Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Başbakan'dan önemli açıklamalar

Başbakan Erdoğan, Polonya'da yaptığı konuşmasında Türkiye'nin AB üyelik sürecine değindi.

Giriş Tarihi: 8.11.2013 19:06 Güncelleme Tarihi: 8.11.2013 20:03
Polonya'da konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Müzakereci ülkeler AB liderler zirvesine son dönemde katılamaz oldu. Önümüzde ciddi siyasi engeller var. Müzakere sürecinin yavaşlamasının sebebi Avrupa Birliği'dir" dedi.

"Verilen sözlerin tutulmamış olması Türk halkını AB'den soğuttu" diyen Başbakan Erdoğan, "Bugünün Türkiye'si evrensel değerleri benimsemiş bir Türkiye'dir" dedi. Erdoğan'ın konuşmasının satırbaşları şöyle:

"Ülkemiz yetişmiş insan gücü, küresel mali krize rağmen gösterdiği dirençle dikkat çekiyor. AB ile ticaretimizi daha da arttırmayı hedeflerken işadamlarımızın hala vize engeline takılması kabul edilebilir değildir. Bakın size bir örnek vereceğim. Brezilya'nın, Birleşik Arap Emirlikleri'nin Avrupa ile ne alakası var? Ama onları vize uygulamadıkları ülkelerin arasına kattılar. Türkiye müzakereci ülke olmasına rağmen bize vize uyguluyorlar. Her şeye rağmen korkmuyoruz, ürkmüyoruz, kapılarımızı açıyoruz. "Biz attığımız adımlarda samimiyiz ve en güzelini yapmak için adım atıyoruz. Bugün kendi ayakları üzerinde duran bir Türkiye var. Avrupa Birliği'ndeki muhattaplarımızla bu konuları hem görüşüyoruz. Süreci yakından takip etmek için Avrupa Birliği Bakanlığı'nı kurduk. Bakan arkadaşımız fellik fellik Avrupa ülkelerini dolaşıyor. Böyle yoğun bir çalışma var. Türkiye'nin üyeliği birliği zenginleştirecek, çeşitlilik doğuracak sonuçlar meydana getirecektir. Önümüze çıkarılan tüm engellere rağmen sabırla bu süreci götürüyoruz, reformlarımızı yapıyoruz. Türkiye'nin üyeliğinin Avrupa Birliği'ne küresel alanda sağlayacağı katkıyı birlik içerisindeki vizyon sahibi liderler de görecektir. Bu vesileyle Polonya'nın ülkemizin üyeliğine yönelik desteğini takdirle karşıladığımızı belirtmek isterim."

* Polonya'nın artık engeli kalmadı Polonya AB'nin üyesi. Polonya çok önemli bir sıçrama yaptı. 10 yıl önce geldiğim Vaerşova artık aynı değil çok değişmiş. Çok gelişen bir Polonya var.

* Bizi almadıkları gibi bir kalemde 12 ülkeyi birden aldılar. Bir siyasi kararla aldılar. Bunlardan birtanesi Güney Kıbrıs'tır. Ama dikkat edin Kıbrıs diye alıyorlar Kıbrıs diye bir ülke yok.

* Türkiye'ye bu konuda ahlaki olmayan bir tavır takınılmıştır. Sayın Merkel'in de bir açıklaması var ''Güney Kıbrıs'ı almamız çok ciddi bir hata olmuştur'' diye başka bir şey deme gerek yok.

* NATO dünya barışına desteğini vermelidir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başbakan'dan önemli açıklamalar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN