Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Önce çalıştay sonra Bakanlar Kurulu'na

Giriş Tarihi: 25.11.2013

Milli Eğitim Bakanı Avcı, dershane reformu ile ilgili bu hafta içinde dershane temsilcileriyle 8 ayrı çalıştay yapıp, önümüzdeki hafta sonuçlarını Bakanlar Kurulu'na sunacaklarını söyledi

dolayısıyla 81 ilden gelen öğretmenleri Milli Eğitim Bakanlığı Başöğretmen Salonu'ndan kabul etti. Avcı, gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını cevapladı. Dershanelerle ilgili çalışmanın haziran ayında bitirileceğini belirten Avcı, öngörülen takvimde bir gecikme olmadığını söyledi. Türkiye genelinde bu hafta için 8 ayrı çalıştayda dershane sektöründe çalışan girişimlerin, öğretmenlerin, velilerin ve öğrencilerin görüşlerini alacaklarını ifade eden Avcı, "O çerçevede değerlendirmelerimizi yapacağız. Önümüzdeki hafta yapılacak Bakanlar Kurulu'nda da bizim yaptığımız hazırlıkların, ilgili kamuoyu ve paydaşlar tarafından nasıl değerlendirildiğine ilişkin bilgileri edinmiş olarak arz edeceğiz" dedi. "Herşey kararlaştırıldıktan sonra sadece bir takım hususların, ilgili kişilere tebliğ edilmesine yönelik bir çalışmaymış gibi takdim ediliyor bazıları tarafından. Bu doğru değildir" diyen Avcı,"Biz iki yıldan beri en azından komisyon başkanı olarak buna şahidim, bu çalışmaları, bu istişareleri, bu danışmaları yapıyoruz. Hazırlanan süreçle ilgili konuları da Sayın Başbakan'ın talimatı üzerine son bir defa ilgili paydaşlarla görüşme fırsatı bulduk, buluyoruz. Ondan sonra da Bakanlar Kurulu'nda tekrar konuşacağız" diye konuştu.

'ŞUBATTA 10 BİN ATAMA'

Yeni hazırlanan tasarı ile dershanelerde çalışan 40 yaş üzeri öğretmenlerin işsiz kalacağı yönünde endişeler olduğunun hatırlatılması üzerine Avcı, "Şubat ayında alacağımız 10 bin öğretmen adayı, emekli olanların yerine" diye konuştu. Avcı, önümüzdeki yıldan itibaren öğretmenler gününü olabildiğince genişletmeyi, sivil topluma yaymayı, bütün öğretmenlerin seslerini en güzel biçimde duyurabilecekleri bir gün olarak değerlendirmelerini istediklerini söyledi. Avcı daha sonra öğretmenlere tablet hediye etti. ANKARA

ÖĞRETMENLER GÜNÜ MESAJLARI
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, öretmenler gününü Twitter'dan kutlayarak "Yarın da (bugün) Türkiye'nin 81 ilini temsilen gelecek öğretmenleri Çankaya Köşkü'nde ağırlayacağım" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ise mesajında "Öğretmenlerimiz; asli görevleri olan eğitim-öğretim faaliyetlerinin yanı sıra vatan, millet, insan ve doğa sevgisi, dürüstlük,çalışkanlık, özgüven gibi insanî ve evrensel değerleri aşılayarak bizleri hayata ve geleceğe hazırlamakta, toplumumuzun şekillenmesinde önemli bir rol üstlenmektedir" sözlerine yer verdi. Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan ise "Türkiye'nin 2023 hedeflerine giden yolda en önemli aktör şüphesiz ki, öğretmenlerimiz olacaktır" ifadesini kullandı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, öğretmenlerin cep telefonuna SMS olarak gönderdiği mesajında "Bugün sizin gününüz, içinizden geliyorsa kutlayın veya hesap sormaya hazırlanın. Hazırlanın ki, gelecekte Öğretmenler Günü'nü öğretmene yaraşır ve yakışır bir şekilde kutlayalım" dedi.
Öğretme

ÖĞRETMENLER ATA'NIN HUZURUNA ÇIKTI
Milli Eğitim Bakanı Avcı öğretmenlerden oluşan heyet ile Anıtkabiri ziyaret etti. Aslanlı Yol'dan yürüyen öğretmenler Atatürk'ün mozolesine geldi. Avcı'nın mozaleye çelenk bırakmasının ardından saygı duruşunda bulunuldu. Avcı Anıtkabir Özel Defteri'ni imzaladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Önce çalıştay sonra Bakanlar Kurulu'na
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN