'Başsavcı ve Emniyet müdürü için izin yok'

Adalet Bakanı Bozdağ, HSYK'nın Başsavcı Çolakkadı, Başsavcı Vekili Erdoğan ve Emniyet Müdürü Altınok için inceleme talebeni veto edeceğini söyledi. Bozdağ, Zekeriya Öz için ise izin verecek

Giriş Tarihi: 9.1.2014
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ dün gazetelerin Ankara Temsilcileri ile kahvaltıda bir araya gelerek gazetecilerin sorularını yanıtladı:
HSYK'nın inceleme izni istediği dosyalarla ilgili ne yapacaksınız?
İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı Turan Çolakkadı, Başsavcı Vekili Oktay Erdoğan ve İstanbul Emniyet Müdürü Selami Altınok ile ilgili izin vermeyi düşünmüyorum. Bakırköy Başsavcı Vekilliği'ne atanan Zekeriya Öz, Cumhuriyet Savcıları Celal Kara ve Muammer Akkaş için izin vereceğim.
HSYK, 2010 referandumununda halktan onay aldı, şimdi ne değişti?
HSYK düzenlemesi çok tartışılacak. Ama anayasaya aykırı bir düzenleme değil. Genel Kurul kararları yargı denetimine açılacak. Hesap verebilir yapıya imkan sağlanacak. Yargı bağımsız tarafsız olsun. Hiçbir ideolojinin arka bahçesi olmasın. Hukuk devletini inşa edeceksek ideolojik bagajları olmayacak bir yargı inşa etmeliyiz.
HSYK'nın Adli Kolluk yönetmeliğiyle ilgili bildirisi çok tartışıldı...
HSYK Genel Kurulu'nun böyle bir yetkisi yok. Bildiride anayasaya aykırılıkla ilgili kesin ifadeler var. Yönetmelik Danıştay'dayken bu bildirinin yayımlanması Anayasa'nın 138'inci maddesinin katlidir. Danıştay'ın ilgili dairesi de yönetmelikle ilgili yürütmeyi durdurma kararı vermeden önce idareye tebligat yapmadan, savunmasını almadan karar vererek kanuna aykırı hareket etti.
Yolsuzluklarla ilgili iddiaların yansıması nasıl?
Millet bizi tanır. Son olayların yolsuzluk iddiası üzerinden AK Parti'yi ve hükümeti vurma operasyonu olduğunu vatandaş çok yakından görüyor.
Operasyonu kim yapıyor? Kamuoyunun değerlendirmeleri var. Türkiye'nin güçlü olduğu her dönem karşılaştığı sıkıntılar olmuştur. Şu an isimlendirme yapmak istemem.
Soruşturma ve kovuşturmanın kalitesi...
Savcıların başlattıkları soruşturmalarla ilgili inceleme talimatı verdim. Bir yıl içinde kaç soruşturma başlatıldı? Kaçı takipsizlikle sonuçlandı? Kaçı hakkında iddianame hazırlandı? Kaçı mahkemelerde kabul edildi? Kaçı beraatle sonuçlandı? Kaçı bozma sonucu beraatle neticelendi? Rakamsal veriler standardımızı gösterecek.
Yasal dinleme ve UYAP ile ilgili çalışmanız var mı?
Hukuk devletinde soruşturma gizli olur, gizlenmiş olmaz. UYAP'a tüm soruşturmaların girmesi lazım. Dinleme kararı alındığında kişinin kimlik bilgileri açık yazılacak. Telefonun o kişiye ait olduğu belgelenecek. İhlal halinde ağır müeyyideler konulacak.
"Gizlilik, masumiyet karinesi şimdi mi hükümetin aklına geldi?" deniliyor.
Soruşturmanın gizliliği sadece delil toplanması için değil, insanların hukukunu ve onurunu korumak için çok önemli. Bu hakka herkesten önce yargı görevlileri riayet etmeli. Hukuk dışına çıkanları kahraman ilan edersek, bu olayların önüne geçemeyiz.
"Maç oynanırken yasa çıkarılıyor, polis ve savcılar değiştiriliyor" deniyor.
Yasalar ve devam eden olaylarla ilgili hiçbir çalışma yapılmaz dersek Meclis'i kapatmamız lazım. Kamudaki atamalar ise hükümetin takdiri. İdarenin yaptığı işlemler yargı denetimine açık.

'DEVLET ORTAK KABUL ETMEZ'

Fişleme ve tasfiye iddiaları var...
Bu devlet, hepimizin devleti. 76 milyon içinden insanların olması devletin büyüklüğünü gösterir. Farklı yapılanmalara izin verilirse devlet herkese ait olma özelliğini kaybeder. Görev yapanların siyasi görüşleri, mensubiyetleri farklı olabilir. Devlet bunu zenginlik olarak kabul eder. Ama bu farklar görev icrasına yansırsa devlet ona müdahale eder. Allah şirk kabul etmez. Devlet de şerik (ortak) kabul etmez.

'DARBECİYE TOLERANS YOK''

Yeniden yargılama konusu...
Darbeye teşebbüs etmiş, demokrasiyi, hukuk devletini yok etme teşebbüsünde bulunanlarla ilgili ilkesel tutumuzda değişiklik yok. Yeniden yargılamaya kulağımızı tıkamayız. Başbakanımız, Barolar Birliği Başkanı ile görüştü. Nedir diye bir araştıralım istedi.
"Ordu'ya kumpas" sözü yeniden yargılama için yeterli mi?
Mevcut hükümler bakımından yetmez.
Özel Yetkili Mahkemeler, TMK 10'la kurulan mahkemeler kalkacak mı?
Bu mahkemelerin hukuk devletinde varlığı tartışılıyor. Olmaması gerekir. TMK 10'la ilgili çalışmamız var. Günü geldiğinde bu mahkemeler de kaldırılır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Başsavcı ve Emniyet müdürü için izin yok'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN