Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anıtkabir'deki 63 yıllık bayrak direği yenilendi

Anıtkabir'e 9 Kasım 1950 yılında dikilen, ilk yıllarda 33.53 metrelik boyuyla Avrupa'nın en uzun bayrak direği olduğu belirtilen bayrak direği, meteorolojik etkiler nedeniyle yıpranmasından dolayı yenilendi. Anıtkabir'de, yenilenen direğe bayrak çekme töreni yapıldı.

Giriş Tarihi: 28.10.2013 17:48
Anırkabir'de 63 yıldır Türk bayrağını gönderde tutan bayrak direği değişti. Cumhuriyet Bayramı'nda bir gün önce düzenlenen törende eski bayrak diğerinin yerine dikilen yeni çelik direğe Türk bayrağı çekildi. Törene o sırada 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Anıtkabir'i ziyaret etmekte olan çok sayıda vatandaş da eşlik etti. Ziyaretçiler arasında bulunan yabancı turistler de töreni ilgiyle izledi.

Törende birçok ziyaretçi bayrağı göndere çekme merasiminin neden olduğundan habersizdi. Anıtkabir'i ziyaretleri sırasında orada olan ve töreni izleyen Japon turistler Chitose Fukumoto ile Taekokoga da törenin yarınki törenler kapsamında düzenlendiğini düşündüklerini söyledi. Cihan Haber Ajansı'na konuşan Japon turistler, yeni bayrağın özelliklerinin ise 'muhteşem' olarak değerlendirdi.

Yeni dikilen çelikten imal edilmiş olan bayrak direği, 29,53 metre yüksekliğe sahip. 440 mm taban çapına, 115 mm tepe çapına sahip olan direğin ağırlığı ise tam 4 bin kilogram.

Bayrağın iç yüzey koruması sıcak daldırma galvaniz, dış yüzey koruması ise sıcak daldırma galvaniz ile boyadan yapılıyor. Tabandaki koç boynuzu bronzdan, tabandaki rozeti bronz dökümden olan direğin tepesindeki alem ise pirinçten üretilmiş. Bayrak ipi ise 100 mm çapındaki içi çelik özlü örme halattan imal edilmiş.

Zamanının en uzun bayrak direği

Anıtkabir'e 9 Kasım 1950'de dikilen ve 63 yıldır Türk bayrağının dalgalandığı eski bayrak direği, Amerika'da yaşayan Makedonya doğumlu Türk Nazmi Cemal tarafından üretilmiş ve karşılıksız gönderilmişti. Zamanında Avrupa'daki en uzun bayrak direği olan direk, 9 Kasım 1950'de Anıtkabir'in Çankaya yönündeki merdivenlerine dikilmişti. Meteorolojik etkiler sonucunda zarar g��rdüğü ODTÜ'nün yaptığı çalışmalar sonucunda belirlenen 33,53 metre uzunluğundaki direğin yenilenmesine karar verilmişti.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anıtkabir'deki 63 yıllık bayrak direği yenilendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN