Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İHH operasyonunun perde arkası

İHH’yı El Kaide'yle bağlantılı göstermeye çalışan operasyonun başta İsrail basını olmak üzere Ortadoğu’daki yankılarını SETA Kahire Temsilcisi Can Acun Sabah.com.tr'ye anlattı.

Giriş Tarihi: 15.1.2014 11:51 Güncelleme Tarihi: 15.1.2014 12:37

Abdulaziz Karakuş / Sabah.com.tr

İHH İnsani Yardım Vakfı'nın Kilis ofisi ve yardım deposuna yapılan polis baskınından hemen sonra medyada da İHH'ya yönelik bir linç kampanyası başladı. İHH'yı El Kaide ile bağlantılı göstermeye çalışan haberler dikkat çekiciydi. Örneğin Bugün gazetesi, internet sitesinden haberi verirken İHH tabelasının net olarak görüldüğü fotoğrafın üzerine "El Kaide'ye büyük darbe - Yöneticiler yakalandı" başlığını kullanmakta sakınca görmedi. Çok geçmeden beklenen oldu ve İsrail medyası da harekete geçti. Haaretz gazetesi, internet sitesinden "GAZZE FİLOSUNUN ARKASINDAKİ GRUP EL KAİDE ŞÜPHELİSİ" manşetiyle verdi. Görsel olarak da Mavi Marmara gemisini kullandı.

"BU MAVİ MARMARA'NIN ACISININ DIŞA VURUMUDUR"

Son günlerde gündemi oldukça meşgul eden İHH haberlerini ve bu haberlerin Ortadoğu'daki yankılarını SETA Kahire Temsilcisi Can Acun'a sorduk. Mavi Marmara olayından beri İHH'ya karşı İsrail menşeli bu tarz haberlerin yapıldığını söyleyen Acun, "İHH'yı radikal İslamcı gruplarla ilişkilendiren haberler yapılarak El Kaide ile bağlantılı olduğu söylendi. Hatta ABD ve Avrupa'daki İsrail lobisi, İHH'ya dava açarak bu kurumu uluslararası mahkemelerde yargılatmak istedi. Bu şekilde Mavi Marmara'nın öcünü almaya çalıştılar. Ancak hükümet buna izin vermedi. Şimdi ise 17 Aralık Operasyonu kapsamında bu amaçlarına ulaşmaya çalışacaklar" dedi.

"BU OLAYLAR İHH'YA SEMPATİ KAZANDIRIR"

Bu haberlerin Mısır, Gazze başta olmak üzere pek çok bölgede halkın teveccühünü kazanmış İHH'nin imajına nasıl bir etkisi olacağını sorduğumuzda ise Acun, "O bölgelerde halkın hafızasında her zaman güzel bir şekilde yer almış olan İHH, bu haberlerle yıpratılamaz. Ben Mısır'da bulundum. İHH'nın orada neler yaptığını bizzat gördüm. İnsanlar tüm bu olayların İsrail'in kara propagandası çerçevesinde gerçekleştiğini biliyorlar. Bu olaylar İHH'ya karşı antipati değil sempati kazandıracaktır" şeklinde cevabını verdi.

"OPERASYON SİSİ'YE VE ESAD'A YARAYACAK"

Bu operasyon üzerinden belli çevrelerin İHH'yı köşeye sıkıştırmak isteyeceğine dikkat çeken Acun, "Sisi, Esad, PKK, PYD çevreleri İHH'yı bu olaylardan sonra daha çok eleştirecek hatta saldırganlıklarını bu operasyona dayandırarak meşrulaştırmaya çalışacaklardır. Bu konuda da vakıf gönüllüleri dikkatli olmalı ve bu tuzağa düşmemeliler." dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İHH operasyonunun perde arkası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN