Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Operasyonun 5 hedefi var'

Erdoğan: Amaç AK Parti'ye yolsuzluk etiketi yapıştırıp çözüm sürecini sabote etmek ve ülkenin önünü kesmek. Gezi olayları 17 Aralık'ın ilk provasıydı Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin de bu operasyonda payı var ama asıl hedef 30 Mart yerel seçimleridir. Gezi'de sonuç alamadılar bu defa da alamayacaklar

Giriş Tarihi: 5.1.2014
Girerken "Dolmabahçe Sarayı'nın Başbakanlık Çalışma Ofisi olarak düzenlenen eski Beşiktaş Kaymakamlığı binasının müştemilatını oluşturan duvarları tuğladan örülü bu geniş salona bu kaçıncı gelişim" diye sordum kendi kendime. Doğrusu tam sayısını çıkaramadım. Çünkü özellikle son 5 yılda Türkiye gündeminde dönemeç sayılabilecek birçok olayın değerlendirmesini Başbakan Erdoğan bizlerle Osmanlı döneminde saray atlarının ahırı olan bu salonda yaptı. Ve her toplantıda olduğu gibi dün de uzun masalardan oluşturulan büyük bir dikdörtgende soyadının ilk harfine göre belirlenmiş yerlerimize oturduk. Biz medya ve sivil toplumdan 45 temsilci. Bana göre en karşı masada Başbakan Erdoğan, yardımcıları, konuyla ilgili bakanları... Erdoğan önce kısa bir sunuş konuşması yaptı. Onu hemen arkadaki gündem sayfasında bulacaksınız. Daha sonra soru-cevap faslına geçildi. İşte tuttuğum notlara göre sorular ve Erdoğan'ın yanıtları...

***
Bu operasyonda Halk Bankası ciddi bir algı yarası aldı. Nereye gitseniz, kiminle konuşsanız ayakkabı kutusundaki paralardan söz ediyor.
Erdoğan:
Halk Bankası bizim için çok önemli bir finans kuruluşumuz. Başta İran'la ticaret olmak üzere birçok finansal operasyonda istasyon işlevi görüyor. Biz iktidara geldikten sonra kamu bankalarını iflas noktasından alıp buralara getirdik. Ama ne yazık ki, bu operasyondan sonra Halk Bankası'nın bir aralar 12 milyar dolara kadar çıkan mevduatında ciddi bir kayıp sözkonusu oldu. Açıkçası Halk Bankası uluslararası gücü arttığı için operasyonun merkezine yerleştirildi. Genel Müdür'ün evinde bulunan paralara gelince; gerek kendi ifadesinde, gerekse daha sonra yapılan açıklamalarda makbuz karşılığı teslim alınan paralar olduğu söylendi. Yani, denildiğine göre, belgeleri var. Doğru mu, yoksa kendi çıkarı için mi o paralar; yargıda ortaya çıkar.Bu operasyon öncesinde paralel devlet mi kendini çok iyi kamufle etti, yoksa siz mi tedbirsiz yakalandınız?
Erdoğan:
Elbette bazı istihbari hataların varlığı düşünülebilir. Ama istihbarat teşkilatımız genelde çok iyi bir noktaya geldi, ağımız sürekli gelişiyor. Bu olaydan sonra daha da gelişecek, daha da koordineli olacak. Bu operasyonun yapılabilmesinin bir önemli nedeni de, paralel devletin siyaset dışı güçlerle de ilişkili olmasıdır. Aslında Mayıs'taki Gezi olayları, 17 Aralık'ın ilk denemesiydi. Bakın, ısrarla Mayıs ayının önemi üstünde duruyorum. Neden? Çünkü 30 milyar dolarlık 3'üncü havalimanı, 22 milyar dolarlık nükleer santral, 2.5 milyar dolarlık 3'üncü köprü ihaleleri ve anlaşmaları mayısta yapıldı. Yine Mayıs'ta Borsa 93 bin puan seviyesini gördü; unutmayın 11 yıl önce 11 bin puanda almıştık. 27.5 milyar dolar olarak devraldığımız Merkez Bankası rezervleri mayısta 135 milyar dolara çıktı. Yüzde 63'ler seviyesinde aldığımız gösgerge faizi mayısta yüzde 4.6'ya indi ve gidişat yüzde 2.5'e kadar gerileyeceğini gösteriyordu. Yine mayıs ayında dört kredi derecelendirme kuruluşunun dördü de Türkiye'nin notunu artırdı. Yine mayısta IMF'ye borcumuzun son taksitini ödeyerek hesabı kapattık. Enflasyonda düşüş, sanayi üretiminde ve dış ticarette artış rekorları kırdık Mayıs'ta.


ARKADAŞINA GÖNDER
'Operasyonun 5 hedefi var'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN