıkacak. Muhalefet partilerinin üzerinde uzlaşma sağlanan maddelerin Meclis'ten geçirilmesine nasıl baktığı sorulacak. Öncelikli olarak dörtlü bir mutabakatla değişikliğin gerçekleşmesi için çaba harcayacak. Ancak MHP ve BDP pakete destek vermezse AK Parti-CHP işbirliği hayata geçirilecek. AK Parti, Uzlaşma Komisyonu'nda uzlaşma sağlanamayan ancak AK Parti-CHP'nin aynı paralelde düşündüğü maddelerin listesini de çıkartıp, "Bunları da pakete ekleyelim" önerisi getirmeye hazırlanıyor. İki partinin uzlaştığı madde sayısının 15'i bulabileceği belirtiliyor. AK Parti-CHP arasındaki görüşmeler AK Parti MYK toplantısında da gündeme geldi. CHP'nin dokunulmazlık isteğine karşılık Başbakan Tayyip Erdoğan, "Diğer partiler uzlaşırsa neden olmasın" dedi.

VATANDAŞLIK MADDESİ
"Türk Devletine vatandaşlık bağı ile bağlı olan herkes Türktür. Türk babanın veya Türk ananın çocuğu Türktür. Vatandaşlık, kanunun gösterdiği şartlarla kazanılır ve ancak kanunda belirtilen hallerde kaybedilir. Hiçbir Türk, vatana bağlılıkla bağdaşmayan bir eylemde bulunmadıkça vatandaşlıktan çıkarılamaz. Bu işlemlere karşı yargı yolu kapatılamaz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AK Parti ve CHP'nin 'vatandaşlık' arayışı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN