Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Kıbrıs'ı çözelim ve yeni bir ufuk açalım"

Giriş Tarihi: 2.12.2013

Yunanistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Venizelos, AB Dönem Başkanlığı'na bir ay kala SABAH'a konuştu. Kıbrıs'ta çözüm çağrısı yaptı, "Avrupalı Türkiye'ye ihtiyacımız var" dedi

George Papandreu'nun yerine 4 ay önce Pasok liderliğine oturan ve Yeni Demokrasi Partisi lideri Andonis Samaras'la ulusal koalisyon hükümeti kuran Venizelos'la Atina'da Dışişleri Bakanlığı'ndaki çalışma odasında buluştuk. Hem Kıbrıs ve Ege'nin geleceğini hem de Yunanistan'da yaşanan ekonomik ve siyasi krizi konuştuk. Venizelos, en hassas soruları bile bazen gülerek yanıtladı. Venizelos, "Artık yeni adım atma zamanı" diyerek yeni hedefi şöyle açıkladı: "Yakınlaşmanın devamı hayati önem taşıyor. Çok yapıcı ilişkiler içindeyiz. Uluslararası deniz hukukuna dayanan ünlü sorunlarımız tabi var. Tarihin yükü, yanlış anlamalar ve başka sorunlar da! Ama yakınlaşma stratejik seçeneğimiz ve açık olan diyalog kanallarıyla başarıyla sürdürüyoruz. Türk ve Yunan işadamlarımız Ege'yi barış ve işbirliği denizi olarak görüyorlar. Ege bir turist pazarı oldu. Ege ve Akdeniz'de ortak ekonomik ve ticari ilişkilerimiz var. 13 yıldır kesinlikle doğru yoldayız. Bu bizim stratejik seçimimiz."

SAVAŞ SÖZCÜĞÜ TARİH OLDU


Venizelos'a "Artık savaş sözcüğü tarihe mi gömüldü?" diye sordum. Gülerek "İki NATO müttefiği, bir AB üyesi ve adayı arasında savaştan söz etmek bile büyük çelişki" dedi ve şöyle devam etti: "Türkiye'nin Avrupa perspektifi bizim için stratejik bir seçenektir. Ortak kaderi paylaşıyoruz. İstikrarlı, kalkınmış Avrupalı ve sorun ihraç etmeye gerek duymayan Türkiye'ye ihtiyacımız var. Dışişleri Bakanı olunca ilk Kıbrıs'a ardından da Ankara'ya gittim. Davutoğlu'yla çok açık ve yapıcı görüşmeler yaptık. Atatürk'le Venizelos barış dönemini savaştan sonra açtılar. Şimdi savaşsız barışı kurmalıyız. Casus belli bildirisinin de içeriği kalmadı. Sadece Ege ve kıta sahanlığı konusunda değil iki ülke için ekonomik perspektifimiz var." Venizelos, ilişkilerdeki en zor sorunun "Kıbrıs" olduğuna işaret etti ve çıkmazı aşmak için Ankara'ya yeni bir çağrı yaptı: "Kıbrıs'ta gerekli adımları atmak ortak kaderimiz ve ortak geleceğimiz için önemli! Çözüm; Türkiye'nin AB perspektifi, Doğu Akdeniz'in geleceği, kırılgan Ortadoğu'nun ve Arap dünyası için çok önemli. Nihai çözümü bulursak tarihi bir dönemi de kapatmış olacağız Yeni ufuk açacağız." Venizelos'a "Annan Planı'nın reddinden sonra yaşanan çıkmaz nasıl kırılacak?" diye sordum. Venizelos Rum Cumhurbaşkanı'nın Maraş'a karşılık Magosa limanının açılması teklifine güçlü destek verdi. Şöyle dedi: "Başlık kalkınma ve gelişme için çok önemli. Maraş ve Magosa'yla atılacak ilk adımdan sonra herkes başka fikirleri görüşmeye hazır olacak. Biz de müzakerecilerle buluşacağız. 1960 anlaşmasının bir parçası olan Türk toplumunun müzakerecisiyle Atina'da görüşmeye hazırız. İlk adımı atmadan atmosferi değiştiremeyiz."

'BENİMKİ GERÇEKÇİ BİR RÜYA'


Venizelos'a Annan Planı'nın Rumlarca reddedilmesiyle tarihi bir fırsat kaçtığını savunanları hatırlattım. Venizelos "Demokratik bir süreçti" deyip ekledi: "Planının içeriğinde referandumun müzakere sürecinin sonu olduğu kabul edilmişti. Yasal bir çözüm olmadan yaşayabilen bir çözümü uygulamak mümkün değil ki." Yunan Dışişleri Bakanı'nın gelecekle ilgili hayalleri de sordum. Şöyle anlattı: "Ortak kaderi paylaşıyoruz. Karşılıklı çıkarlarımız ve kazancımız var. Balkanlar'da, Akdeniz'de, Nato'da ve AB'de birlikte barış içinde yaşamayı hayal ediyorum. Birleşik ve işgal olmayan bir Kıbrıs'la Ege'de ve Akdeniz'de gerginlik ve tehdit olmadığı bir ortam düşlüyorum. Bu gerçekçi bir rüya! Neden uygulamayalım?" Kuşkusuz kaostaki Yunanistan'ın ekonomik ve siyasi geleceğini de konuştuk. Kriz patladığı zaman Maliye Bakanı olarak AB'yle müzakereleri yürüten Venizelos'a "Euroya geçiş büyük bir hata mıydı?"diye sordum. Venizelos tereddütsüz "Hayır" deyip şöyle yanıtladı: "Diktatörlükten 6 yıl sonra siyasi istikrar ihtiyacıyla AB'ye girişimiz de erken sayılabilir. Ama ardından kimlik nedenleri var. Avrupa kimliği Yunan kimliğinin ulusal ve tarihi parçasıdır. Bu yüzden hep Avrupa'nın merkezinde olmaya karar verdik."

ARKADAŞINA GÖNDER
"Kıbrıs'ı çözelim ve yeni bir ufuk açalım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN