Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Çözüme destek verin artık barış kazansın

Başbakan Erdoğan'ın davetlisi olarak Diyarbakır'da konuşan Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Barzani, "Yaşasın Türk ve Kürt kardeşliği" dedi. 37 yıl sonra ülkesine dönen sanatçı Şivan da tarihe not düştü: "Artık kardeşçe barış içinde yaşayacağız"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Diyarbakır'daki tarihi ziyaretine davet edilen Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı Mesut Barzani 21, Kürt sanatçı Şivan Perwer is e 37 yıl sonra Diyarbakır'a geldi. Barzani barışa destek verirken, Perwer ve İbrahim Tatlıses de herkesi ağlatan Kürtçe türküyü birlikte söyledi. Barzani ile sanatçı Şivan Perwer, saat 07.00 sıralarında Şırnak'ın Silopi İlçesi yakınlarındaki Habur Sınır Kapısından giriş yaptı. Barzani, kapıda AK Parti Şırnak Milletvekili Mehmet Emin Dindar, Şırnak Vali Vekili Mustafa Akgün, Şırnak Emniyet Müdürü Avni Usta ve AK Parti İl Başkanı Mehmet Demir'inde aralarında bulunduğu kalabalık tarafından karşılandı. Barzani ve Perwer, 3.5 saat süren yolculuğun ardından Diyarbakır girişinde ise aralarında BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan'ın da bulunduğu yaklaşık 3 bin kişi tarafından karşılandı.

BARIŞ'IN ADI KONULDU

Tören alanındaki konuşmasında halktan çözüm sürecine destek isteyen ve Başbakan Erdoğan'a bu fırsatı kendisine tanıdığı için teşekkür eden Mesut Barzani, "Bir Kürt gencinin bir Türk genci ya da bir Türk gencinin bir Kürt genci elinden ölümü döneminin bitmesi gerekiyor. Bu tarihi ve çok değerli bir gündür. Diyarbakır'da sizinleyim. Ben Kürdistan'ın halkının selamını Türkiye halkına getirdim. Yeni bir tarih yazma dönemine geldik. Bu da birbirini kabul etmek ve kardeşçe yaşama dönemidir. Bu çözümün adı verildiği zaman, Erdoğan'ın Diyarbakır'da artık inkarın bittiğini belirtmesiyle başladı. Bugün çok mutluyum, bugün bir Türk lider kardeşlik için çalışıyor. Ortadoğu'da artık birlikte yaşama dönemi geldi. Birlikte yaşamayı esas almalıyız. Savaşlar denendi ama kimse bir hayır görmedi" dedi.

BARIŞ VE AZADİ

Artık barışın adının konulduğunu belirten Barzani şöyle konuştu: "Erdoğan'a teşekkür ediyorum, çok cesur adımlar attı, barış yolunu seçti. İsteğim Kürt kardeşlerimden ve Türk kardeşlerimden budur, barış projesini desteklesinler. Barış savaşı zor savaştır. İnanın cesur bir insan olmazsa barış savaşı vermez. Barış yolu ne kadar uzun ise de bir saat savaşmaktan daha iyidir. Kürt ve Türk kardeşler olarak barışa destek vermeliyiz. Barış sürecini destekleyeceğiz. 15-20 yıl önce burada konuşacağım söylenseydi imkansızdı. Bu kardeşliğin eseridir. İnanıyorum ki barış süreci sonuca varacaktır. Ne kadar zaman gerekiyorsa o zamanı vermemiz gerekiyor. Sizinle olduğum için çok mutluyum. Hepinize mutluluklar diliyorum. Son olarak Türkçe olarak şunları söylemek istiyorum. Yaşasın Türk ve Kürt kardeşliği. Yaşasın barış, yaşasın özgürlük, Türk ve Kürt kardeşliği yaşasın, barış ve azadi. Başarılar."

BARIŞ DÜETİ

Barzani'nin ardından sahneye çıkan ünlü sanatçı İbrahim Tatlıses ile Şivan Perwer, Kürtçe 'ağlama' anlamına gelen "Megri" şarkısıyla düet yaptı. Vatandaşların gözyaşları arasında izlediği düetin ardından Kürtçe ve Türkçe konuşan Şivan Perwer ise , "Bu tarihe gidecek dostluk kardeşlik sevdanın gideceği çok güzel ve tarihi bir gün. Benim için de 38 yıl sonra tarihi bir gün. Buradan ayrıldığımda bir gençtim. Şimdi bir yaşlı adam olarak geri döndüm. Sayın Recep Tayyip Erdoğan, bu barış gününün mimarı oldu. Bugün dostluğun kardeşliğin gününü kutluyoruz. Sayın Başbakan büyük bir mayayı temiz süte kattı. Bu barış için emek veren, yüreği çarpan, bunun için aklı çalışan herkese teşekkür ediyoruz. Umarım bütün Türkiye bunu düşünecektir. Artık farklılıklar yasak edilmeyecek, biz hep yasaklarla karşılaştık ve yasaklar olduğu için ülkemizden ayrıldık. Kimileri hapishanelerde çürüdü, işkence gördü. Kimi bizim gibi kaçtı, yıllar sonra yavaş yavaş dönüyor. Umut ediyorum ki bundan böyle Kürtler, Türkler, Araplar, Lazlar ve Çerkezler kim bu vatanda varsa dostluk elini birbirine uzatsın, birbirini sevsin" dedi.

KARDEŞÇE YAŞAYACAĞIZ

Perwer, "Bu ülkenin demokrasiye ihtiyacı var. Sayın Başbakan 3 yıl önce Almanya'da 'asimilasyon bir insanlık suçudur. Bundan sonra bu ülkede asimilasyon olmayacak. Kardeşçe, dostça, birlikte yaşayacak demişti. Dünyaya gelen her bir insanın özgürce yaşama hakkı var. Kim olursa olsun, hangi dilden, hangi kültürden olursa olsun, asimilasyon bir insanlık suçudur, günahtır. Bundan sonra bu ülkede asimilasyon da olmayacak. İnsanlar özgürce, dostça, kardeşçe ve birlikte yaşayacak. Siz isteyin, biz gelelim. Yeter ki dostluk, kardeşlik, barış eli birbirini tutsun" diye konuştu. Erdoğan ve Barzani'ye teşekkür eden Tatlıses, "Barış için kim elini taşın altına koyarsa o benim başımın üstündedir. Bir erkek çocuğum olursa adını 'Barış' koyacağım" dedi.

AĞLATAN DÜET

Megrî
Serê çiyan bi dûman e berxê min Birîn kûrin bê derman e bavê min Gelo çima em hawa ne megrî,megrî De menale megrî,megrî Ev çı hal e megrî,megrî Şîn zewal e megrî,megrî Vê tariyê biçirîrin berxê min Van dîrokan bidirinin bavê min Rastiya gelê xwe em bibînin Megrî,megrî,megrî De menale megrî,megrî Ev çı hal e megrî,megrî Şîn zewal e megrî,megrî

Artık Ağlama
Dağların başı dumanlıdır kuzum yara derindir dermansızdır benim babam biz niye böyleyiz ağlama ağlama artık inleme ağlama ağlama bu ne haldir ağlama ağlama matem zavallılıktır ağlama ağlama bu karanlığı yırtın kuzum bu tarihleri yırtın benim babam halkımızın doğruluğunu görelim ağlama ağlama ağlama artık sızlama ağlama ağlama bu ne haldir ağlama ağlama matem zavallılıktır ağlama ağlama


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çözüme destek verin artık barış kazansın
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN