Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bugün ve Taraf yine açığa düştü

Bugün ve Taraf gazetelerinin iftiralarına karşı hukuki süreç başlatıldı.

Giriş Tarihi: 17.3.2014 15:33 Güncelleme Tarihi: 17.3.2014 17:22
Paralel yapıya yakın gazetelerin bir iftirası daha yalanlandı. Başbakan Erdoğan, Aydın'daki mitingde, oğlu Bilal Erdoğan adına bir avukat tarafından daireler alındığı yönündeki iddiaların yer aldığı haberleri sert bir dille yalanlayarak gerekli yasal işlemlerin başlatıldığını açıkladı.

Bugün ve Taraf gazetelerinin hedefindeki Serhat Albayrak ve Berat Albayrak da aynı haberlerle ilgili olarak gerekli hukuki işlemlerin yapılacağını açıklayarak iddiaların gerçeği yansıtmadığı belirtti.

Serhat Albayrak ve Berat Albayrak'ın avukatı Fatih Savaş, konuyla ilgili olarak şu açıklamayı yaptı:

"17.03.2014 tarihli Taraf ve Bugün gazetelerinde, Şehrizar Konakları isimli projeden Ömer Faruk Akbulut'un taşınmaz alımı yaptığına ilişkin bir haber yapılmış ve müvekkiller de bu habere dahil edilmeye çalışılmıştır.
Haberle hiç ilgisi olmadığı halde, müvekkiller Sn.Serhat Albayrak ve Berat Albayrak da habere konu edilmeye çalışılmış ve sanki hukuka aykırı birtakım işlemler yapılmakta ve müvekkiller de bu işlemin tarafıymış gibi gösterilmeye çalışılmıştır.

Tüm kamuoyuna belirtmek isteriz ki, Müvekkillerin Ömer Faruk Akbulut'la herhangi bir vekalet ilişkisi bulunmamaktadır. Dolayısıyla, gerçeklikle ilişkisi olmayan haberlerin Müvekkilleri karalamaya çalışmaktan başka bir amacının bulunmadığı açıktır.

Çamur at izi kalsın mantığı ile hareket edilerek, iftiralarla bezenen, yalan ve uydurma bilgiler içeren bir takım senaryoları okuyucuya haber olarak sunmak, gazetecilik olarak tanımlanamaz.

Bir süreden beri, yapılan asılsız ve kötü niyetli haberler tarafımızca hep yalanlanmasına rağmen, önümüzdeki günlerde gerçekleşecek seçime yönelik olarak paralel yapı odaklı yapıldığı anlaşılan ve yapılmaya da devam edilen karalamaların habercilikle ilgisinin olmadığı açıktır.

Basın ahlakından yoksun, sadece iftira atma odaklı, ahlaki ve vicdani değeri olmayan, kirli ilişkiler içerisinde hep kiralık kalemler kullanan kişilerin yaptığı haberlerin kamuoyu nazarında hiçbir değeri yoktur.

Müvekkiller hakkında, hayal mahsulü, gerçek dışı ve kötü niyetli yapılan asılsız haberleri yapan ve yayınlayanları kınıyoruz.

Belirtilen kötüniyetli haberleri yapan kişi ve kurumlara karşı tekzip başvurusu yapılmış, haberi yapanlara karşı manevi tazminat davası açılmış, cezai başvurularda bulunulmuştur. Bu ve benzeri kişi ve kuruluşlara karşı hukuki zeminde sahip olduğumuz haklar sonuna kadar ve en etkili şekilde kullanılacaktır.

Kamuoyuna saygıyla duyururuz.

17/03/2014

Sn.Serhat ALBAYRAK ve Sn.Berat ALBAYRAK
Vekili
Avukat Fatih Savaş"


BİLAL ERDOĞAN DA DAVA AÇIYOR

Bilal Erdoğan'ın avukatı Ahmet Özel de yalan haberlere tepki göstererek hukuki olarak haklarını arayacaklarını açıkladı.

Avukat Ahmet Özel, müvekkili Bilal Erdoğan hakkında bugün iki gazetede çıkan haberlere ilişkin, ''Müvekkilim hakkında yapılan haber tamamen asılsızdır, yalandır ve hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır. Müvekkilim Bilal Erdoğan, gazetelerde iddia edilen yerden hiçbir zaman herhangi bir daire almamıştır'' dedi.

Müvekkili Bilal Erdoğan hakkında bugün iki gazetede yer alan haberlere ilişkin açıklama yapan Özel, söz konusu haberlerle müvekkiline karşı ağır bir hakarette bulunulduğunu vurguladı.

Özel, ''Müvekkilim Bilal Erdoğan, gazetelerde iddia edilen yerden hiçbir zaman herhangi bir daire almamıştır. Daire aldığı iddia edilen avukat ile herhangi bir vekalet ya da özel bir ilişkisi de bulunmamaktadır. Müvekkilim hakkında yapılan haber tamamen asılsızdır, yalandır ve hiçbir şekilde gerçeği yansıtmamaktadır'' ifadelerini kullandı.

Müvekkilinin ''hayal mahsulü'' iddialarla kamuoyu önünde zorda bırakılmak istendiği ve soyut ifadelerle kamuoyunun husumetine maruz bırakılmaya çalışıldığını belirten Özel, şunları kaydetti:

''İsmi geçen gazetelerdeki bu satırlar, bir durum ya da olay anlatımında çok, çamur atmak maksadıyla kaleme alınmıştır. Siyasi iktidara karşı yürütülen kirli savaşta her yolu meşru sayan tetikçilikte birbiriyle yarışan bu gazetelerin söz konusu iddiaları, yürüttükleri psikolojik savaşın ahlak dışı bir ürünüdür.

Montaj ve sahte ses kayıtlarını toplum nazarında sanki gerçekmiş gibi algılama çabalarında başvurdukları yeni bir yöntem de bu iddialar olmuştur. Hukuk, basın ahlakı ve vicdanı ayaklar altına alan bu çirkin iftiraların hedefi herkesçe malumdur. Müvekkilime karşı yayınlanan bu kin ve nefret yazısının arka planındaki kirli düşünceleri ve hesapları kamuoyunun takdirine bırakıyoruz.''


SUÇ DUYURUSU, TEKZİP VE TAZMİNAT DAVASI

İddialarla ilgili suç duyurusunda bulunduklarını, söz konusu gazetelere tekzip gönderildiğini ve tazminat davaları açıldığını aktaran Özel, bu aşamadan sonra da tüm yasal haklarını hızlı, eksiksiz ve etkin bir şekilde kullanacaklarını belirtti.


AVUKAT DA YALANLADIHaberde adı geçen Avukat Ömer Faruk Akbulut da Bugün ve Taraf gazetelerini iftiralarını yalanladı.

Akbulut, hem Bugün gazetesini hem de Taraf gazetesini yayınladığı şu yazılı açıklamalarla yalanladı:

"Bugün Gazetesi ve internet sitesinde 17 Mart 2014 tarihli nüshasında yayınlanan "Şehrizar'dan 6 daire alınmış" başlıklı haberde bahsi geçen Berat Albayrak ile Serhat Albayrak'ın Avukatı olduğum ve adlarına alım satım yetkim olduğu yönündeki bilgiler tamamıyla GERÇEK DIŞIDIR. Gerek Albayrak gerekse Erdoğan Ailesi ile aramda herhangi bir vekalet ilişkisi bulunmadığı gibi, adıma verilmiş GENEL VEYA TAŞINMAZ ALIMINA İLİŞKİN ÖZEL BİR VEKALETNAME DE MEVCUT DEĞİLDİR. Bunun aksi yönde yapılan ve şahsımı karalamaya dönük yayınlarınızın başka amaçlara hizmet ettiği artık kamuoyunun da malumudur. Söz konusu haberin tarafımdan bilgi alınmadan yayınlanması basın meslek ve etik kurallarına aykırı olup; tüm bu nedenlerle hakkımdaki gerçek dışı haberinizi REDDETTİĞİMİ; gazetecilik dışı amaçlara hizmet eden bu yayıncılık anlayışınızı kınadığımı ve asılsız, gerçeklere aykırı, art niyetli ve iftira niteliğindeki asılsız haberinize ilişkin gerekli hukuki ve cezai yollara başvurma hakkımı saklı tuttuğumu kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarım."

"Taraf Gazetesi ve internet sitesinde 17 Mart 2014 tarihli nüshasında yayınlanan "Kalanıyla Şehrizar'dan altı daire mi alındı" başlıklı haberde bahsi geçen Berat Albayrak ile Serhat Albayrak'ın Avukatı olduğum ve Erdoğan Ailesi adına alım satım yapma yetkim olduğu yönündeki bilgiler tamamıyla gerçek dışıdır. Gerek Albayrak gerekse Erdoğan Ailesi ile aramda herhangi bir vekalet ilişkisi bulunmadığı gibi, adıma verilmiş BİR GENEL VEYA TAŞINMAZ ALIMINA İLİŞKİN ÖZEL BİR VEKALETNAME DE MEVCUT DEĞİLDİR. Bunun aksi yönde yapılan ve şahsımı karalamaya dönük yayınlarınızın başka amaçlara hizmet ettiği artık kamuoyunun da malumudur. Söz konusu haberin tarafımdan bilgi alınmadan yayınlanması basın meslek ve etik kurallarına aykırı olup; tüm bu nedenlerle hakkımdaki gerçek dışı haberinizi REDDETTİĞİMİ; gazetecilik dışı amaçlara hizmet eden bu yayıncılık anlayışınızı kınadığımı ve asılsız, gerçeklere aykırı, art niyetli ve iftira niteliğindeki asılsız haberinize ilişkin gerekli hukuki ve cezai yollara başvurma hakkımı saklı tuttuğumu kamuoyunun bilgisine saygı ile sunarım."BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bugün ve Taraf yine açığa düştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN