Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Başbakan'ın yol için yıktırdığı cami

"Eğer yol için caminin yıkılması gerekiyorsa biz onu yıkarız ve bir başka yere yaparız. Belediye başkanıyken Küçükköy'de küçük bir cami vardı. Yol geçmesi gerekiyordu. Biz orayı kaldırıp uygun yere daha güzelini yaptık." Bu sözlerin sahibi Başbakan Erdoğan bakın daha neler söyledi.

Giriş Tarihi: 25.10.2013 11:30 Güncelleme Tarihi: 25.10.2013 12:48
Başbakan Tayyip Erdoğan, Kosova'dan Ankara'ya dönerken uçakta gazetecilerin gündemdeki konulara ilişkin sorularını yanıtladı.


BELEDİYE BAŞKANLIĞIMDA YOL İÇİN CAMİ YIKMIŞTIM

"Partimizin grup toplantısındaki konuşmamda, "Yol için gerekirse cami de yıkarız. O camiyi başka yerde daha güzel bir eser olarak yeniden yaparız" dedim. Bu sözümün içine tarihi eser niteliği taşıyanların girmediği aşikardır. Zaten benim cami yıkacağıma kimse inanmaz. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığım döneminde Küçükköy'de yol yapımı söz konusuydu. O yol için hiçbir şekilde mimari özelliği olmayan, biraz da özensiz yapılmış bir camiyi yıktık. Sonra o caminin yerine başka bir noktaya daha güzel bir eser yaptık."


HALUK KOÇ CHP'NİN YIKTIRDIĞI CAMİLERİN HESABINI SORSUN

Fatih ilçesinde tek parti döneminde yıktığı camilerin arşivlerden çıkarsın yeter. Vakıflar Genel Müdürlüğü'ne yazı yazsın resmi cevabını alsın. 3 değil beş değil. Gitsin kendisi sorsun öğrensin. Zaten işin aslı şu, islamda kuranda cami diye bir şey yok mescit var. Mescit ifadesi geçer. Cami toplanılan yer anlamında daha büyük bir fiziki mekanı demek. Mescd-i Aksa, Mescid-i Haram deniyor. Cami cem olunan yani toplanılan yer.


İSTİŞARE ETMEDEN KARAR ALMAM

"Bazıları benim için, "Kafasına eseni yapıyor, kimseye sormuyor" diyor. İstişare etmek benim değişmez prensibimdir. Demokratikleşme paketinin hazırlanması sürecinde de aynı yolu izledik. Bu konuda benim başkanlığımda gerçekleşen istişare toplantısı sayısı 5'tir. Bir konuda adım atarken hükümette, bürokratlarla, parti içinde, gerektiğinde de partimizle ilgisi olmayan, konunun uzmanı kişilerle istişarelerde bulunuruz."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Başbakan'ın yol için yıktırdığı cami
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN