Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buradan doğan güneş coğrafyamızı ısıtacak

Sürecin kartopu gibi ilerleyeceğini belirten : Diyarbakır değiştikçe, Doğu Anadolu Güneydoğu Anadolu, Irak, Suriye değişecek. Doğan barış güneşi tüm coğrafyamızı ısıtacak

Giriş Tarihi: 18.11.2013

nin ikinci gününde Bismil ve Ergani'de konuşan çözüm sürecine ilişkin önemli mesajlar verdi. Erdoğan, özetle şunları söyledi:

* DİYARBAKIR'DA TARİHİ GÜN YAŞADIK: Dün (Önceki gün) Diyarbakır'daydık. Diyarbakır'da hem oradaki kardeşlerimizle hasret giderdik hem de 740 milyon yatırım bedeli olan 17 ayrı hizmetin toplu açılışını yaptık. Bismil ve Ergani'de yapacağımız açılışları eklediğimizde Diyarbakır'a bu gelişimizde 880 trilyon liralık yatırım kazandırdık.

* SÜRPRİZLERLE TARİHİ BİR GÜN: Diyarbakır'da sadece açılışlarla değil başka sürprizlerle de tarihi bir gün yaşadık. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi Başkanı Sayın Mesud Barzani bu açılışlarımızda bizimle heyecanımızı paylaştı. Aynı şekilde dün bir vuslata, bir kavuşmaya, çok uzun süren bir hasretin son anına gelişe de hep birlikte şahit olduk. Değerli sanatçımız Şivan Perver'in, 37 yıl süren hasreti sona erdi. Yine çok değerli bir sanatçımızla İbrahim Tatlıses ile bir güzel konser verdiler. 400 çifti hep birlikte evlendirdik. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız olarak bu adımı da attık.

* BÖLGE DE GÜÇLENİYOR: Artık sadece Türkiye içinde değil tüm bölgede yeni bir süreç bir iklim yeni bir bahar atmosferi yaşanıyor. Diyarbakır huzuruna güçlü sahip çıkmalı. Kararlarını verirken Diyarbakır çok düşünmeli, barışa güçlü şekilde sahip çıkmalı.

* BARIŞ KARTOPU GİBİ BÜYÜYECEK: Bu sadece bir başlangıç. Çözüm süreci, sadece bir yıl içinde bizi bu kadar değiştirdiyse birkaç yıl içinde olacakları varın siz hayal edin. Bu süreç bir kartopu gibi ilerleyecek, ilerledikçe büyüyecek, büyüdükçe umutları çoğaltacak, bölgenin talihi değişecek. Doğu Güneydoğu Anadolu değişecek. Diyarbakır değiştikçe; Irak değişecek, Suriye değişecek. Diyarbakır'da doğan barış güneşi tüm coğrafyamızı ısıtacak. Bu çözüm sürecine sımsıkı sahip çıkın huzura sahip çıkın.

* KANDAN BESLENENLERE FIRSAT VERMEYİN: Birileri çözüm sürecinden rahatsız oluyor. Neden? Çünkü onlar gençlerin kanıyla canıyla besleniyorlar, onlar uyuşturucu ile zehirledikleri zavallı insanlarla besleniyorlar. Onlara fırsat tanımayalım diyorum bu sürecin bozulmasına fırsat tanımayalım diyorum. Bu huzurun bozulmasına izin vermeyelim diyorum.

* EL ELE VERECEĞİZ: El ele vereceğiz. Eşit, özgür vatandaşları olarak, devlet karşısında, hukuk karşısında, eşit bireyler olarak Türkiye'ye inşallah çok daha güzel günler yaşatacağız. Diyarbakır da, Bismil de şu anda aldığından çok daha fazla hizmeti hak ediyor. Özellikle yerel yönetimlerde Diyarbakır ve Bismil mevcut durumu hiç hak etmiyor. İnşallah hep birlikte Bismil'i, Diyarbakır'ı değiştirecek, hak ettiği konuma ulaştıracağız.

* SUÇU SAZ ÇALMAKTI: Ahmet Kaya beni cezaevine uğurlamıştı. Türküleriyle uğurlamıştı. 'Şafak sökerken' diyerek uğurlamıştı. Tabii benim dünya da onun o vefası özel yere sahip. Ahmet Kaya'nın suçu neydi? Bunu kendi şarkısında söylüyordu aslında. Ne diyordu? Diyarbakırlıymış. Adı Bahtiyar. Suçu saz çalmaktı. Gönül telinden geçenleri sazının teliyle söylemesiydi.

ARKADAŞINA GÖNDER
Buradan doğan güneş coğrafyamızı ısıtacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN