Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Fidan'la çalışmak keyif ve ayrıcalık"

Giriş Tarihi: 25.10.2013

Ülkesinde 'la ilgili çıkan haberleri değerlendiren ABD Büyükelçisi Ricciardone "Kendisi sadık, yetenekli, kararlı bir bürokrat. Onunla çalışmak ayrıcalık ve keyif" dedi

ABD'nin Ankara Büyükelçisi , ABD basınında hakkında eleştirel haberler çıkan 'a destek verdi. Büyükelçi Francis Ricciardone, dün Ankara'da Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleri ile bir araya gelerek gündemi değerlendirdi. MİT Müsteşarı Fidan konusunda çıkan haberlerle ilgili Ricciardone, "Hakan Fidan sadık, yetenekli, yeterli ve kararlı bir üst düzey Türk bürokrattır. Onunla çalışmak benim için ayrıcalık ve keyif", "Amerika'nın ne düşündüğünü öğrenmek isterseniz, resmi kaynaklara başvurun, İsimsiz kaynaklara değil" diye ekledi. Büyükelçi, Türkiye'nin uzun menzilli füze ihalesinde Çin'i tercih etmesi nedeniyle endişeli olduklarını belirterek, "Bu ticari bir karar ve Türkiye, savunma alımları ile ilgili kendi bağımsız kararını verme hakkına sahip ancak bizim müttefiklerin füze ve hava savunmasına ilişkin endişelerimiz var" diye konuştu. Türkiye'nin Çin'den füze konusunda teknoloji transferi olduğu tezine karşı Türkiye ve ABD'nin savunma alanında yaptığı işbirliklerini sayan Büyükelçi, "ABD'nin yaptırım uyguladığı bir şirketle işbirliğine girilmesi, savunma alanındaki Türkiye-ABD işbirliğini etkileyecektir" mesajı verdi. Ricciardone, Suriye nedeniyle ABD ile Türkiye'nin arasının bozuk olduğu iddialarına ise "Türkiye ile ilişkilerimiz kesinlikle bizi tatmin ediyor. Önceki gün Londra'da Suriye ile ilgili alınan kararları okursanız, bu bizim için tatmin olmaktan da fazlası" dedi. Büyükelçi çözüm süreciyle ilgili olarak ise "Her iki tarafın da iletişim kanalları var ve açık. Türkiye bu soruna bir çözüm elbette bulacaktır. Bu süreçte Türkiye'nin bize ihtiyacı olduğunu düşünmüyorum" ifadelerini kullandı.

KILIÇDAROĞLU İLE YEMEK
Öte yandan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ile ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, Ankara Sheraton Otel'de önceki gün akşam yemeğinde bir araya geldi. Baş başa yenilen yemek, 2.5 saat sürdü. Yemekte yer almayan CHP Genel Başkan Yardımcısı Faruk Loğoğlu, CHP'nin en son ABD'ye yapmayı planladığı ziyaretin ertelenmesinin gerekçesini "ABD'de muhatap bulamadık" sözleriyle açıklamıştı. Görüşmede, Kılıçdaroğlu'nun olası ABD ziyareti de değerlendirildi. CHP Genel Başkan Yardımcısı Gürsel Tekin "Görüşme talebi oradan geldi" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Fidan'la çalışmak keyif ve ayrıcalık"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN