Türbülans yaşıyoruz

Giriş Tarihi: 30.1.2014

Roma'da Türk gazetecilerle buluşan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, 17 Aralık sonrası yaşananları türbülansa benzetti: Türbülansa girip düşen uçak olmadı. Sadece yolcuları biraz rahatsız eder

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya'nın başkenti Roma'da Türkiye'deki iç tartışmalara ilişkin önemli açıklamalar yaptı. Yılın ilk gezisini İtalya'ya yapan Gül, Roma Westın Otel'de Türkiye'den gazetecilerin sorularını yanıtladı. Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AB Bakanı ve Başmücakereci Mevlüt Çavuşoğlu, Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Vatikan Büyükelçisi Kenan Gürsoy ve çok sayıda bürokratın katıldığı toplantıda, Türkiye'nin sıcak gündemine dair soruları yanıtlayan Gül, "Yaşanan tüm tartışmalara rağmen Türkiye'de siyasi istikrar var. İstikrardan dolayı yarın ne olacak diyen kimse olmadığı kanaatindeyim" dedi.

'YENİ DÖNEM BAŞLIYOR'
Türkiye'nin ekonomik istikrarının temel göstergelerle ortada olduğunu söyleyen Gül, "Bundan altı ay önce Amerika'da Başbakanımıza en büyük ağırlamayı yaptılar. Avrupa ülkelerine baktığınızda Tayyip Bey geçenlerde AB'de idi, görüş ayrılıkları olsa da gayet güzel, medeni bir şekilde görüşüldü. Fransa Cumhurbaşkanı geldi, yeni bir dönem başlıyor. Tabii azıcık zayıflarsak üstümüze çullanacak çevreler var, gerçekçi olmalıyız ama toptancı da olmamalıyız" dedi. Türkiye'yi bu tartışmalardan süratli bir şekilde çıkarmak gerektiğinin altını çizen Gül, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Hep beraber, burada sadece siyasete değil, basın dünyasına da, yazarlara da, iş dünyasına, hepimize da iş düşer. İşte türbülans gibi bir tartışma ortamı içindeyiz. Buradan hemen çıkılması gerektiğine inanıyorum"

'TÜRBÜLANSTAN ÇIKARIZ'
"Türbülans lafının boyutunu çok büyütmek kanısında değilim. Türbülansa girersiniz, çıkarsınız. Şimdiye kadar türbülansta düşen bir uçak yok bildiğim kadarıyla. Ama yolcuları rahatsız eder. Boyutunu büyütmeyin, kasırga fırtına esiyormuş gibi almayın. Ama hepimiz görüyoruz, manşetlere baktığınızda konuşulanlara baktığınızda, demek ki keskin bir ortam var. Bundan çıkmanın yolu, konuşulan dil çok önemli, hepimiz için... Söylem tarzlarımız biraz gözden geçirilirse, bu birden havayı değiştirir kanaatindeyim. Hele şimdi seçime giderken bunun önemli olduğunu düşünüyorum. Bakın geçenlerde bir kişi hayatını kaybetti. İkincisi, hepimizin dikkat etmesi gereken şey anayasadır, hukuktur"

'TÜRKİYE'NİN YERİ AVRUPA'
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve eşi Hayrünnisa Gül, İtalya Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ve eşi Clio Napolitano tarafından resmi törenle karşılandı. Roma'da ortak basın toplantısı düzenleyen iki ülkenin cumhurbaşkanı, başbaşa ve heyetlerarası görüşmelerde bulundu. Gül, ortak basın açıklamasında Türkiye-AB ilişkileri, Suriye ve iki ülke arasındaki ekonomik ilişkileri gündeme getirdi. İtalyan Cumhurbaşkanı Napolitano ise AB için destek vereceklerini belirterek, "Türkiye'nin yeri Avrupa'dadır. AB'nin dönem başkanlığını yapacağımız 6 ay içerisinde Türkiye ile müzakerelere yeniden hareket vermek istiyoruz" dedi. Napolitano, "Kıbrıs Rum Kesimi'nin AB'ye bir devlet statüsünde kabulünün durumu zorlaştırdığını" da söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türbülans yaşıyoruz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN