Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Gül'den Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na cevap

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu ile Köşk'te basın toplantısı düzenledi. Gül, Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın göreve çağrısına yanıt verdi.

Giriş Tarihi: 5.2.2014 13:45 Güncelleme Tarihi: 5.2.2014 17:33

Cumhurbaşkanı Gül, resmi ziyaret için Türkiye'de bulunan Romanya Devlet Başkanı Traian Basescu'yu törenle karşıladı. Gül ve Basescu, baş başa ve heyetler arası görüşmelerin ardından Çankaya Köşkü'nde basın toplantısı düzenledi. Soru üzerine Cumhurbaşkanı Gül Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın "göreve" çağrısına yanıt verdi; "Görevde değil miyim ben?" dedi.

-İlişkilerimiz siyasi ve güvenlik konularında mükemmel şekilde gelişmektedir.

-Romanya ile ticari ve ekonomik ilişkimiz var. Balkanlarda ilişkisi olan en iyi 2 ülkeden biriyiz.

-Romanya, AB'ye üyeliğimiz konusunda güçlü destek veren ülkelerden biri. Romanya halkı ve hükümetine destekleri için teşekkür ediyorum.

"BEN GÖREVDE DEĞİL MİYİM Kİ?"

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, "CHP Milletvekili Aksünger ile görüşmenizde neler konuşuldu? Devlet Denetleme Kurulu'na yasadışı dinlemeler ile ilgili talimatınız olacak mı? Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'nın sizi göreve çağırması hakkında ne düşünüyorsunuz?" sorusunu şöyle cevapladı;

Sayın milletvekili yazılı bir görüşme talebinde bulundu. Ben de hangi partiden olursa olsun kendileriyle görüşüyorum. DDK'ya bir çalışma yaptırmıştım özel hayatın gizliliği ile ilgili...

Kendisi yapılan çalışmaları takdir ettiğini ifade etti. Bütün vekillerle görüşme yapıyorum.

Göreve çağırmadan bahsettiniz. Görevde değil miyim ki? Açıklamaların konuşmaların hepsi kamuoyu önünde yapılıyor gizli değil.

Basescu ise şunları söyledi;

-Mükemmel siyasi ve ekeonomik ilişkilerimiz var. Bu ilişkileri daha da geliştirmeliyiz.

-Burada sayın Gül'ün huzunuda Türkiye'den gelen işadamları topluluğuna ülkemzide 5 milyar dolar yatırım yapan işadamlarınıza da teşekkür ediyorum.

-Şuan da yaklaşık 5-6 milyar ero civarında olan ticaret hacmini 10 milyar euroya çıkarmak istiyoruz.

-Türkiye ile NATO'da da müttefikiz. Son yılarda terör karşı mücadele, insan ve uyuşturucu kaçakçılığındaki mücadeledeki ilişkimiz de gelişmiştir.

-Sayın Gül ile ele aldığımız diğer bir konuda F-16 teknik ekibi konusundaki işbirliği potansiyelidir.

-Misafirperverliği ve Türkiye'ye daveti için sayın cumhurbaşkanına teşekkür ediyorum.

SORULAR

-Uzun tutukluluk süresinin 5 yıla indirilmesi konusunda ne diyeceksiniz?

-Meclsi açılış konuşmalarında bu soruna dikkat çekmiştim. Uzun tutukluluk süreleri cezaya dönüşmemeli. Hükümetin bu konuda ne gibi birdüzenlemesi olacak. Onu gördükten sonra birşeyler söyleyebilirim.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gül'den Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı'na cevap
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN