Hukukçu ve siyasilerden o tatile tepki: Etik değil

Eski Genelkurmay Başsavcısı Saim Öztürk, İstanbul Cumhuriyet Başsavcı Vekili Zekeriya Öz'ün bir işadamının imkânları ile Dubai'de ailesi ile tatil yapmasını değerlendirirken, "Meslek etiği açısından irdelenmeli" dedi. HSYK'nın iddialarla ilgili soruşturma yapabileceğine dikkat çeken Öztürk, "Hâkim-savcılar özel hayatlarına ve ilişkilerine normal insanlardan daha fazla hassasiyet göstermeli" şeklinde konuştu. Eski Deniz Kuvvetleri Komutanı İlhami Erdil'in yolsuzluk soruşturmasını yürüten askeri savcı olarak tanınan Öztürk, "Uçan kuş ihbar kabul ediliyor, gazete haberi neden ihbar olmasın" dedi. Öztürk, yargı mensuplarının çıkar ilişkileri içine girmemeleri gerektiğine, mesleğin yapısının bunu kaldırmayacağına da vurgu yaptı.

'VAHİM BİR DURUM'
Avukat Müşir Deliduman da Zekeriya Öz'ün soruşturmalardan el çektirilmesi gerektiğini söyledi. Deliduman "Haberler vahim bir durumu ortaya çıkarmaktadır. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ve HSYK'nın bu savcı hakkında tahkikat yapmaları gerekir. Tahkikat bitene kadar da hiçbir soruşturmada savcı olarak yer almaması gerekir" dedi. Olayı siyasiler de şöyle değerlendirdi:
AK Parti İstanbul Milletvekili Burhan Kuzu: İşadamının masrafları karşılaması tek başına suç olmaz. Ama menfaat veya bir işin karşılığında yapıldığı ispatlanabilirse, o zaman ciddi anlamda bir sorun yaşar Türkiye. Bu bağlamda yeni bir iddianame kendisi için hazırlanabilir başka bir savcı tarafından.
AK Parti Elazığ Milletvekili Şuay Alpay: Birkaç nedenle tablo vahim. Bir hâkim ve savcı ile ilgili şayia ortaya çıkar ve yaygın bir kanaat oluşursa HSYK'nın görevden el çektirmesi gerekir. Bunun için iddianın belgelenmesi bile gerekmez. Hâkim ve savcıların pirüpak olması gerekir.
AK Parti Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu: Başsavcı vekilinin 22 defa yurtdışına çıktığına ilişkin haberler de yayımlandı. Eğer böyle bir şey varsa açıklaması gerekir. Savcılık mesleği gereği HSYK da hemen soruşturma başlatmalı.
AK Parti Gaziantep Milletvekili Şamil Tayyar: Toplumun ve siyasi iradenin kendisine verdiği desteği suiistimal ederek, çarpık ilişkilere girdiği anlaşılıyor. Dubai'deki tatil iddiası doğruysa, Öz'ün istifa etmesi gerekir.
CHP Muğla Milletvekili Ömer Süha Aldan: Hâkim ve savcının, bir başkasının finansmanıyla tatile gitmesi etik değildir. Bu iddialar karşısında HSYK soruşturma açar. Savcıya disiplin cezalarından biri yani uyarma, kınama, yer değiştirme verilir. Eğer tatil parasını ödeyen şirketle ilgili bir davaya bakmışsa ve lehine sonuç vermişse bu görevi kötüye kullanma suçuna girer.
CHP İstanbul Milletvekili Aykut Erdoğdu: Bu konularda değerlendirme yapmak için belgeleri görmek lazım.
BDP Batman Milletvekili Bengi Yıldız: Bir hukukçu, bir şirket vasıtasıyla böyle bir tatil yapmışsa sorgulanır, eleştirilir. Zekeriya Öz'ün o tatilinin bugün yayımlanması aslında bir gerçeği ortaya çıkarırken diğer yandan yargısız infaz yapılmaktadır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hukukçu ve siyasilerden o tatile tepki: Etik değil
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN