Bakanlardan Erdoğan'a: Elinizi rahatlatalım

Önce Çankaya'daki yemekte sonra da ikili görüşmede bir araya gelen Gül ile Erdoğan operasyonu ve kabine revizyonunu ele aldı

Giriş Tarihi: 20.12.2013
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, yeni yıl münasebetiyle yasama, yürütme ve yargı organları başkanlarına Çankaya Köşkü'nde öğle yemeği verdi. Yan yana oturdukları yemeğin ardından Gül ve Başbakan Erdoğan, olağan haftalık görüşmelerini gerçekleştirdi. Çankaya Köşkü'nde verilen yemeğe, TBMM Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, Yargıtay Başkanı Ali Alkan, Danıştay Başkanı Zerrin Güngör, Adalet Bakanı ve HSYK Başkanı Sadullah Ergin, Sayıştay Başkanı Recai Akyel, Uyuşmazlık Mahkemesi Başkanı Serdar Özgüldür, Askeri Yüksek İdare Mahkemesi Başkanı Tuğgeneral Abdullah Arslan katıldı. Askeri Yargıtay Başkanı Tuğamiral Ahmet Zeki Liman'ın yurt dışında olması nedeniyle yemekte Askeri Yargıtay Başkan Vekili Hakim Albay Dr. Mehmet Ali Uzun yer aldı. Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı Nadir Alpaslan ile Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Koray Ertaş da yemekte bulundu.1,5 saat süren yemekte, yasama, yürütme ve yargı ile ilgili temel konuların ele alındığı, karşılıklı olarak görüşlerin paylaşıldığı öğrenildi. Yargı organlarının başkanları kendi alanlarına giren konulara ilişkin yaşanan gelişmeler hakkında bilgi verdi.

KABİNE MASADA

Gül ile Erdoğan, Çankaya Köşkü'nde yaptıkları haftalık olağan görüşmede ise son yapılan operasyonu ve kabine değişikliğini masaya yatırdı. Erdoğan'ın hükümetin operasyonlara karşı yaklaşımını anlattığı ve "Yolsuzluğa ve hükümete karşı operasyon yapılmasına izin vermeyiz" dediği ifade edildi. Hedefteki 4 bakanın da aralarında bulunduğu kabine değişikliği üzerinde de görüşüldü. Kulislerde Erdoğan'ın yaklaşık 10 bakanı değiştireceği iddiası dile getiriliyordu. Ancak Erdoğan'ın kabine değişikliğini kısa bir süre ertelediği öğrenildi. Bu kararda "bu konjonktürde çocuğu yargılanan bakan değiştirmek suçlamaları kabul etmek anlamına gelir" düşüncesinin etkili olduğu öğrenildi. Erdoğan, Gül ile kabine ve emniyet müdürleri değişikliği ile ilgili görüşme yaparken, operasyonda adı geçen 4 bakan, Muammer Güler, Egemen Bağış, Erdoğan Bayraktar ve Zafer Çağlayan'ın Erdoğan'a "Elinizi rahatlatalım, gereğini derhal yapalım" dedikleri ve şifai olarak istifalarını sundukları öğrenildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakanlardan Erdoğan'a: Elinizi rahatlatalım
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN