'28 Şubat post modern 17 Aralık dost modern'

Giriş Tarihi: 11.1.2014

Başbakan, Uzakdoğu gezisini ve gündemi Malezya'da değerlendirdi: 28 Şubat post modern darbeydi, 17 Aralık ise 'dost modern' darbedir. Yeniden yargılama kuru-yaş meselesi... İlker Başbuğ'un dokunulmazlığı yoktu, emekli olunca mı suçu önünüze geldi

Başbakan Erdoğan, Türkiye'ye dönmeden önce Japonya, Singapur ve Malezya ziyaretinde kendisine eşlik eden basın mensuplarıyla gezinin değerlendirmesini yaptı. Erdoğan, Japonya ile enerji, altyapı ve uzay teknolojisinde; Singapur'la liman işletmeciliğinde, Malezya ile ise özellikle enerji sektöründe işbirliğinin güçlendireceğini vurguladı. Başbakan daha sonra basın mensuplarının sorularını şöyle yanıtladı.
Ekonomik göstergeler, kırılganlık endişesi gösteriyor mu?
Erdoğan: Endişem yok. Çok daha iyi olacak. Gösterge faizi 10.40'dan 9.79'a indi. Bunlar iklim koşulları gibidir. Tabanınız bünyeniz sağlam olursa, bir şey olmaz. Böyle Gezi'yle şununla bununla bizim sağlam bünyemize bir şey olmaz. Ekonomimizle oynayamazlar, oynatmayız. Dönüşte özellikle finans sektöründeki aktörlere de mesajlarımızı vereceğiz. Bence en büyük sıkıntı yargı vesayeti... Türkiye'nin en saygın firmalarının düştüğü durum ortada... Devletle ilişkilerinden ötürü değil, yaptıkları alışveriş ve iş için insanları sıkıntıya sokuyorlar. Kara para aklama diyorlar. Neye göre kara para? Bence para bankaya girip bankadan çıkıyorsa, ona kara para diyemezsin.

YARGININ TAVRINA GÜVENMİYORUZ
İki kez vergi affını niye çıkarttık? Çünkü para ya yastık altındaydı ya da yurt dışında... Onu sisteme çekmek için bu düzenlemeleri yaptık. Yargı bunu niye yapıyor? Vatana ihanetten başka dertleri yok. 3. havaalanı, 3. köprü istenmiyor, çünkü ulaşım sıkıntısını çözeceğiz. Çözmemizi isterler mi? Yargının takıntılı tavrına hiçbir şekilde güvenemiyoruz.
Bu süreçte büyük resmin tamamı ortaya çıktı mı peki?
Erdoğan: Hayır. Ortaya çıkacak daha çok şey var. Bir bedene giren virüs misali... Virüs biliyorsunuz bir vücuda girer, uzun süre yerleşir ve orada kendine yer edinir. Ama vücut sonra o virüse kendini toparlar, sonra da o virüsü yok eder.
HSYK'nın 66 sayfalık son açıklamasını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Erdoğan : Tıpkı Danıştay olayı gibi. HSYK kanunun 138. maddesini çalıştırıp, Anayasa Mahkemesi'ne güya ön alıyor. Psikolojik baskı girişimidir bu. Bu defa da HSKY'da yeni düzenlemenin Anayasa Mahkemesi'ne gideceğini varsayıp oraya gözdağı vermeye çalışıyorlar.
Ergenekon ve Balyoz dahil olmak üzere yeniden yargılamanın kapsamı ne olacak?
Erdoğan: Yeniden yargılama 17 Aralık komplosu ile ilgili değil. Kuru-yaş meselesi. Mesela Genelkurmay Başkanımız İlker Başbuğ ile ilgili süreçle ilgili daha önce de konuşmuştum. Kalkıp ona terör örgütü lideri derseniz felakete yol açarsınız.
Hem sonra niye daha önce o görevindeyken yapmadınız bunu. Sen o zaman neredeydiniz sayın savcı? Genelkurmay Başkanı'nın dokunulmazlığı yoktu. Emeklilikten sonra mı önünüze geldi? Ayrıca emir komuta zincirindekiler ne olacak? Sivillerden en alt düzeydeki askere kadar herkesi kapsaması lazım. Biz herhalde burada katilliği tescilli olanların yeniden yargılanmasından da bahsetmiyoruz. Olay, Ergenekon ve Balyoz'da değil. Bu işin sermaye ayağı medya ayağı da var. 28 Şubat'ta medya ve sermaye ayaklarına dokunulmadı. Yeniden yargılamada onlar da gündeme gelecek. Bir başka yön ise o davalar da TSK personelinin yanı sıra siviller de içeriye alındı. 28 Şubat'ta medya ve sermaye hükümet indirip hükümet kuruyorlardı. Üç dönemdir AK Parti iktidarda. Şimdi onu nasıl indiririz toplantıları yapıyorlar. Menderes'e yapılan şeyi bizim hükümetimize yapmak istiyorlar. Yargı erki son referandumla yürütmeye müdahale gücü elde etti ve bunu uygulamaya başladı.


ARKADAŞINA GÖNDER
'28 Şubat post modern 17 Aralık dost modern'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN