ÖYM'leri ve TMK'yı kaldıracağız

Giriş Tarihi: 29.1.2014
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, özel yetkili mahkemeler (ÖYM) ile Terörle Mücadele Kanunu'nun (TMK) kaldırılacağını açıkladı. Erdoğan, İran yolculuğu öncesi gündemdeki gelişmeleri Esenboğa Havalimanı'nda değerlendirdi. Başbakan'ın açıklamaları şöyle:

ÖZEL YETKİLİ MAHKEMELER KALKACAK: Adalet Bakanlığımız yeniden yargılama sürecini şu anda değerlendiriyor, çalışıyor, muhtevası nasıl olacak? Özel yetkili mahkemeler onu kaldırmayı kesinlikle hedeflemiş durumdayız. TMK'yı yine kaldırmayı, ama buradaki TCK'ya aktarılması gereken maddeleri oraya aktarma gibi hedefimiz var. Özel Yetkili Mahkemeleri kaldırarak bu mahkemeleri tamamen Ağır Ceza Mahkemeleri'ne bunları, buradaki dosyalar nerelerdeyse bunları o mahkemelere devretmek suretiyle artık bu süreci kapatmış olacağız. Ve böylece sadece 133 ağır ceza mahkemesi var şu anda. Yanılmıyorsam 8 özel yetkili mahkeme var. Dolayısıyla 133 ağır ceza mahkemesi ile bundan sonra bu süreci sürdüreceğiz.

5 NOLU HARDDİSK İDDİASI: TÜBİTAK olayı, buradaki harddiskler olayı hepsi bilirkişilerle alakalı yani kurumla alakalı değil. Doğrusu ben bu bilirkişilerin hazırladığı rapor neyi içeriyor ondan haberim yok.

FAİZLERİN ARTIRILMASINA KARŞIYIM: Merkez Bankası'nın bağımsız bir kurum olduğunu biliyorsunuz. Konuyla ilgili ben herhangi bir açıklama yapmaya kalksam, 'Merkez Bankası'na müdahale etti' diyecekler. Ben faizlerin artırılmasına her zaman olduğu gibi bugün de karşıyım. Ama Merkez Bankası'na müdahale yetkim yok. Tasarrufum altında değil. Ve sorumluluğu da onlara aittir. Başbakan Erdoğan, gazetecilerin Başbakanlık Teftiş Kurulu'nun dinlemelerle ilgili hazırladığı raporu kendisine sunup sunmadığına yönelik sorusu üzerine de "Sinyaller gelmeye başladı" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ÖYM'leri ve TMK'yı kaldıracağız
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN