Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Yapılacak daha çok reform var'

TBMM Başkanı Çiçek, 4 kadın vekilin başörtüsü ile Genel Kurul'a katılmasına ilişkin "Çok şükür uzlaşmayla, olgunlukla çözüldü. Ancak dertler bitmedi. Yapmamız gereken daha çok reform var" dedi

Giriş Tarihi: 3.11.2013
, AK Partili 4 kadın milletvekilinin başörtüsü ile Genel Kurul'a gelmesini değerlendirdi ve "Gladyatör savaşı olmasını bekleyenler, bunu tahrik edenler vardı. Meclis tarihi vakarına yakışan bir tavır ortaya koydu. Çok şükür uzlaşmayla, anlaşmayla, olgunlukla çözüldü" dedi. SABAH'ın sorularını yanıtlayan Çiçek, Türkiye'nin demokratik olgunluğu açısından fevkalede önemli bir tablo ortaya çıktığını kaydetti. Çiçek, "Çok şükür uzlaşmayla, anlaşmayla, olgunlukla çözüldü. Buna katkı veren siyasi partilerimizin genel başkanları, grup başkanvekilleri, dün konuşma yapan arkadaşlarımız ve hiç şüphesiz Meclis'i büyük bir dirayetle yöneten Meral Akşener'e, emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Şimdi bu geride kaldı. Esas bakacağımız husus şu: Dünkü tablo, atmosfer, hoşgörü ve anlayış emin olun Türkiye'de 1-2 yıl siyasete egemen olsa, bugün sorduğunuz soruların hiçbirisi sormazsınız. Kısa sürede biz bunları çözeriz. Çünkü halkımız büyük bir demokratik olgunluğa erişti zaten." Bu sorunun aşılması ile dertlerin, sıkıntıların bitmediğini de ifade eden Çiçek, "Yapmamız gereken daha pek çok reform var. İnanç gruplarından tutun, siyasetin bir çok konusu, problem var" mesajı verdi. Çiçek, Genel Kurul'da kadın milletvekillerinin yaptıkları konuşmalardan da ders çıkarmak gerektiğini söyledi.

RÖVANŞİST OLUNMAMALI

Türkiye'de 25 yılı aşkın süredir başörtüsü sorunu nedeniyle protestolar yapıldığını ancak hiçbir zaman cebir ve şiddete başvurulmadığına dikkat çeken Çiçek, şöyle devam etti: "Demek ki kırıp dökmeden de hak talep edip, hakkı elde etme imkanı var. Yalnız geriye de takılıp kalmamak lazım. Meclis'teki son tabloyu da bağlamın dışında değerlendirmemek lazım. Rövanşist bir anlayış, yaklaşım bence çok doğru olmaz, o yeni sıkıntılara sebebiyet verir. Olgunlukla olup biteni değerlendirirsek, hepimizin yararına olur." Çiçek yeni anayasa çalışmalarına da atıfta bulunarak "Umarım ki bu başkalarına da tesir etsin. İyi ve yeni bir Anayasa'yı da milletin önüne koyalım" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Yapılacak daha çok reform var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN