Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşte Başbakan'ın anlattığı o cami

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında Karadağ'ın Tuzi Kasabasındaki Nizam Camii'nin hikayesini anlattı.

Giriş Tarihi: 20.11.2013 11:08 Güncelleme Tarihi: 20.11.2013 11:10
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, dünkü grup toplantısında Karadağ'ın Tuzi Kasabasındaki Nizam Camii'nin hikayesini anlattı. Nizam Camii'nin restore edilmesi için 100 yıl önce Osmanlı İmparatorluğuna mektup yazılırken, camii 100 yıl sonra 2011 yılında restore edilip ibadete açıldı.

Erdoğan'ın, 'AK Parti döneminde, dünyanın neresinden olursa olsun mektuplar artık 100 yıl bekletilmiyor, anında cevap veriliyor.'dediği Nizam Camii'nin ilginç bir hikayesi bulunuyor.

1911 YILINDA MEKTUP YAZDILAR

Karadağ'ın Başkenti Podgorica yakınlarındaki Tuzi kasabasında, Fatih Sultan Mehmet tarafından inşa ettirilen Nizam Camii bulunuyor. Cami'nin bahçesinde ise Balkanların fethinde şehit olan Osmanlı askerlerinin şehitliği bulunuyor. 1911 yılında Karadağ Müslümanları caminin restore edilmesi için Osmanlı Padişahı'na mektup yazdı.

CAMİ YIKILDI

1911 yılında mektubun yazılmasının ardından 1912 yılında Balkan Savaşları başladı ve Karadağ Osmanlı hakimiyetinden çıktı. 1937 yılında ise caminin imamı şehit edilirken, cami de tamamen yıkıldı.

100 YIL SONRA YENİDEN YAPILDI

Tuzi Kasabasındaki Nizam Camii'nin yerine yeni cami yapılması için Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan yardım istendi. Başbakan Erdoğan'da TİKA'ya caminin yeniden yapılması talimatı verdi. TİKA tarafından yeniden inşa edilen camii, 2011 yılının Kadir Gecesinde yeniden ibadete açıldı.

100 YIL BEKLEMEYİN

TİKA'dan Sorumlu Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, 2012 yılında Nizam Camii'ni ziyaret etti. Karadağ Diyanet İşleri Başkanı Rıfat Feyziç Bozdağ'a, caminin acıklı hikayesini anlattıktan sora 'Sayın Bakanım, Türkiye olarak mektuplarımıza cevap vermek için ne olur 100 yıl beklemeyin'dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşte Başbakan'ın anlattığı o cami
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN