Hedef AK Parti miydi?

Giriş Tarihi: 13.3.2014 16:41 Güncelleme Tarihi: 13.3.2014 16:50

Okmeydanı'nda öldürülen Burak Can Karamanoğlu AK Parti'nin kayıtlı üyesi çıktı.

Berkin Elvan'ın cenaze töreninin ardından Okmeydanı'nda eylemlerine devam eden yasadışı örgüt militanları Burak Can Karamanoğlu'nu öldürdü.

Daha ölüm haberi gelmeden sosyal medyada başlayan kara propaganda ürünü haberler, televizyon ve internet sitelerinin de yaşananları hatalı yansıtmasına sebep oluyor.

Kişisel gözlemler ve tanıkların anlatımıyla kanlı saldırı şöyle meydana geldi:

Berkin Elvan'ın ölüm haberinin duyulduğu ilk gün, Okmeydanı'nda küçük grupların Fetihtepe Mahallesi'nde bulunan AK Parti seçim bürosuna yaptıkları saldırı dışında bir olaya meydan vermeden geçirildi.

Cenazenin kaldırıldığı gün boyunca da itfaiye aracına yapılan saldırı dışında bir eylem yapılmadı.

Havanın kararmasının ardından, Anadolu Kahvesi olarak isimlendirilen bölgede örgüt elemanları bir otomobili yakarak ilk yangını başlattı. Aynı zamanda Fatih Sultan Caddesi üzerinde Şark Kahvesi'nden Yolağzı mevkiine kadar olan bölümde en az dört bölgede ateş yakarak barikatlar oluşturulmaya başlandı. Sokak aralarında da küçük gruplar eylemlere yönelik hazırlıklarını sürdürdü.

Gün boyunca cenaze töreni nedeniyle Okmeydanı'nda hiçbir polisin olmaması, örgüt üyelerine Fatih Sultan Caddesi üzerinde istedikleri gibi hazırlıklarını yürütebilme imkanı sağladı. Havanın kararmasıyla birlikte semt genelinde görülen elektrik kesintileri de militanlara büyük avantaj kazandırdı.

Saat 19:30 civarında sosyal medya üzerinde Halk Cephesi isimli örgüte yakın isimlerin attığı mesajlarda, MOBESE kameralarının ateş edilerek imha edildiği duyuruldu ve gençler sokaklara çağırıldı.

Havai fişeklerle süren eylemler boyunca Fatih Sultan Caddesi üzerindeki Dörtyol ve Çeşme Durağı mevkilerinde milliyetçi-muhafazakar gençler biraraya gelerek dükkan ve araçları beklemeye başladı.

1 Mayıs 1998 tarihinde MHP bürosuna örgüt bayrağı asılması girişimi dışında hiçbir sol eyleme sahne olmayan Dörtyol'a doğru yürüyüşe geçen göstericilerle mahalleliler Çeşme Durağı'nda karşı karşıya geldi. Gösterici grupla, mahalleliler arasında kısa bir süre karşılık sloganlar atıldı. Karşıt grupların birbirlerine yaklaşmasına bile fırsat kalmadan, göstericiler arasındaki eli silahlı kişiler Burak'ı kafasından vurdu. Ağır yaralı olarak hastaneye kaldırılan Burak Can Karamanoğlu kurtarılamadı. Açılan ateş sonucu iki genç de yaralandı.

Şişli ilçesinde gece boyunca süren gösterilerde AK Parti'nin altı seçim bürosunun yakılıp ve tahrip edilmesi, Burak Can Karamanoğlu'nu vuran grubun hedefinin Dörtyol'da bulunan AK Parti irtibat bürosu olduğunu akıllara getirdi.

Olayın duyulmasının ardından AK Parti üyesi olan Burak Can'ın Ülkü Ocakları mensubu olduğu, elinde sopayla Berkin Elvan'ın evinin çevresindekilere saldırdığı, farklı semtlerden Okmeydanı'na yabancıların getirildiği, AK Partililer ile MHP'lilerin çatıştığı gibi gerçeği yansıtmayan birçok haber ve hatalı bilgi ajanslar, gazeteciler tarafından dolaşıma sokuldu.

Bir başkasının çocuğunun canı yanmasın, gerginlik büyümesin diye cenazelerini Giresun'un Alucra ilçesine götüren, en acılı gününde sağduyu çağrısı yapan ailenin acısı, evlatlarına karşı yürütülen karalayıcı yayınlar sebebiyle daha da büyüdü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hedef AK Parti miydi?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN