Başbakan'dan Angry Birds talimatı

Giriş Tarihi: 6.11.2013 13:15 Güncelleme Tarihi: 6.11.2013 16:34

Finlandiya, İsveç ve Polonya'yı kapsayan Avrupa ziyaretinin ilk durağı Helsinki'de resmi temaslarını sürdüren Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, burada ilginç bir ziyaret de gerçekleştirdi.Erdoğan Türkiye dönüşünde firma ile Fatih projesi, akıllı tahta ve eğlenerek öğrenme konularında ortak çalışma yapılabilmesi için talimat vereceğini açıkladı.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Finlandiya temasları çerçevesinde, dünyanın en büyük mobil oyunlarından Angry Birds'in üreticisi Rovio şirketinin, Helsinki'deki merkezini ziyaret etti.

Ziyaretin ardından açıklamalarda bulunan Erdoğan, "Angry Birds oyununu biliyor musunuz?" sorusuna, "Torunun olursa bilirsin. Bizde de şimdilik üç tane torun olduğu için, Angry Birds ile ilgili bir bilgimiz vardı ama detaylarını bu kadar bilmiyordum. Bugün detaylarını öğrenme fırsatımız oldu" karşılığını verdi.

Rovio'yu ziyaretinin, Türkiye için faydalı olduğuna inandığını dile getiren Başbakan Erdoğan, "Müşterek bazı çalışmaların içerisine girebiliriz. Onun için başta Milli Eğitim Bakanlığımız olmak üzere, YÖK gibi kurumlarımızla da dönünce bir görüşme yapıp, burası ile irtibat kurmalarını isteyeceğiz. Bu konuyla ilgili olarak biliyorsunuz, bizim FATİH projesi çalışmamız var. Bu FATİH projesi ile burada bir bilgilendirme mümkün. Çünkü burada da gerek cep telefonu, gerekse iPad'ler, gerekse bilgisayarlar olsun, akıllı tahtalar olsun, burada da bu tür çalışmalar söz konusu" dedi.

Rovio tarafından geliştirilen, eğlenerek öğrenme modeline işaret eden Erdoğan, "Arkadaşlarımız da çalışmayı yapıp, burası ile irtibat haline geçmeyi arzu ediyorlar. Türkiye'de kendimize bir partner bulursak, Türkiye'de bu çalışmayı yaparız ve sizlere bu hizmeti veririz diyorlar" şeklinde konuştu.

Erdoğan ayrıca, Rovio'da 3 Türk çalışandan biri ile görüştüğünü söyledi. Başbakan Erdoğan, oyunu deneyip denemediği sorusuna ise, "Vakit olmadığı için deneyemedim" cevabını verdi.

PİYASANIN EN POPÜLER OYUNU

2009 yılında Apple'ın İOS işletim sistemi için yayınlandıktan sonra çeşitli platformlarda 2 milyardan fazla kez indirilme başarısı gösteren Angry Birds oyunu, bugün piyasadaki en popüler oyunlardan biri.

Oyunu geliştiren Rovio şirketi, 2003 yılında üç üniversite öğrencisi tarafından kurulmuştu.

2009 yılında Apple'ın İOS işletim sistemi için yayınlandıktan sonra çeşitli platformlarda 2 milyardan fazla kez indirilme başarısı gösteren Angry Birds oyunu, bugün piyasadaki en popüler oyunlardan biri olmuş durumda. Oyun; Android, Symbian ve Windows Mobile gibi platformlarda yer almasının yanı sıra oyun konsolları ve bilgisayarlar için de tasarlanmış ve hatta oyun karakterlerinin yer aldığı film ve dizi projeleri gündeme gelmişti.

Angry Birds ile ünlenen Rovio Şirketi, 2003 yılında Espoo merkezli olarak üç üniversite öğrencisi Niklas Hed, Jarno Väkeväinen ve Kim Dikert tarafından kurulmuş bir oyun geliştiricisi ve eğlence şirketi olarak biliniyor. Ancak Erdoğan'ın bugün ziyaret edeceği şirketin özellikle çocukların eğitimine yönelik faaliyetleri de bulunuyor.

THE GUARDIAN'DAN ÖVGÜ ALAN EĞİTİM PROGRAMI

Angry Birds geliştiricileri tarafından çocukların eğlenerek öğrenmesi için geliştirilen Angry Birds Oyun Parkı, yeni bir Fin eğitim konsepti olarak adlandırılıyor. 3-8 yaş arası çocukları hedef alan konseptte çocukların çocukların öğrendiklerini ve yeteneklerini eğlenceli ve heyecanlı bir şekilde sergilemeleri hedefleniyor. Helsinki Üniversitesi Cicero Eğitim Ağı ile yapılan işbirliği ile hazırlanan programda, çocuklar bir yandan öğrenirken bir yanda da aktif öğrenimin içinde yer alıyor.

Angry Birds Oyun Alanı, çocukların yaratıcı, çok yönlü bir şekilde en ileri teknoloji zenginleştirilmiş öğretim alanlarında kendilerini geliştirmelerini sağlıyor. Çocuklar burada oyuncaklar, aktivite kitapları, fiziksel oyunlar, eğitimsel posterler, mobil matematik ve öğrenim malzemelerine ulaşım imkanı bulabiliyor. Rovio aynı zamanda NASA, CERN, National Geographic Topluluğu ve Helsinki Üniversitesi gibi bazı bilimsel ve eğitici kurum ve kuruluşlarla da yaptığı işbirliği ile de biliniyor.

Rovio Şirketi'nin bu eğitim programı ayrıca ünlü İngiliz gazetesi The Guardian tarafından da incelenmiş ve uzmanlar tarafından olumlu karşılanmıştı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan Angry Birds talimatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN