Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İmza bile atmadan operasyon istemiş

Giriş Tarihi: 18.1.2014

İstanbul'da uygulanmayan 3'üncü dalga operasyonu isteyen savcı Baytekin'in dinlemelerin yazılı dökümünü yaptırmadığı ve altına imza atmadığı ortaya çıktı

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca talimatı verilen ancak emniyet tarafından yapılmayan 'İtfaiye Daire Başkanlığı'na yönelik operasyonun neden yapılmadığı ortaya çıktı. Savcı emniyete gönderdiği evraklara imza bile atmamış. Memur suçlarına bakan savcı İbrahim Baytekin tarafından yürütülen soruşturma kapsamında 35 şüphelinin gözaltına alınması talimatı verildi. Ancak talimat İstanbul Emniyeti tarafından yerine getirilmedi.

SORULAR DA HAZIRLANMAMIŞ
Emniyetin 'soruşturma evrakları eksikti' gerekçesi ile operasyon yapmamasının detayları ortaya çıktı. Savcılığın talebini inceleyen emniyet, soruşturma kapsamında yapılan telefon dinlemelerinin dijital ortamda olduğu, söz konusu dinlemelerin yazılı dökümünün yapılıp imzalanmadığı ve şüphelilere sorulacak soruların hazır olmadığı gerekçelerini savcılığa bildirdi. Soruşturma kapsamında dinlemeleri yapan memurların büyük bir kısmının da başka yerlere tayin edildiğini belirten emniyet, söz konusu dökümlerin hazırlanıp imzalanması ve soruların hazırlanması gerektiğini başsavcılığa bildirdi. Operasyon talimatı yerine getirilmeyen soruşturma savcısı Baytekin de, söz konusu dijital dinlemelerin de delil niteliği taşıdığını, dökümlerin daha sonra yapılabileceği, şüphelilerin gözaltına alındıktan sonra da sorgulama sorularının kısa süredece hazırlanabileceğini ifade etti. Ancak emniyet eksiklerin giderilmeden operasyon yapamayacağını bildirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İmza bile atmadan operasyon istemiş
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN