Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Ahmet, Mehmet istedi diye istifa etmem'

Genelkurmay Başkanı Org. Necdet Özel, Balyoz davasıyla ilgili eleştirilere yanıt verdi: "Elimi taşın altına koyarak geldim. TSK'yı her türlü siyasi akımdan uzak tutmaya çalışıyorum"

Giriş Tarihi: 30.10.2013
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Necdet Özel, Balyoz davasıyla ilgili olarak kendisine istifa çağrısında bulunanlara, "Ben buraya elimi taşın altına koyarak geldim. Öyle Ahmet, Mehmet istedi diye istifa etmem" karşılığını verdi.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün evsahipliğinde Çankaya Köşkü'nde düzenlenen 29 Ekim Resepsiyonu'na katılan , kendisine yönelik eleştiriler ile ilgili gazetecilere önemli açıklamalarda bulundu. Silahlı kuvvetleri siyasallaştırmamak için çabaladığına dikkat çeken Org. Özel, "TSK'yı her türlü siyasi akımdan uzak tutmaya çalışıyorum" dedi. "Balyoz ile ilgili söyleyeceğimi söyledim" diyen Özel, silahlı kuvvetlerin mutlak itaat ve disipline dayalı bir sistem olduğuna dikkat çekerek, TSK'ya yönelik yıkıcı eleştirilerin bir zafiyet doğurması halinde Türkiye'nin bekasının da etkileneceğini söyledi.
Özel, kendisine yönelik istifa çağrılarına karşılık olarak ise, "Beni kişisel olarak hedef tahtasına oturtursanız, ben de insanım, bir süre sonra beni de bulamayabilirsiniz. Bazı marjinal grupların istifa çağrılarına bakmam. İstifa onurlu ve kişisel bir iştir. Öyle Ahmet, Mehmet istedi diye istifa etmem. Ben buraya elimi taşın altına koyarak geldim. Zor bir dönemde bu göreve oturdum. Ben milletin güvenine bakarım, onu kaybedip kaybetmediğime bakarım öncelikle. Ben millete hizmet için buradayım, herhangi bir kaygım yok" dedi.

"İHLAL ETMEDİ"
Org. Özel, Çin'den füze alımı ile ilgili olarak ise "ABD'den bize rahatsızlık bildirilmedi. NATO'ya uyumlu olup olmadığı açıklamasını da Başbakan ve Murad Bayar yaptı" dedi. Suriye sınırındaki misillemelerle ilgili de her şeyin yasal olduğunu söyleyen Özel, Rus uçaklarının hava sahasını ihlal ettiği iddialarına yönelik ise "Rus uçakları hava sahamızı ihlal etmedi, F-16'ları tedbir amacıyla kaldırıyoruz. Zaten biz ihlal olduğunda açıklıyoruz" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Ahmet, Mehmet istedi diye istifa etmem'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN