Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yargıda çok başlı dönem sona eriyor

Giriş Tarihi: 30.1.2014

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 28 Şubat, 12 Eylül, Balyoz ve Ergenekon davalarına bakan TMK 10'uncu ve CMK 250'nci madde ile Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri'nin kaldırılacağını açıkladı

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, avukatlıktan hâkim-savcılığa geçen adayların kura töreninin ardından, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Başbakan Erdoğan'ın "Özel Yetkili Mahkemelerin kaldırılacağı" açıklamasının detayları sorulan Bozdağ, düzenlemenin Anayasa Komisyonu'nda görüşülen "Demokratikleşme Paketi"yle birlikte geçirileceğini belirtti. Bozdağ, düzenlemeyle Terörle Mücadele Kanunu (TMK) 10'uncu maddeye göre yapılan soruşturma ve dava usulü uygulamasına son verileceğini kaydederek, şunları söyledi: "Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) 250'nci maddeye göre görevli mahkemelerin kaldırılmasına ilişkin tasarı Meclis'te kabul edilmişti. Ancak görülen davalar sonuçlanıncaya kadar mahkemelerin devamı yönünde geçici hüküm konulmuştu. Düzenlemeyle bu geçici 2'nci madde de yürürlükten kaldırılacak. Uygulamamızda mevcut bulunan TMK 10'uncu madde ve CMK 250'nci maddesine göre görevli ağır ceza mahkemeleri kaldırılmakta. Bunların soruşturma ve kovuşturma sırasında diğer soruşturma ve kovuşturmalardan farklı olarak sahip olduğu bir takım usuller ortadan kaldırılmaktar. Şu anda ilk derece mahkemelerinde görülen davalar ilgisine göre görevli ve yetkili mahkemelere intikal etmiş olacak. Önemli bir adım. Yargı içinde üç tane farklı ağır ceza mahkemesi uygulaması, üç ayrı soruşturma uygulaması sona eriyor."

SÜRENLER ETKİLENECEK

Bozdağ, düzenlemeden kesinleşen davaların etkilenmeyeceğini belirterek, "Görülmekte olan davalarla ilgili görevli mahkemelerin değişmesi sonucunu doğuracaktır. Kesinleşmemiş davalar Yargıtay tarafından bozulursa yeni usule tabi olacaktır" dedi. Buna göre TMK 10'uncu madde ile yetkili mahkemede görülen 28 Şubat ile CMK 220'nci madde ile yetkili mahkemelerde görülen 12 Eylül normal ağır cezaya geçecek. CMK'nın 250'nci maddesiyle yetkili mahkemede görülen Ergenekon ise Yargıtay kararı bozarsa etkilenecek. KCK davalarında ise devam edenler düzenlemeden etkilenecek. Balyoz davası ise karar bağlandığı için etkilenmeyecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yargıda çok başlı dönem sona eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN