Paralel yargının 2 numarası

Paralel devletin yargıdaki gizli yapılanmasını yöneten ikinci kilit isim; HSYK, Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay'a bakan üst yargı imamı Osman Karakuş Ahmet Can'dan sonra yargıdaki en etkili imam olan Karakuş'un şike davasında ceza alan Fenerbahçe Başkanı Yıldırım'la görüşen cemaatçi ekipte yer aldığı iddia ediliyor

SABAH, paralel devletin yargıdaki gizli yapılanmasını yöneten kilit isimlerden birini daha açıklıyor. Bu kilit isim, Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), Anayasa Mahkemesi, Yargıtay ve Danıştay'a bakan üst yargı imamı Osman Karakuş. Paralel devlet yapılanmasının en çok önem verdiği kurumlardan biri olan ve son dönemde tartışmalı kararlarla gündeme gelen yargının kilit ismi Osman Karakuş, pek çok davaya müdahil olan biri. Karakuş, üst yargıdaki kritik davaları etkileyen kişi ve SABAH'ın dün Türkiye yargı imamı olduğunu açıkladığı Ahmet Can'dan sonra paralel devletin en etkili hukukçusu. Osman Karakuş'un üst mahkemelerdeki davaları takip ettiği, bu mahkemelerden aleyhte veya lehte karar çıkarılmasında etkili olduğu belirtiliyor. Osman Karakuş'un şimdilerde HSYK ile ilgili yasa sürecini yakından takip ettiği ve sürecin, paralel devletin aleyhine sonuçlanmaması için yoğun lobi faaliyetlerinde bulunduğu belirtiliyor. Daha önce Emniyet Genel Müdürlüğü 1. Hukuk Müşavirliği görevini yürüten Osman Karakuş, daha sonra bu görevi yine cemaatin etkili isimlerinden Hakan Özdöl'e bırakmıştı. Emniyet Genel Müdür Yardımcılığı'na getirildikten sonra emekli olan Osman Karakuş, şimdilerde Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Tahkim Kurulu üyesi. Osman Karakuş, büyük bütçesi olan Polis Bakım ve Yardım Sandığı'nın (POLSAN) Yönetim Kurulu Başkanlığı'nı da bir süre yürüttü. Osman Karakuş'un yakın akrabası Oğuz Karakuş da Osman Karakuş gibi POLSAN'da görev yaptı. Oğuz Karakuş 17 Aralık operasyonundan sonra Emniyet Genel Müdürlüğü Kriminal Polis Laboratuvarları Daire Başkanlığı görevinden alındı. POLSAN'ın şimdiki Yönetim Kurulu Başkanı yine 17 Aralık operasyonundan bir süre sonra görevden alınan Muammer Buçak. Paralel yapılanmanın kontrolündeki Polis Bakım ve Yardım Sandığı'nda 465 milyon TL'nin kayıp olduğu iddia edilmişti. POLSAN bir dönem holding gibi olan OYAK'ı (Ordu Yardımlaşma Kurumu) andıran bir kurum.

İMAM, GÜLEN'İN DÜNÜRÜ
Osman Karakuş, aynı zamanda Fethullah Gülen'in de yakın akrabası. Karakuş'un kızı, Fethullah Gülen'in kardeşi Mesih Gülen'in oğlu ile evli. Yani Osman Karakuş, Gülen ailesi ile dünür. Osman Karakuş ayrıca Fethullah Gülen'in avukatı Orhan Erdemli ile Çağlayan'da İstanbul Adliyesi'nin arka tarafında Yurt Sokak'ta Erdemli Hukuk Bürosu'nu işletiyor. Orhan Erdemli, Fethullah Gülen'in en önemli avukatı. SABAH'ın ulaştığı vekâletname belgesinde Fethullah Gülen'in yurtdışında ikamet ettiği için bütün hukuki işlemlerle ilgili olarak Erdemli'yi yetkilendirdiği belirtiliyor. Karakuş'un adı Fethullah Gülen cemaatinin Emniyet Genel Müdürlüğü'ndeki Kadrolaşma Faaliyetleri başlıklı istihbarat belgesinde de geçiyor. SABAH Özel İstihbarat Bölümü'nün ulaştığı bu belgenin hazırlandığı dönemde Emniyet Genel Müdürlüğü'nde başmüfettiş olan Osman Karakuş'un Gülen cemaati mensuplarının Emniyet'e alındığı dönemde İstanbul Polis Koleji Müdürü olduğu belirtiliyor. Bu belgede Fethullah Gülen Cemaati'nden olduğu belirtilen Emniyet Genel Müdürlüğü personeli arasında Karakuş'un 1. Hukuk Müşavirliği'nde halefi olan Hakan Özdöl de yer alıyor.

YILDIRIM'A GİDEN HUKUKÇU MU?

Osman Karakuş'un, son olarak şike davasında ceza alan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'la görüşmeye giden cemaatçi ekip içinde yer aldığı iddia ediliyor. Bu iddiaya göre Aziz Yıldırım, cemaatin yargıdaki etkisi hakkında önemli ipuçları içeren bir röportajda ismini vermeden Osman Karakuş'tan söz etti. Yıldırım, Posta Gazetesi'ne verdiği röportajda Futbol Federasyonu'nda görev yapan bir hukukçunun da aralarında bulunduğu kişilerin 25 Kasım 2013'te kendisiyle görüştüğünden bahsetti. Yıldırım, görüşmeyi şu cümlelerle anlattı: "İlk kez burada açıklıyorum. 25 Kasım'da bana Samanyolu'nun başındaki Hidayet Karaca Bey geldi. Bir kahvaltı yaptık. Yanımda Mahmut Uslu da vardı. Futbol Federasyonu'nda görevli bir hukukçu ve bir iş adamı da.. Üçü geldi. " Aziz Yıldırım'ın Futbol Federasyonu'nda görevli hukukçu dediği kişinin Karakuş olduğu öne sürülüyor. Yıldırım'a Yargıtay kararı öncesinde dolaylı biçimde gözdağı olarak da yorumlanabilecek bu ziyaret, paralel devletin hukukçularının 2011 Şike Davası'ndan başlayarak spor davalarında da etkili olduğunu gösteriyor.

28 ŞUBAT GENERALLERİ GİBİ
Osman Karakuş yüksek yargıdaki davalarla ilgilenirken, bir taraftan da büyük şirketlere danışmanlık yapıyor. Karakuş'u danışman olarak bünyesine katan büyük şirket de gruba karşı dava açılma ihtimalinin önüne geçmiş oluyor. 28 Şubat sürecinin generalleri de holdinglere danışmanlık yapıyordu.

HAKİM OĞLUNA KİLİT GÖREV
Osman Karakuş'un, 'cemaatin karakutusu' olduğu ileri sürülen Mustafa Özcan'ın yöneticisi olduğu Kaynak Holding'e bağlı Kale Güvenlik Sistemleri Anonim Şirketi adlı şirketle de bağlantısı olduğu öğrenildi. Osman Karakuş'un idari hâkim olan oğlu Burak Karakuş'un da babasının tavassutuyla etkili görevlere getirildiği belirtildi. Bu da paralel devletin örgütlenmesinde, kadrolaşmada akraba dayanışması anlamına gelen nepotizmin ilkelerinin uygulandığı anlamına geliyor.

Abdurrahman Şimşek - Ferhat Ünlü / Sabah
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Paralel yargının 2 numarası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN