Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ergenekon hâkimlerinin görev yerleri değiştirildi

Giriş Tarihi: 24.3.2014

ÖYM'lerin kalkmasının ardından HSYK, Ergenekon heyetinin de aralarında bulunduğu 271 hâkim-savcının görev yerini değiştirdi

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu (HSYK), "özel yetkili mahkemeler" olarak da bilinen Terörle Mücadele Kanunu 10'uncu Madde ile Yetkili Ağır Ceza Mahkemeleri'nin kaldırılmasından sonra bu mahkemelerde görev yapan hâkim ve savcıları büyük oranda talepleri doğrultusunda başka illere atadı. Toplam 271 kişilik listede dikkat çeken isimler, baktıkları davalar ve soruşturmalarda yeni görev yerleri şöyle oldu:
ERGENEKON DAĞITILDI: Zamanında yazmadıkları gerekçeli kararla Ergenekon davası sanıklarının tamamına yakınının tahliyesine neden olan İstanbul 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin başkanı Hasan Hüseyin Özese Sakarya'ya, üyeler Hüsnü Çalmuk Kocaeli'ye ve Sedat Sami Haşıloğlu Trabzon'a gönderildi. Bu mahkemenin yedek üyeleri Fatih Mehmet Uslu; Kütahya, Ercan Fırat; Zonguldak, Nihat Topal; Kayseri hâkimliğine atandı.
BALYOZ HÂKİMİNE BALYOZ: Balyoz davasına bakan İstanbul 10'uncu Ağır Ceza Mahkemesi'nin üyesi Ali Efendi Peksak Kocaeli hâkimliğine atandı.
ŞİKE HEYETİ BAŞKANI BAKIRKÖY'E: Şike davasını karara bağlayan İstanbul 16'ncı Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Mehmet Ekinci Bakırköy'e hâkim olarak atandı. Bu mahkemenin üyeleri Hikmet Şen ve Bülent Kınay İstanbul hâkimliğinde kaldı.
OPERASYON SAVCISI AFYON'A: 17 Aralık Operasyonunu yürüten İstanbul Savcısı Celal Kara Afyonkarahisar Cumhuriyet Savcılığı'na atandı. Poyrazköy davasına bakan İstanbul 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi üyesi Vedat Dalda İstanbul hâkimliğinde kaldı.
12 EYLÜL HEYETİ DAĞILDI: Geçmişte; Sivas, Umut, Mavi Hat ve Sauna Çetesi gibi davalara bakan Ankara 11'inci Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkanı Dündar Örsdemir Ankara hâkimliğine atandı. 12 Eylül davasına bakan Ankara 12'nci Ağır Ceza Mahkemesi Başkanı Süleyman İnce Ankara hâkimliğinde kaldı. Bu mahkemenin üyeleri Gürcan Acar, Malatya'ya, Abdülkadir Çakır, Samsun'a gönderildi. 28 Şubat davasının görülmekte olduğu Ankara 13'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nin Başkan ve üyeleri Ankara'da kaldı.
28 ŞUBAT SAVCISI KALDI: 28 Şubat soruşturmasını açıp davayı açan ve Başbakan Yarddımcısı Bülent Arınç'a suikast iddiasının sorgulandığı Kozmik Oda soruşturmasını da yürüten özel yetkili Ankara Cumhuriyet Savcısı Mustafa Bilgili Ankara savcılığına atandı.
KSS SAVCISINA TENZİLİ RÜTBE: 2010'daki Kamu Personel Seçme Sınavı'ndaki kopya iddialarını soruşturan Ankara Cumhuriyet Başsavcıvekili Şadan Sakınan tenzili rütbe ile Konya Cumhuriyet Başsavcı Vekilliği'ne atandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon hâkimlerinin görev yerleri değiştirildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN