Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihi yaraya neşter atıldı

90 yıllık arşiv tarayıp PKK'lıları da dinleyen , 420 sayfalık raporunu dün Çiçek'e sundu. "Kürt halkı özerklik istemiyor" denilen raporda terör suçlusu tanımının daraltılması istendi

Giriş Tarihi: 26.11.2013
Çözüm sürecinin Meclis ayağını oluşturan , tarihi yaraya neşter vurdu. Raporunu tamamlayan Komisyon "sürece güven" vurgusu yaparken "terör suçlusu" tanımının daraltılması, koruculuğun tasfiye edilmesi önerilerinde bulundu. Başkan AK Parti Amasya Milletvekili Naci Bostancı ve komisyon üyeleri dün TBMM Başkanı Cemil Çiçek'i ziyaret ederek 420 sayfalık raporu sundu. Raporunu cuma günü kamuoyuna açıklayacak olan, CHP ve MHP'nin üye vermediği komisyonda yer alan tek muhalefet partisi BDP ise ek rapor verecek. Kürt halkının özerklik istemediği belirtilen raporda şu tespitler yer aldı:
Silahlı unsurların kamu güvenliğine karşı tehdit olmaktan çıkması ve olağan koşulların oluşmasına paralel olarak koruculuk tasfiye edilebilir.
PKK ve Kürt sorunu ayrı parametrelerde ele alınmalı. Merkezi yönetim kapsamında yerel yönetimler güçlendirilmeli.
(Raporda, bazı anketlere yer verilerek Kürt halkının özerklik talebi olmadığı ifade edildi.) Terör ortamıyla paralel sınırların hassas durumu da göz önüne alındığında ilan edilen askeri güvenlik bölgelerinin asgari sınırlara inmesi, diyalog ortamının kalıcılığı için şart.
Güvenlik birimlerince döşenmiş mayınlar temizlenmeli.
Örgüt üyelerinin silahsızlandırılmasının bir parçası olarak topluma yeniden kazandırılmalarına yönelik çalışmalar yürütülmeli.
Terör ve terör suçlusu tanımı daraltılmalı. Geçmişte birçok ülkede uygulamaya konulan Hakikat Komisyonları, toplumsal uzlaşı sağlanması ve benzer olayların yaşanmamasının teminatı olabilir. Terörle Mücadele Kanunu'nun kapsamı daraltılmalı.
Çözüm sürecinin devamı için taraflarla (İmralı-Kandil) diyalog devam etmeli.
Hükümet sürecin arkasında, toplumsal desteğin devamı önemli. Devletin bütün kurumları katkı sunmalı.
Cezaevleri koşullarının iyileştirilmesi için bazı adımlar atılabilir. Öncelikle, ağır, ölümcül hasta olan tutuklu ve mahkûmların durumu ele alınmalı.
Komisyon üyesi AK Parti Milletvekili Mehmet Metiner "iyi bir bellek çalışması yapıldı" derken, AK Parti Milletvekili İdris Şahin akademisyenler, sivil toplum kuruluşu üyeleri, gazeteci, yazar, siyasetçi, terör mağduru olmak üzere toplam 43 kişi, 5 ilde 9 cezaevinde 42 tutuklu ve hükümlü ve şehit ve terör örgütü üyelerinin yakınları başta olmak üzere 129 kişi ile görüşme yapıldığını söyledi.

IRAK YOLCUSU
TBMM Başkanı Cemil Çiçek, bugün Irak'a resmi bir ziyarette bulunacak. Taslak programa göre Çiçek, ilk olarak Irak Ulusal Meclis Başkanı Usame El-Nuceyfi ile görüşecek. İki Başkan ortak basın toplantısı düzenleyecek. Çiçek, daha sonra Irak Başbakanı Nuri Maliki ve Cumhurbaşkanı Vekili Hudayr Huzai ile bir araya gelecek. Türk Şehitliği'ni ziyaret edecek olan Çiçek, Türkmenlerle de toplantı yapacak. Çiçek ve beraberindeki heyet aynı gün Türkiye'ye dönecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi yaraya neşter atıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN