Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Evimizi dinlediler bunun adı casusluk'

Evinin cihazlarla dinlenmesini "casusluk" olarak nitelendiren Erdoğan "Gereken adımlar atıldı. Başsavcılığa çok gizli kaydıyla bir dosya gönderildi. Bu bile servis edildi" dedi

Giriş Tarihi: 6.2.2014
Başbakan Erdoğan'la 36 saatliğine Berlin'e gidip döndük. Böylesine kısa bir ziyarete bu kadar yoğun bir program sığdırılır mı? Sığdı.
Akşamın geç saatinde Berlin'e iner inmez Almanya'daki Türk toplumunun ve STK'larının temsilcileriyle toplantı... Ertesi sabah Alman Dış Politika Enstitüsü'nde "21'inci Yüzyılda Türkiye, Avrupa ve Dünya" konulu konferans. Ardından Başbakan Merkel'le çalışma yemeği. Onun ardından ortak basın toplantısı. Daha sonra Dışişleri Bakanı Frank Walter Steinmeier ile ikili görüşme. Daha sonra Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi ve Enerji Bakanı Sigmar Gabriel ile ikili görüşme. Daha daha sonra Türk Demokratlar Birliği tarafından düzenlenen vatandaş toplantısında bir saatten fazla süren konuşma...
Ve biter bitmez soluk soluğa havaalanına koşma...
İşte bu yoğun temponun ardından uçağımızın yolu yarılamasından az sonra Başbakan Erdoğan'la bir araya geldik. Her yolculuk dönüşü yaptığımız, artık gezi klasikleri arasına giren sorulu-cevaplı sohbet için. İşte sorular, işte Erdoğan'ın yanıtları...
* 17 Aralık süreci nasıl gelişecek?
Bundan sonraki süreç, 17 Aralık olaylarını patlatanlara dünyada bakışı değiştirecek. Bu süreçte artık hiçbir şey eskisi gibi olmayacak. Zaten ABD'de FBI onlara karşı girişimlerde, müdahalede bulunmaya başladı.
* 30 Mart yerel seçimlerinin dönüm noktası olacağını vurguluyorsunuz. Ne anlama geliyor?
Saflar artık netleşiyor. 30 Mart'tan sonra bir dönüşüm olabilir. Yeni siyasi aktörler ortaya çıkabilir. 2015 genel seçimleri için yeni partiler, yeni isimler belirebilir. Onun için 30 Mart'ın bir milat olacağını söylüyorum. Ve o nedenle 30 Mart seçimlerinde AK Parti'nin alacağı oyun çok önem taşıyacağını anlatıyorum.
* Gezi'den sonra 17 Aralık darbe girişimini de önlediğinizi söylüyorsunuz. Bu tür girişimlerin arkası gelir mi?
Demokratik ülkelerin hiçbirinde şu sıralar olaysız bir dönem var mı? ABD'ye bakın, Rusya'ya bakın... Avrupa'da da öyle. Yunanistan, Ukrayna, İspanya, Fransa... Almanya'da da Frankfurt'taki olaylar... Birileri hep bir yerleri karıştırma gayretinde.
Türkiye'de ise alternatif olmaları gerekenler sandıkla iktidara gelemeyeceklerini anlayınca birkaç ağacı bahane edip sokağa indiler. Şu sıralar Doğu ve Güneydoğu Anadolu'da da benzer girişimler var. Van belediye başkan adayım. Pırıl pırıl bir insan. Esnaf ziyaretleri yapıyor. Taşlı-sopalı saldırılar, ses bombaları. Guya bunların adı Barış ve Demokrasi Partisi... Böyle barış olur mu, böyle demokrasi olur mu?

'ASKERE SIZMA GAYRETLERİ VAR'

* Normalleşme ne zaman?
Yargı sürecinin noktalanması normalleşmeyi getirecek. Aslında normalleşme sürecine girdiğimizi söyleyebiliriz. Süreç bitince vatandaş "Artık dinlenmiyorum" diyebilecek.
Adli kolluk... Yargının valiye bağlı olması demek. Vali isterse bir yardımcısını görevlendirebilir. Savcının adli kolluk olarak emniyet müdüründen eleman istemesi lazım. Vali, emniyet müdürü güvenilir değil, savcının görev verdiği güvenilir... Böyle devlet olur mu? Ben ayrıca yargıyı valiye bağladım demedim. Savcının adli kolluk olarak emniyet müdüründen eleman istemesi lazım. Biz bunu geçici bir maddeyle yapacağız. Daha sonra asıl düzenleme ile ise Adli Kolluk Kurumu Başkanlığı getireceğiz. Bağımsız olsun. İçişleri veya Adalet Bakanlığı denetiminde bulunsun. Sıfırdan kuralım diyoruz, arkadaşlar çalışmalarını yapıyor.
* Bugüne kadar 'polis ve yargıdaki paralel yapı' diyordunuz. Şimdi 'yargı ve güvenlik güçleri' ifadesini kullanıyorsunuz, askeri mi işaret ediyorsunuz?
Maalesef paralel yapının askere de sızma gayretleri var. Adana'daki olaya polis bölgesinde asker müdahale etmiştir. Oradaki yargı mensubu, jandarma ile bütün ayarlamaları yapmıştır.
* Binlerce Türk vatandaşına hitaben yaptığınız konuşmada, 17 Aralık komplosunun arkasındaki oluşumdan "Bunlarda vatan, millet, devlet sevgisinin zerresi yok" dediniz. Yani dolaylı olarak "Gayrı milli" olmakla suçladınız...
Üçüncü Köprü, Üçüncü Havaalanı projeleri... Bu dev yatırımlardaki müteahhitlerin hepsini ikinci dalgada çağırdılar... Müteşebbislik ruhu zedelendi. Böyle bir ülkede yatırım yapar mısınız?

ARKADAŞINA GÖNDER
'Evimizi dinlediler bunun adı casusluk'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN