Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi ziyarette esprili görüşme

Başbakan Erdoğan, belediyeyi de ilk kez ziyaret etti. Baydemir'in "Keşke daha önce gelseydiniz, birkaç projeye destek alırdım sizden. Ben giderayak siz geldiniz" sözlerine, Başbakan, "Biz görevden almıyoruz ki" esprisiyle karşılık verdi

Başbakan Tayyip Erdoğan, tarihi programı kapsamında bir ilke imza atarak, BDP'li Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nı da ziyaret etti. Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyeti Diyarbakır'da, Belediye Başkanı ve Bağımsız Milletvekili 'nın yanısıra BDP Milletvekilleri Sırrı Sakık ile Ahmet Tan karşıladı. Havaalanındaki karşılama sırasında Başbakan Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan'a yöresel kıyafet "poşu" hediye edildi. Erdoğan çifti, verilen poşuyu uzun süre omuzlarında taşıdı. Karşılama sırasında Bağımsız Milletvekili Zana'nın giydiği yerel motifler taşıyan kıyafet de dikkat çekti.

YOLLARDA SEVGİ SELİ...


Başbakan Erdoğan'ın Diyarbakır Havaalanı'ndan Büyükşehir Belediyesi'ne geçişi sırasında yol kenarında çok sayıda vatandaş sevgi gösterisinde bulundu. Ziyarette esprili diyaloglar yaşandı. Baydemir'in "Müsaadeniz olursa bugün sizin sık sık kullandığınız bir tabirle hitap edeceğim. Kardeşlik hukukunadayanarak yerel yöneticilikte 10. yılımı geride bırakıyorum. Müsaadeniz olursa yerel yöneticilikte sizden daha deneyimliyim" sözlerine Başbakan Erdoğan, "Bana müsade etmediler, ne yapayım" karşılığını verdi."BİZ GÖREVDEN ALMIYORUZ Kİ"

Başbakan Erdoğan, Baydemir'in "10 yıllık belediye başkanlığı dönemimde ilk defa sizi ağırlıyoruz. Sayın Başbakan her geldiğinizde belediyemizde bir araya gelmiş olsaydık, ifade ettiğim projelerden bir tanesini sizden alacağımız sözle hayata geçirseydik, şu anda 10 projeyi daha yapmış olacaktık. Ben giderayak siz geldiniz" sözleri üzerine "Biz görevden almıyoruz ki" diye esprili bir ifade kullandı. Bunun üzerine Baydemir de "Sizde üç dönem, bizde iki dönem" dedi. Belediye olarak yürüttükleri projelerle ilgili bilgi veren Baydemir, Hafif raylı sistemin birinci etabı Ulaştırma Bakanlığı tarafından da onaylanarak yatırım programına alındı. Kredi verilmesi konusunda destek bekliyoruz" diye konuştu. Başbakan Erdoğan da yaptığı konuşmada, "Sayın Barzani'nin davetimize icabet etmesi bizi memnun etti. İnşallah köklü değişime katkı sunar" dedi. Diyarbakır'a yatırım yaptıklarını, yapmaya da devam edeceklerini kaydeden Başbakan Erdoğan, "Dicle Vadisi Projesi'ni süratle hayata geçireceğiz. Hafif Raylı Sistem konusunda ise ilgili bakan ile görüşeceğim" diye konuştu. İmanın gerisinde sevginin yattığını belirten Başbakan, "Birbirimizi yaradandan dolayı sevmemiz lazım. Bugün yeni bir milat, yeni bir başlangıç olsun" dileğinde bulundu.

ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi ziyarette esprili görüşme
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN