Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabah yazarları dev operasyonu anlatıyor

Giriş Tarihi: 18.12.2013 12:20 Güncelleme Tarihi: 18.12.2013 12:36

Sabah yazarları ünlü işadamlarına yapılan operasyonu değerlendirdi. Yolsuzluk iddiaları ile yapılan gözaltılar yazarlar tarafından “Siyaseti itibarsızlaştırma operasyonu” olarak yorumlandı. Yazarlara göre hedef, yerel seçim ve cumhurbaşkanlığı seçimi öncesinde siyaseti dizayn etmek...

HAŞMET BABAOĞLU: TÜRKİYE'Yİ KİM YÖNETECEK?

Türkiye için 2002-2013 dönemi kapandı.
Malum, demokrasinin sosyal zemini ile siyasetin tepesi arasındaki mesafe bir türlü kapanmamıştı.
Millet oy veriyor, "aile"den seçkinler siyaset yapıyordu.
Bu yapı DP ve ANAP iktidarlarında dahi bozulamamıştı. Ne zaman Anadolu'nun sözü Ankara'da geçmeye başlasa, ya darbe olmuş ya da ortalık karışmış, iktidarlar tepe taklak olmuştu.
Cumhuriyetin kuruluşundan 79 yıl sonra gelen AK Parti'nin iktidarı ve bürokratik vesayetin ağır ağır tasfiyesi bu bakımdan tarihi bir dönemeçtir.
Şimdi yeni bir tarihi dönemece yaklaşıyoruz.
***

Cumhurbaşkanlığı seçimi yeni dönemin karakterini belirleyecek esas seçimdir. Üstelik ulusal olduğu kadar uluslararası karakter taşıyan bir seçim olacaktır.
Soru şu...
Bir kapının eşiğine kadar geldin, açacak mısın, oraya yığılıp kalacak mısın, yoksa geri mi döneceksin? Başbakan Erdoğan kapıyı daha fazla gecikmeden açmak istiyor.
Ne o kapı? "Türkiye'yi Türkiye yönetir" kapısı.
İşte bu yüzden birdenbire sağlı sollu birçok farklı kesimin Erdoğan'a karşı ittifak oluşturmaya başlamasına hiç şaşırmıyorum. Çünkü "Türkiye halka uzak fakat halkçı seçkinlerin ülkesi olmayı sürdürmeli" diyenlerle "Türkiye Ortadoğu'da İsrail'le aynı stratejik hedefleri paylaşmalı" diyenleri el ele tutuşturan şey bu eşiğe gelmiş olmamızdır.
Peki ne yapmalı? Güncel ve sıcak gelişmelere bakıp heyecana kapılmamalı!

Olup bitenleri anlamak için belki de içerden çok dışarıdaki gelişmelere bakmak daha zihin açıcı olacaktır.

ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah yazarları dev operasyonu anlatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN