Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ödül gibi ceza

Tele-dolandırıcılık ağına düşen yazar Şükran Eğilmez, "Başkomiserim" diyerek kendini tanıtan M.A.'ya 750 bin lirasını kaptırdı. M.A.'ya verilen 7 ay 15 gün ceza ertelendi

Giriş Tarihi: 16.12.2013
Kendilerini polis, asker ve ya da savcı olarak tanıtıp aralarında profesörlerin de bulunduğu birçok kişiyi telefonla dolandıran tele-dolandırıcılar geçtiğimiz ay yazar Şükran Eğilmez'in (81) de 750 bin lirasını çarptı. Eğilmez'i telefonla araşıp kendisini terörle mücadele şubesinde baş komiser olduğunu söyleyen dolandırıcı, terör örgütünün ünlü yazarın kimliğini ele geçirdiğini ve çeşitli bankalardan para çekmek istediğini söyledi. Eğilmez'den kendilerine yardımcı olması durumunda operasyon yapıp bu kişileri yakalayacaklarını söyledi. Dolandırıcı sözde operasyon bahanesiyle üç gün üst üste ünlü yazara bankadan para çektirip Bebek'teki üç ayrı adrese poşet içinde bıraktırdı. Eğilmez, birinci gün Küçük Bebek Dere Sokağı'na 125 bin, ikinci gün PTT şubesinin karşısındaki sokağa 300 bin ve üçüncü gün Tevfik Fikret İlköğretim Okulu önüne 325 bin lira bıraktı.

DÖRDÜNCÜNDE ANLADI

Dördüncü gün aynı numaradan tekrar aranan ve 50 bin lira daha istenen Eğilmez, geç de olsa dolandırıldığını anladı. Şikâyette bulunan Eğilmez gerçek polisle işbirliği yaptı. Eğilmez istenen 50 bin lirayı Bebek Parkı'ndaki çöp kutusuna bıraktı. Poşeti çöp kutusundan alıp uzaklaşmaya çalışan M.A. polis tarafından yakalandı. Tutuklanarak cezaevine gönderilen M.A, hakkında savcılık dolandırıcılık suçundan iddaname hazırladı. M.A. asliye ceza mahkemesinde yargılandı. Yargılama sonucu M.A., sadece 7 ay 15 gün ceza aldı. Mahkeme ayrıca hükmün açıklanmasının geri bırakılması olarak bilinen erteleme işleminden M.A'yı yararlandırdı. M.A. serbest de kaldı. Dolandırıcı aynı suçu 5 yıl içinde işlemezse böyle bir suça karışmamış gibi sayılacak.

EĞİLMEZ: HERKESİ UYARIYORUM
SABAH'ın ulaştığı Şükran Eğilmez maddi ve manevi anlamda fazlasıyla mağdur olduğunu belirten Eğilmez, paralarını geri alamadığını ve çevresindeki herkesi gelen telefonlara kanmamaları konusunda sık sık uyardığını kaydetti. Sanığın sadece 7 ay 15 gün ceza aldığını ve bu cezanın da ertelendiğini SABAH muhabirinden öğrenen Eğilmez, yorum yapmak istemediğini belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ödül gibi ceza
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN