Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB ile vizede son 3.5 yıl

Giriş Tarihi: 5.12.2013

nin en geç 2017'de yürürlüğe gireceğini belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, "Türkiye daha erken Avrupa Birliği'ne 'Ben hazırım' derse, uygulama da daha erken başlayacak" dedi

Avrupa'nın vize işkencesi en geç 3.5 yıl içinde bitiyor. Hasta yatağından kalkarak için Brüksel'e gelen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, vize müjdesini SABAH'a verdi. Türkiye'nin 4 yıllık diplomasiyle Avrupa Birliği (AB) literatürünü değiştirdiğini anlatan Bakan Davutoğlu, "Geri kabul anlaşması bir aya imzalanacak. Bundan sonra en geç 3.5 yılda Türk vatandaşlarına vize muafiyeti başlayacak" dedi. NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Brüksel'e giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, vizede yeni dönemi anlattı. AB ile Geri Kabul Anlaşması konusunda anlaştıklarını belirten Davutoğlu, "Mutabakata vardık" diye konuştu.
KOLAYLIK DEĞİL, MUAFİYET: Davutoğlu, müzakerelere başlangıcını "Bugüne kadar geri kabul anlaşması olmadan vize muafiyeti vermeyeceklerini düşünmüşler. Ben doğrudan vize muafiyeti istedim. AB de bu duruma çok şaşırdı hatta biz talep ettiğimizde şoke oldular" cümleleri ile anlattı. AB'nin Türkiye'den biyometrik pasaporta geçiş, entegre sınır yönetimi ve geri kabul anlaşması istediğini aktaran Davutoğlu, "Biz bu süreçte hepsini gerçekleştirmiş olduk" dedi.
3 YIL KÜLFET YOK: Geri kabul anlaşması ile Türkiye üzerinden AB'ye giden yasa dışı göçmenleri Türkiye geri almayı kabul etmiş oluyor. Ancak AB ile varılan mutabakat kapsamında, geri kabul anlaşması ile Türkiye'ye 3 yıllık geçiş süreci ve muafiyet tanındı. Sürecin sonunda ise 6 aylık pilot uygulama ve anlaşmaya paralel olarak vize muafiyetinin başlaması öngörüldü.
TÜRKİYE'NİN FESİH HAKKI VAR: Bu süreçte Türkiye'nin anlaşmada fesih hakkı olacağını belirten Davutoğlu, "Bunu biz koyduk. Türkiye bildirimle anlaşmayı 6 ay içinde feshedebilecek. Ola ki söz verdiler ama vize muafiyetini başlatmadılar anlaşmayı feshedebileceğiz" diye konuştu.
KENDİMİZİ DE HAZIRLAYACAĞIZ: Davutoğlu, Geri kabul anlaşması kapsamında Türkiye'nin 3 yıllık geçiş sürecinde hiçbir göçmeni kabul etmeyeceğini belirterek, "Göç akımına karşı çekincemizi koyduk. Anlaşmanın 3 yıl külfeti olmayacak. Bu süreçte kendimizi hazırlayacağız. AB fonları ile işin külfetine ortak olacak" dedi.
EN GEÇ 3,5 YIL: Vize muafiyetinin 3 yıllık geçiş süreci ve ardından 6 aylık pilot uygulama dönemi sonrası derhal başlayacağını anlatan Davutoğlu, "3.5 yıl en geç süre. Yani 2017 vize muafiyetinin en geç başlayacağı zaman. Örneğin Türkiye 1-1.5 yıl sonra AB'ye 'Ben geri kabul anlaşmasını uygulamaya hazırım' derse, vize muafiyeti bu bildirimden 6 ay sonra başlayacak" dedi.
TÜRKİYE MODELİ: Müzakerelerde AB'ye "Sözlü taahhüdünüzü kabul etmem" mesajı verdiklerini anlatan Davutoğlu, "AB ilk olarak, 'Kişisel garanti verelim' dedi. Biz de 'Kişisel garanti olmaz. Söze söz, yazılı taahhüde yazılı taahhüt, uygulamaya uygulama olacak ve her şey denk olacak' dedik. Hazırlanan yol haritasına Türkiye'nin çekincelerini de eklediler. Böylelikle AB'ye de yeni bir karar şekli kazandırmış olduk" dedi.
GÜMRÜK BİRLİĞİ GİBİ OLMAZ: Akademisyen olduğu dönemde Gümrük Birliği anlaşmasına muhalefet ettiğini aktaran Davutoğlu, "Akademisyenken Gümrük Birliği imzalandı ve ben 'Türk vatandaşına serbest dolaşım gelmeden gümrük birliği açılmamalı' diyerek muhalefet ettim. Şimdi aynı eleştiriye muhatap olup 'Geri alıma imza atıp vize muafiyeti almayan bakan' olarak tarihe geçmek istemem" dedi.
PİLOTTAN ÇOK UÇTUM: İç politikada Türkiye'nin dış politikasının eleştirildiği dönemde bu kararın geldiğini anlatan Davutoğlu, "Bu dış politikamızda çok yönlülüğümüzü gösteriyor. Kasım ayında 1 haftada 60 saat uçmuşum" dedi. Uçağımızın pilotu ise pilotların ortalama 30 saat uçtuğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB ile vizede son 3.5 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN