Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Okul var, paralel eğitim hoş değil'

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "dershanelerin kapatılması" tartışmalarına ilişkin "Bir ülkede okullar varken onlara paralel başka bir eğitimin olması aslında çok hoş değil" yorumunu yaptı

Giriş Tarihi: 16.11.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, dershanelerin kapatılmasıyla ilgili tartışmaları değerlendirirken, "Okullar varken o okullara paralel başka bir eğitimin olması aslında çok hoş değil" dedi. "Bütün illeri ziyaret etme" geleneği çerçevesinde dün Erzincan'a giden Cumhurbaşkanı Gül, Valiliği ziyaretinde gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı. Cumhurbaşkanı Gül, dershanelerin özel okullara dönüştürülmesi çalışmalarının hatırlatılması üzerine, konuyla ilgili uzun vadeli bir program bulunduğunu kaydetti. Gül, şunları söyledi: "Bir ülkede okullar varken o okullara paralel başka bir eğitimin olması aslında çok hoş değil. Ama bunun sebeplerini önce yok etmek gerekir, böyle bir ihtiyacı ortadan yok etmek, böyle bir ihtiyacı ortadan kaldırmak gerekir. Bunlar arz talep meselesidir. Ama bunları eminim ki gayet dikkatli şekilde bütün eğitimciler herkes konuşacaktır, bütün itirazlar yapılacak, bunlar dinlenerek muhakkak ki bir yol alınacaktır. Bildiğim kadarıyla kesinleşmiş değil, henüz çalışma aşamasında. Dolayısıyla bakanlık bir çalışma yapacaktır, Meclis'te komisyonda görüşler hep alınacaktır. Eminim ki bütün bunlar dikkate alınarak çalışma yapılacaktır."

BARZANİ YORUMU

Başbakan Tayyip Erdoğan'ın, Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesud Barzani ile Diyarbakır'da görüşeceğinin hatırlatılması üzerine Cumhurbaşkanı Gül, Türkiye'nin sadece nüfusuyla değil tarihiyle de büyük bir ülke olduğunun altını çizerek, şunları kaydetti: "Her türlü dostluk bağlarımızı güçlendirmek eminim ki hem bizim çıkarımızadır hem de onların çıkarlarınadır. Hem de bu insani ilişkiler, akrabalık ilişkileri olan vatandaşlarımızın hepsinin çok mutlu olacağı bir şeydir. Bu şekilde görüyorum ziyareti. Türkiye'nin kendisine olan özgüvenidir. Ne kadar komşularımızla pozitif ajandada, ortak programlarda birlikte olursak, ne kadar komşularımızla dostluk, işbirliği ve dayanışma içinde olursak o kadar birbirimize çok faydamız olur." Çözüm sürecinin Türkiye'nin tamamen kendi milli meselesi olduğunu vurgulayan Gül, "Kendi problemlerinize başkalarını karıştırırsanız bu, büyük güçlerin yapacağı iş değildir. Zaten bu sürecin değeri de buradan gelir. Tamamen kendi irademizle, kendi niyetimizle başlayan bir süreçtir. Dolayısıyla herhangi bir yabancı gözlemci veya yabancı ilişkisi söz konusu değildir bu işlerde" dedi.

"Suriye'de oldu bitti yapılamaz"
Suriye 'de ki son gelişmeleri değerlendiren Gül, özellikle Kuzey'deki otorite boşluğuna dikkat çekerek, şunları söyledi: "Herhangi bir şekilde Suriye'nin parçalanmasına, böyle oldu bittilere müsaade edilmez. Suriye'de hem Araplar hem Kürtler hem Türkmenler hepsi bizim akrabalarımızdır. Onun için oralarda hiçbirinin ezilmesini de istemeyiz, birinin birine üstünlük sağlayarak herhangi bir şekilde orada bir emrivaki olmasını da arzu etmeyiz. Bunun da herkes tarafından bilinmesini isterim."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Okul var, paralel eğitim hoş değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN