Türkiye'nin en iyi haber sitesi

" yüzde 44,8'

Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, 30 Mart yerel leri için, ' Yüzde 44,8 CHP yüzde 29,3' dedi.

Giriş Tarihi: 11.3.2014 14:10 Güncelleme Tarihi: 11.3.2014 14:15
Optimar Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, İstanbul'da katıldığı bir programda açıklamalarda bulundu. Daşdemir, ' lerini birçok belediyenin ve adayın propaganda malzemesi yapmak için kullandığını görüyoruz. Anketler, propaganda malzemesi olmamalı. Anketler hataları görebilmek için fırsattır. Doğru hazırlanmış bir saha araştırmasında, insanlar bir adayı tercih etmediği zaman, oy vermeme nedeni öğrenilebiliyor. Bu da seçime giren Belediye Başkanları için de, adaylar için de büyük bir avantaj. Çünkü sonuçları değerlendirip o doğrultuda bir değişime ve çalışmaya giden aday, hatasını düzelt imk'nı buluyor' dedi.

'CANLI YAYINLARDAN SONRA ÇOK TEPKİ ALIYORUM'

Haber kanallarına sürekli canlı yayın konuğu olarak katılan ve anket sonuçlarını değerlendiren Optimar Araştırma Yönetim Kurulu Başkanı Hilmi Daşdemir, '21 senedir sektörde olan bir araştırma firmasıyız. Katıldığım canlı yayınlardan sonra çok tepki alıyorum ancak bugüne kadar hiçbir belediyenin ve adayın sipariş üzerine elimize tutuşturduğu anketi hazırlayıp, hiçbir siyasinin malzeme olarak kullanmasına alet olmadık. Seçim dönemlerinde aday enflasyonu gibi, araştırma şirketi enflasyonu oluyor. Seçim dönemi mantar gibi ortaya çıkıp seçimden sonra yok olan araştırma firmaları, bir sonraki seçimde yine farklı isimlerle sektöre giriyor ve o seçimden sonra yine isim değiştiriyor. Bu konuda devletin önlem alması gerektiği gibi, kamuoyu ve medya kuruluşları da dikkatli olmalı.

Optimar Araştırma tarafından 24-28 Şubat'ta yapılan son anketi de değerlendiren Daşdemir, '2014'te yapılacak yerel seçimlerde hangi partiye oy vermeyi düşünüyorsunuz?" sorusuna verilen yanıtları da aktardı. Ankete göre kararsızlar dağıtıldıktan sonra oyların dağılımı; Yüzde 44,8 CHP yüzde 29,3 MHP yüzde 14,2 BDP Yüzde 5,6 BBP Yüzde 3,2 Saadet yüzde 1,3 ve HDP yüzde 0,4 oldu. 2007, 2009 ve 2011'de yaptığı tahminlerle her seçimi bilen adam olarak anılan Optimar Araştırma Genel Müdürü Hilmi Daşdemir, 'Seçim değerlendirmeleri ve saha araştırmaları yaparken yerel seçim, genel seçim ayırımı doğru yapılmalı. Her seçim kendi kategorisinde değerlendirilir. AK Parti 2004 seçimlerinde Yüzde 41 alırken 2009 yerel seçimlerinde ise Yüzde 39 almıştı. Bu seçimde ise Yüzde43-44 bandında gezindiğini gördüğümüzden, AK Parti'nin bu seçimlerden de büyük bir zaferle ayrılacağını söyleyebiliriz' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"AK Parti yüzde 44,8'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN