"Emine Hanım'ın hastanesi diyorlar"

Başbakan Erdoğan, hastane açılışlarına katılmaktan korktuğunu belirterek, "Ben hanımla nereye gitsem, hemen 'burası Emine Hanım'ın hastanesi'. Bir pastaneler zincirinin açılışına gittik, o pastaneler zinciri Emine Hanım'ın oldu. Şimdi korkuyorum, Memorial'da şimdi bizim hanım buraya ortak olmuş olacak." dedi.

Giriş Tarihi: 5.3.2014 14:46 Güncelleme Tarihi: 5.3.2014 15:32
Ankara Memorial Hastanesi, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı törenle hizmete açıldı. Başbakan Erdoğan törende yaptığı konuşmada, modern bir hastaneyi Ankara'ya kazandıran Memorial sağlık gurubunu kutladığını belirtti. Ankara Memorial Hastanesi'nin Memorial sağlık grubunun 10. hastanesi olarak hizmete girdiğini dile getiren Başbakan Erdoğan, 'Ülkemizin önde gelen sağlık kuruluşlarından biri olarak uzun yıllardır insanımıza hizmet veren bu hastane zincirimiz, hizmeti itibariyle, dünya standartlarında sağlık hizmetiyle daima kendi alanında öncü olmuştur. Türkiye'nin geçtiğimiz 12 yılda sağlık alanında yaşadığı büyük dönüşümün özel sektördeki en çarpıcı örneklerinden biri olarak Memorial'ı görüyoruz' dedi.

12 yıl önce Türkiye'deki insanların daha kaliteli teşhis, daha iyi tedavi için daha iyi hizmet alabilmek için yurt dışına giderken, bugün dünyanın her yerinden insanların aynı amaçla Türkiye'ye geldiğini söyleyen Erdoğan, 'Bu çok anlamlı bir değişim, dönüşümdür. İftihar verici bu tabloda katkısı olan, emeği olan herkesi özellikle kutluyorum. Başta tabii Turgut Bey'e ilk adımı atması hasebiyle, ondan sonra gerek Yaşar Bey'e, değerli kızları, gelinleri Ayşe Hanım'a teşekkür ediyorum. Biz sağlık hizmetlerinin kalitesini sadece belirli bir kesim için değil, ülkemizin belli bir bölgesinde değil, istiyoruz ki Türkiye'nin dört bir yanı bundan aynı şekilde istifade etsin. Memorial Sağlık Grubu Hastaneleri'nin dağılımı dahi bu yaygınlığı göstermeye yetiyor. İstanbul'daki vatandaşlarımız bu kaliteli hizmetten istifade ediyor. Aynı şekilde Diyarbakır, Antalya, Kayseri bundan yararlanıyor, şimdi de Ankara bu hizmetten yararlanmaya başladı. Hayırlı olsun diyorum' diye konuştu.

'KORKARIM BURASI DA EMİNE HANIM'IN OLACAK'

Başbakan Erdoğan, 'Ben tabii bir şeyden de korkuyorum. O da ne biliyor musunuz? Ben hanımla nereye gitsem, hemen 'burası Emine Hanım'ın hastanesi'. Bir pastaneler zincirinin açılışına gittik, o pastaneler zinciri Emine Hanım'ın oldu. Şimdi korkuyorum, Memorial'da şimdi bizim hanım buraya ortak olmuş olacak. Bu endişeyi de taşıyorum. Allah siyasette böyle muhalefeti kimsenin başına vermesin, çünkü bunlarda yalan, dolan, iftira aman Yarabbim çok fazla. Onun için bunu burada özellikle vurgulamak istedim' dedi.

Annesinin çocukken kendisini sabah namazı saatinde kaldırarak sıra numarası almak için İstanbul Okmeydanı SSK Hastanesi'ne gönderdiğini anlatan Başbakan Erdoğan, 'Numarayı alırım, ondan sonra anacağım gelir, orda tedavisi, teşhisi için o numarayla doktor kuyruğunda fazla beklemeden hemen doktorun muayenehanesine girerdi. Bu günleri yaşadık. Ama şimdi hamdolsun bunlar geçti. Hastanenin eczanesine inersiniz o zaman ilacın yarısı var yarısı yok. Bunları yaşadık. Ama artık böyle bir dert de yok. Şimdi, istediğin hastaneden hizmeti alabiliyorsun. İstediğin eczaneden ilacını gidip alabiliyorsun. Eksik ilaç diye bir şey yok. Niye? İnsan bizim için çok önemli de onun için. Hep Kanuni'nin lafı aklıma gelir. Ama bu televizyon dizilerindeki Kanuni değil ha. Bizim Kanunimiz, at sırtından inmeye fırsat bulamadı ömrü boyunca. 'Halk içinde muteber bir nesne yok devlet gibi, olmaya devlet cihanda bir nefes sıhhat gibi' diyor. Yani bir sağlıklı nefesi Devlet-i Aliyye-i Osmaniyye'ye feda eden bir ecdadın torunlarıyız biz. Onun için bu hizmetler ayrı bir önem taşıyor' diye konuştu.

'BİZİM TÜRKİYE'DE UYGULADIĞIMIZ SİSTEM ABD'DE DE BİLE YOK'

Başbakan Erdoğan, sağlık sistemini baştan aşağıya değiştirdiklerini söyledi. Bugün Türkiye'de vatandaşların her fırsatta memnuniyetini ifade ettiği bir sağlık sistemine sahip olduklarını dile getiren Başbakan Erdoğan, 'Elbette bir takım eksiklikler, aksaklıklar olabilir, ama bunları da en kısa sürede düzelterek yolumuza devam edeceğiz. Bakın iddia ile söylüyorum, bizim Türkiye'de uyguladığımız sistem bugün Amerika'da bile yok. Amerika bizim sistemimizi başaramadı. Amerika kendi vatandaşına, şu anda bizim verdiğimiz sağlık hizmetini bu şekilde veremiyor. Sayın Obama bir değişiklik, reform yapmak istedi hala başaramadı. Bu kadar önemli bir olay bu. Ama biz başardık. Biz sağlıkta özel sektör, kamu ayırımı yapmıyoruz, bizim için esas olan insanımızın en iyi sağlık hizmetini alabilmesidir. Bunun için kim nereden hizmetini alırsa alsın, biz belirlediğimiz kriterler çerçevesinde onun bedelini ödüyoruz. Asgari sağlık hizmetleri konusunda hiçbir vatandaşımızın mağduriyetine kesinlikle izin vermiyoruz, vermeyeceğiz' ifadelerini kullandı.

'AĞUSTOS'TA 40 BİN ÖĞRETMEN ATAMASI MÜJDESİ'

Başbakan Erdoğan, konuşmasının ardından Memorial Hastanesi'nin açılışını gerçekleştirdi. Kurdele kesim töreninde öğretmen atamalarına ilişkin sorular üzerine Erdoğan, '10 bin atama yaptık. Ağustos'ta 40 bin atama yapacağız. Dolayısıyla bu yıl içerisinde 50 bin atama yapmış olacağız ki bunlar Cumhuriyet tarihinde pek olmuş şeyler değil' dedi.

Başbakan Erdoğan, öğretmen ataması müjdesinin ardından bir açıklama daha yaparak, 4 bin 700 sağlık personeli alacaklarını söyledi. Başbakan Erdoğan, açılış töreninin ardından Ankara Memorial Hastanesi'ni gezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Emine Hanım'ın hastanesi diyorlar"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN