Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tutukluluk süresi 5 yıla indiriliyor

Başbakan Erdoğan Almanya ziyareti öncesi açıkladı: Daha önce 10 yıldan 7,5 yıla indirilen tutukluluk süresi 5 yıla indirilecek. Tasarının Meclis'ten geçmesiyle binlerce tutuklu bundan yararlanacak

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, hükümetin hazırlamakta olduğu yeni demokratikleşme paketi çerçevesinde tutukluluk süresinin 5 yılla sınırlanmasına ilişkin yasa çalışması olduğunu açıkladı. Başbakan "Tutukluluk süresi daha önce 10 yıldan 7,5 yıla indirilmişti. Biz bunu 5 yıla indirmeye karar verdik. Meclis'ten bunun çıkmasıyla herhalde yüzlerce-binlerce insan bundan istifade edecek" dedi. Başbakan Erdoğan, Almanya Federal Başbakanı Angela Merkel'in davetlisi olarak dün Almanya'ya gitti. Atatürk Havalimanı'nda soruları yanıtlayan Erdoğan özetle şunları söyledi:
17 ARALIK: (Reuters muhabirinin "İçişleri Bakanlığı'nın paralel devlet örgütlenmesine dair soruşturma başlattığı haberlerini teyit ediyor musunuz?" sorusuna yanıt) "Paralel devlet soruşturması burada sadece İçişleri Bakanlığı değil tüm istihbari çalışmalarımızın bundan sonraki hassasiyeti mevcut eksikliklerin giderilmesi sureti ile bu yöne çok daha farklı şekilde eğilmek. Devletin içindeki böyle bir yapılanma bizim bir beka meselemiz haline gelmiştir. Dolayısı ile buna bizim fırsat vermemiz mümkün değildir. Gereği ne ise yapılacaktır."
ZAMAN'IN ANKETİ: Hangisine inanalım. Bizim yaptırdığımız anketler var. Bunlara mı inanalım? Konda'nın ocak ayı anketini söylüyorum: AK Parti 47,7, CHP 28,5, MHP 14,4, BDP 5,9 (...) Bu anketin adı paralel yapı firmasının anketidir. Bunlar kendilerine göre bu ülkede bir irade oluşturabileceklerini zannediyorlar. Bunu oluşturamayacaklar. Bunun en büyük sadası meydanlardır. Dünyanın değişik bir ucunda durup da Türkiye oradan yönetilmez. Çıkarsın gelirsin ülkede ne yapacaksan burada yaparsın.
TUTUKLULUK SÜRESİ: 3 paketimiz daha var. Biri Adalet Bakanlığı, diğeri İçişleri Bakanlığı, bir diğeri de şeffaflaşma ile alakalı. Biz bu süreçte büyük ihtimalle Adalet ve İçişleri ile ilgili olanları yetiştirme gayreti içinde olacağız. Biliyorsunuz özel yetkili mahkemeleri süratle kaldırmanın gayreti içersindeyiz. İki, TMK ile alakalı olarak orada bir yeni düzenlemeye gidiyoruz. Bunları ceza kanunu kapsamı içine alacağız. Burada en hayati önemi olan şu olacaktır: Tutukluluk süresi daha önce biliyorsunuz 10 yıldan 7,5 yıla indirilmişti. Biz dün bunu 5 yıla indirmeye karar verdik. Meclis'ten de bunun çıkması ile yüzlerce binlerce insan bundan istifade edecek.
MİT İDDİASI: Bakın MİT bir defa uyarı yapmaz. Tespit yapar. Ve bir diğeri de burayla ilgili olarak da bakın MİT'in bu tür raporlarına nüfuz edebilecek kadar paralel yapının temsilcisi durumuna düşüyorsunuz. Anlatabiliyor muyum. (Zaman Muhabiri: Taraf gazetesinde yayımlandı efendim) Müşterek çalışıyorsunuz da onun için. Bu kadar açık net her şey ortada. MİT'in raporunu bilecek kadar ona nüfuz edecek kadar paralel yapı. Söylemediğimizi söylettiriyorsunuz. Başkalarına da bunu yaptırıyorsunuz. Tabii sen değil. Patronlarınız. MİT'in bu tür belgelerine nasıl nüfuz ediyorlar acaba. Nasıl bunlar ele geçiriliyor. Burası çok tehlikeli bir gidiş. Bu ülkeyi sevmek değildir. Bir insan için suç sabit olmadıkça o insanı suçlu olarak telakki edemezsiniz. Bunun bizim dinimizde de zerre kadar yeri yoktur. Kaldı ki ismi geçen zat ile ilgili bana bu güne kadar herhangi bir suç duyurusu da gelmemiştir.
ALİ İSMAİL KORKMAZ: Yargı süreci ile ilgili söyleyecek herhangi sözüm yok.

ADLİ KOLLUK KURUMU:
Valinin, emniyet müdürün haberi olmadan asla adli kolluk görevi verilemez. Şimdi biz AB'nin de böyle bir talebi sebebi ile şöyle bir çalışmayı da düşündük: Biz gerekirse bir "Adli Kolluk Kurumu" kurarız. Bu ya İçişleri Bakanlığı'na bağlı olur veya tamamiyle Adalet Bakanlığı'na bağlı olur. (...) Arkadaşlarımızla bir çalışma yaptık. Çalışma olgunlaştırılacak. Karar verirsek personel alımı yapacağız. Geçiş süreci arkasından da yürürlülük tarihi vereceğiz ve daha sonra inşallah devreye sokmuş olacağız.

BERLİN'DE ÇOŞKULU KARŞILAMA
Başbakan Erdoğan, Berlin'de gurbetçiler tarafından coşkuyla karşılandı. Soğuğa rağmen otelin önünde bekleyen kalabalığı selamlayan Erdoğan, vatandaşlarla tokalaştı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tutukluluk süresi 5 yıla indiriliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN