Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Erdoğan'dan ABD elçisine: İşini yap

Giriş Tarihi: 22.12.2013
Başbakan Tayyip Erdoğan, ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone'nin bazı elçilerle bir araya geldiği ve Halk Bankası'yla ilgili "imparatorluğun çöküşünü izliyoruz" şeklinde açıklama yaptığı iddiaları üzerine elçiyi isim vermeden uyardı. Erdoğan "Büyükelçiler bazı provokatif eylemlerin içerisine giriyorlar. Onlara sesleniyorum. İşinizi yapın. Görev alanınızın dışına çıkarsanız biz sizleri ülkemizde tutmaya mecbur değiliz. Eğer bizim büyükelçilerimiz de bu tür oyunların içine giriyorlarsa bize haber verin siz göndermeyin biz alırız" dedi. Erdoğan İstanbul'daki operasyon çerçevesinde yapılan aramalarda tespihle görüntü veren polise de sert çıktı. "Polis için verdiğim mücadeleyi herkes bilir, 20 kişiyle bir evi basacaksınız külhanbeyi gibi bacak bacak üstüne atacaksın, elinde tesbihle volta atacaksın. Koltukta görüntü vereceksin. Biz buna sabretmeyiz. Yasalar neyi gerektiriyorsa haddini bildiririz. Herkes görevini yasalara göre yapacak" dedi. Erdoğan'dan bir tepki de Zaman gazetesine geldi. Dün, İspanya'daki bir haberi "İspanya'da polis iktidar partisine baskın yaptı" başlığıyla duyuran gazeteyi eleştiren Erdoğan şunları söyledi: "Bugün (dün) bir gazete yazmış, İspanya'da iktidar partisini polisler basmış, ne olmuş? Bir defa başlık atarken edepli ol edepli. Bir iktidar partisini polis gelip de yerinde denetleyecekse onun bir usulü vardır. Bu gazetenin üslubu bu olduğu için sanıyor. Zannediyorlar ki, AK Parti'de böyle bir durumla karşı karşıya kalabilir. Bizim A'dan Z'ye abdestimizden de namazımızdan da şüphemiz yok. Onu siz şu anda muhalefet partisinin Anayasa Mahkemesi kararıyla tescilli olan dosyalarında arayın. 'Yolsuzluk' diyor anamuhalefet. Sen önce devletin sana verdiği parayı çarçur ettin, Anayasa Mahkemesi seni cezaya mahkum etti ya."

RİCCİARDONE: YALAN VE İFTİRA
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone, hakkındaki iddaları yalanlayarak, "ülkesinin İstanbul merkezli operasyonla hiçbir ilgisi olmadığı" açıklamasını yaptı. Ricciardone, ABD'nin Ankara Büyükelçiliği resmi Twitter hesabından yaptığı açıklamada bazı gazetelerde yer alan "İstanbul Cumhuriyet Savcılığı tarafından başlatılan operasyonun arkasında ABD'nin olduğu" yönündeki iddialara yanıt verdi. Kendisine atfetilen "İran'a uyguladığımız ambargoyu Halk Bankası ile kaldırdılar. Bunu engellemek için harekete geçtik. Bugünden sonra bir imparatorluğun çöküşünü izleyeceksiniz" şeklindeki ifadeleri "yalan ve iftira" olarak nitelendiren ABD elçisi, şöyle dedi: "ABD'nin, devam eden yolsuzluk operasyonuyla hiçbir şekilde ilgisi yoktur. ABD ve Türkiye arasındaki dostluk ve işbirliği, iki ülke için de hayati öneme sahiptir. Hiç kimse ABDTürkiye ilişkilerini asılsız iddialarla tehlikeye atmamalıdır. Böyle bir toplantı yapılmadığı gibi haberlerde ortaya atılan iddiaların tümü tamamen yalan ve iftiradır" ifadelerine yer verdi.

AÇIKLAMA YETERLİ BULUNDU
ABD'nin Ankara Büyükelçisi Francis Ricciardone
ile ilgili tartışmalara Dışişleri Bakanlığı da bir açıklamayla katıldı. Açıklamada, "ABD Büyükelçisi'nin açıklamasını yeterli buluyoruz. Bu aşamada bakanlığa çağırılmasına yönelik bir plan söz konusu değil" denildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Erdoğan'dan ABD elçisine: İşini yap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN