Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yetkisiz 13'ten 'paralel' tavır

Giriş Tarihi: 11.3.2014

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi, yetkisiz olmasına karşın 33 tahliye talebini reddetti. Bu kararla eş zamanlı olarak 7 ayrı mahkemeden 19 tahliye kararı çıktı

Yasayla ortadan kaldırılan "Özel Yetkili" İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi (ACM), Ergenekon davası sanıklarıyla ilgili karar vermeye kendilerinin yetkili olduğunu savunarak, 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti. Yetkisiz mahkeme, "TBMM mahkemeleri kaldıramaz" diyerek, yasa koyucuya meydan okuyan tavır sergiledi. Yetkisiz Mahkeme'nin başkanı Hasan Hüseyin Özese, mahkemenin bu konu ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunduğunu açıkladı. Tahliye talepleri reddedilen sanıklar da nöbetçi mahkemelere başvurdular. İstanbul Nöbetçi 21. Ağır Ceza Mahkemesi gazeteci Tuncay Özkan, Özel Kuvvetler'den emekli albay olan avukat Levent Göktaş ile yaklaşık 2 yıldır tutuklu bulunan Sedat Peker'i tahliye etti. 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi Kemal Kerinçsiz'in tahliyesine karar verdi. 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesi Doğu Perinçek, Atilla Uğur, Muzaffer Tekin, Oktay Yıldırım, Mehmet Demirtaş ve Hikmet Çiçek'i, 6'ncı Ağır Ceza Dursun Çiçek ile Alparslan Arslan'ı, 1'inci Ağır Ceza Mahkemesi İbrahim Şahin'i, 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi Yalçın Küçük'ü, 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi ise Hasan Iğsız, Alaaddin Sevim, Mehmet Ali Çelebi, Merdan Yanardağ ve Şener Eruygur'un tahliyelerine karar verdi.

ÖZKAN'A YURT DIŞI YASAĞI
21'inci Ağır Ceza Mahkemesi heyeti, müebbet hapis cezasına mahkûm olan Özkan ile 32 yıl 9 ay hapis cezasına mahkum olan Göktaş hakkında yurtdışına çıkış yasağı kararı aldı. Peker hakkında ise yurtdışına çıkış yasağı konulmadı. Mahkeme heyeti, Özkan, Göktaş ve Peker, tutuklu kaldıkları süre, delillerin toplanmış olması ve karartılma şüphesinin olmaması gerekçesiyle oybirliğiyle tahliye kararı verdi.

DOSYA BİLGİSİ DE VERMEDİ
Kendisini halen yetkili gören "Yetkisiz" 13'üncü mahkeme, tahliye taleplerini değerlendiren nöbetçi ağır ceza mahkemelerine dosya hakkında bilgi de vermedi. İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı ise tahliye taleplerini değerlendiren nöbetçi mahkeme heyetlerine, UYAP'tan Ergenekon dava dosyasına erişim hakkı tanıdı. İstanbul Nöbetçi 20'nci Ağır Ceza Mahkemesi de 26'ncı Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ'u geçen gün tahliye etmişti.

TAHLİYE TALEPLERİNİ REDDETTİ

Yetkisiz 13'üncü mahkeme, Ergenekon davası sanığı 33 kişinin tahliye taleplerini reddetti. Mahkeme, sanıklar Mustafa Levent Göktaş, Mehmet Fikri Karadağ, Özkan Kurt, Ulaş Özel, İsmail Sağır, Mehmet Demirtaş, Hasan Ataman Yıldırım, Levent Ersöz, Muzaffer Tekin, Sedat Peker, Boğaç Kaan Murathan, Semih Tufan Gülaltay, Veli Küçük, Fikret Emek, Kemal Kerinçsiz, Serdar Öztürk, Yalçın Küçük, Aykut Metin Şükre, Ergün Poyraz, İbrahim Şahin, Kemal Aydın, Doğu Perinçek, Mehmet Bedri Gültekin, Turhan Özlü, Erkan Önsel, Hikmet Çiçek, Mehmet Deniz Yıldırım, Hasan Atilla Uğur, Tuncay Özkan, Durmuş Ali Özoğlu, Memet Zekeriya Öztürk, İsmail Yıldız, Oktay Yıldırım'ın tahliye taleplerini değerlendirdi. Ardından da taleplerini reddetti. Mahkeme, gerekçesinde Ergenekon davasında 5 Ağustos 2013'te karar verildiğinde tüm sanıkların hükmen tutukluluğuna karar verildiğine, karardan sonra sanıkların artık tutuklu değil AİHM ve Yargıtay Genel Kurulu kararına göre hükümlü statüsüne geçtiği için bu konuda yeniden bir karar verilmesinin mümkün olmadığına yer verdi.

"MECLİS'İN YETKİSİ YOK" DEDİ
13'üncü Mahkemenin Başkanı Hasan Hüseyin Özese, gerekçede Özel Yetkili Mahkemeler'in TBMM tarafından kaldırılmasının Anayasa'ya aykırı olduğunu savundu. Özese, mahkemenin bu konu ile ilgili Anayasa Mahkemesi'ne başvuruda bulunduğunu da gerekçesinde açıkladı. Mahkeme, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yasaya rağmen kendisini yetkili gördüğünü, yasayla değil HSYK tarafından kapatılabileceklerini öne sürdü. TBMM'yi HSYK'nın yetkisini gasp etmekle suçladı.

ÇIKAMAYACAKLAR
Tahliyesine karar verilen Dursun Çiçek'in, Balyoz davasından, Alparslan Aslan'ın ise 3 ayrı suçtan kesinleşmiş cezası olduğundan cezaevinden çıkamayacaklar.

Veli SARIBOĞA-Deniz DERİN-Fatih ULAŞ-Ali OKTAY-Orhan YURTSEVER / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yetkisiz 13'ten 'paralel' tavır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN