Türkiye'nin en iyi haber sitesi

400 çift evlendi Başbakan, çocuk sayısını 4'e çıkardı

Diyarbakır'daki tarihi buluşmada 400 çiftin nikâhı kıyıldı. Başbakan onlardan 4 çocuk yapmalarını istedi. Sanatçılar Şivan Perwer ve İbrahim Tatlıses söyledi, salon halay çekti

Giriş Tarihi: 17.11.2013
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Diyarbakır Valiliği tarafından düzenlenen ve 400 çiftin nikahının kılındığı toplu nikah töreninde Kürt sanatçı Şivan Perwer ile ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses düeti damgasını vurdu. Nikah töreninde katılan Başbakan Tayyip Erdoğan, evliliği uzun ince bir yola benzetti. Erdoğan, çocuk isteme talebinin yineleyerek, "Bir olur garip olur, iki olur rakip olur, üç olur denge olur, dört olur bereket olur, gerisi Allah kerim' diyeceğiz. Demek ki en az dört çocuk." dedi. Şivan Perwer de evliliğin devamının çocuk olduğunu belirterek, "Evet Başbakan da diyor. Çocuk yapın, evlilik süreklilik ister. Herkes olduğu gibi yaşamalı. Kürt Kürttür, Türk Türttür. Kürtler ile Türkler dayı amca yeğen olmuşlar. Bir olmuştur." dedi. Bu sırada araya giren İbrahim Tatlıses, "Benim 6 çocuğum var. İstiyorum sizin de 6 çocuk olsun." diye konuştu.

SALON HALAY ÇEKTİ
Şivan Perwer tekrar kaldığı yerden sözlerini şöyle sürdürdü: "Recep Tayyip Erdoğan ve Bülent Arınç ve Kürdistanın Başkanı Mesud Barzani bugün sizleri bir arada gördüm. Bir doğruluğu konuşacağız. Dünyaya gelen anne ve babasından şekil alır ve öyle büyür. Ama ne olursa olsun insanlar arasında saygı ve sevgi olmalıdır." diye konuştu. Bu arada araya giren İbrahim Tatlıses, bu sürece ve barışa kim bir taş koyarsa onun önünde eğileceğini belirterek, "İnşallah bu sürecin son noktası olur, tamamlanır." dedi. Sahnedeki konuşmaların ardından iki ünlü sanatçı daha sonra düet yaptı. Şivan Perwer'in okuduğu Kürtçe parçalardan 'Dilan dilan" eserine Tatlıses eşlik etti. Perwer daha sonra dillere destan olan eserlerinden 'Cane Cane' isimli eserini seslendirdi. Perwer daha sonra oldukça hareketli olan 'Çawuşvana Leyla' isimli eserini okudu. İki ünlü sanatçı düetine 'Xeydoe'yle devam etti. Kürtler tarafından oldukça sevilen bir aşiretin kızı üzerine yazılmış eser olan 'Xeydoke'nin okunduğu sırada nikahı kıyılan çok sayıda çift ayağa kalkıp halaylar çekti. Kürtçe "kına" türküsünü söyleyen ikiliye daha sonra Diyarbakırlı Süryani kökenli sanatçı Bedri Ayseli de eşlik etti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
400 çift evlendi Başbakan, çocuk sayısını 4'e çıkardı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN