Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bakan Davutoğlu'dan Kırım uyarısı

Davutoğlu, Kırım'da referandum düzenleme kararını kaygı ile karşıladıklarını belirtirken "Toprak bütünlüğü konusunda başlatılacak herhangi bir tartışma Karadeniz havzası ve geniş Avrasya coğrafyasında büyük istikrarsızlıklara yol açar" uyarısında bulundu.

Giriş Tarihi: 7.3.2014 13:17
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'yi ziyaret eden Türkmenistan Dışişleri Bakanı Raşid Meredov ile düzenlediği ortak basın toplantısında Ukrayna ve Kırım krizi ile ilgili bir açıklama yaptı. Davutoğlu şunları söyledi:

"Katılımcı bir siyasal yapı, katılımcı bir hükümet yapısının oluşması önemlidir. Herhangi bir şekilde bir kısım dışlanması huzursuzluğa sebebiyet verir. Öte yandan, toprak bütünlüğü konusunda başlatılacak herhangi bir tartışma Karadeniz havzası ve geniş Avrasya coğrafyasında büyük istikrarsızlıklara yol açar. Bu konuda Türkiye'nin tutum çok açık ve net: Kırım, Ukrayna devletinin bir parçası olarak özerklik yapısını muhafaza ederek etnik barışın egemen olduğu bir barış yarımadası olmak durumunda. Bizim hedefimiz budur, vizyonumuz budur. Bu çerçevede özellikle de Kırım Özerk Cumhuriyeti Parlamentosunun aldığı erken referandum kararını kaygı ile izledik."

"BÖLGEDE YENİ GERİLİMLERİN OLUŞMAMASI İÇİN OLAĞANÜSTÜ ÇABA SARF EDİYORUZ"

Dışişleri Bakanlığı'nın yaptığı açıklamayı anımsatan Davutoğlu, "Bu tutumdan biran önce vazgeçilerek bütün tarafların süreç içinde olduğu kalıcı bir barış tesis edecek bir yönde diplomatik çalışmaları yoğunlaştırmak lazım. Tabii bölgede, Karadeniz bölgesinde ve uluslararası alanda yeni gerilim hatlarının oluşması için olağanüstü bir çaba sarf ediyoruz" şeklinde konuştu.

Bakan Davutoğlu, Ukrayna ve Rusya'yı, Türkiye için "iki önemli ve stratejik ortak, iki dost ülke" olarak nitelediği açıklamasında "Bu gerilim düşmesi noktasında Türkiye üzerine düşeni yapacaktır" dedi.

KIRIM TATARLARININ GELECEĞİ TÜRKİYE İÇİN "EN ÖNCELİKLİ KONU"

Kırım Tatarlarının geleceğinin Türkiye için "en öncelikli konu" olduğunu vurgularken de "sürekli temas halindeyiz" diyen Davutoğlu, Türk Başkonsolosunun Odesa'dan Krım'a geçerek iki gündür Tatar soydaşları ve Kırım yetkilileriyle görüşmeler yaptığını, ondan sonra da Ankara'dan bölgeye bir heyetin gideceğini açıkladı.

Baka Davutoğlu, etnik bir çatışma olmaması için tüm ilgili devletlerde ve başta AGİT olmak üzere uluslararası örgütler nezdinde de "yoğun bir diplomatik çabayı" gösterdiklerini anlattıktan sonra "Oradaki kardeşlerimizin huzuru ve esenliği bizim için esastır ve bu çerçevede yapılabilecek bütün çalışmaları yapmaya kararlıyız" sözlerini kullandı.

Şimdiye kadar kan dökülmemiş olmasını "sevindirici" olarak nitelerken bunda Tatarların "soğukkanlılığı ve basiretli tutumunun büyük bir payının bulunduğunu" belirtti ve bu tutumun sürdürülmesinin taşıdığı önemin altını çizdi.

Bunun ardından söz alan Türkmenistan Dışişleri Bakanı Meredov, "Türkiye ile iki devlet, bir milletiz" dedi.

İkili ilişkilerini ileriye götürmek istediklerini söyleyen konuk Bakan, bu konuyu ayrıntılı biçimde görüştüklerini söyledi.

Meredov'un açıklaması son bulurken Davutoğlu da "Türkmenistan'ın başarısı, bizim de başarımız" sözlerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bakan Davutoğlu'dan Kırım uyarısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN