Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Antalya'da seçimin galibi belli oldu

Giriş Tarihi: 31.3.2014 10:14 Güncelleme Tarihi: 31.3.2014 12:22

30 Mart mahalli yerel seçimlerinde, sandıkların büyük bir bölümü açıklanmaya başlandı. Antalya'da bulunan 5289 sandıktan, 5264 sandık açılırken, AK Parti Antalya Büyükşehir Belediye Başkan adayı Menderes Türel'in başkanlığı kazandığı öğrenildi.

Resmi olmayan sonuçlara göre Antalya Büyükşehir Belediye Başkanlığına seçilen AK Parti adayı Menderes Türel, "Antalya'da demokrasi kazanmıştır, Antalya'da Cumhuriyet kazanmıştır, Antalya'da takiyeciler kaybetmiştir. Antalya'da kirli siyaset kaybetmiştir, temiz siyaset kazanmıştır. Antalya'da artık kara siyaset, çirkin siyaset olmayacaktır" dedi.

Türel, İl Seçim Kurulu çıkışında gazetecilere yaptığı açıklamada, 30 Mart seçimlerinin Antalya'ya, Türkiye'ye ve millete hayırlı olmasını diledi.

Antalya'da kendisinin yeniden göreve getirildiğini, kaldıkları yerden hizmetlere devam edeceklerini dile getiren Türel, "Antalya'da demokrasi kazanmıştır, Antalya'da Cumhuriyet kazanmıştır, Antalya'da takiyeciler kaybetmiştir. Antalya'da kirli siyaset kaybetmiştir, temiz siyaset kazanmıştır. Antalya'da artık kara siyaset, çirkin siyaset olmayacaktır" diye konuştu.

Antalya'ya huzur, barış getireceklerini, kavga etmeyeceklerini ve Antalya için çalışacaklarını vurgulayan Türel, bu sonuçların hem kendilerini hem de Antalyalıları mutlu ettiğini anlattı.

İl Seçim Kurulu'nun resmi olmayan sonuçlarına göre seçime katılma oranını yüzde 89,6, geçerli oy sayısını ise 1 milyon 304 bin 100 olarak açıkladığını bildiren Türel, açılan sandık sayısının 5 bin 266, toplam sandık sayısının ise 5 bin 289 olduğunu kaydetti.

Açılmayan 23 sandığın bulunduğunu ancak arada 23 bin gibi bir fark bulunduğu için bu sandıkların sonucu çok fazla etkilemeyeceğini ifade eden Türel, "Tartışmasız bir şekilde, tereddüde mahal bırakmayan bir şekilde 23 bin farkla Antalya'da AK Parti, Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimlerini kazanmıştır. Bir kez daha Antalya'mıza hayırlı olsun" diye konuştu.

Açılan sandık sayısına göre AK Parti'nin 474 bin 472, CHP'nin ise 451 bin 529 oyu bulunduğuna dikkati çeken Türel, yaklaşık 23 bin farkla seçimi kazandıklarını bildirdi. Antalya'nın tercihini demokrasiden, Cumhuriyetten, hizmetten yana kullandığını söyleyen Türel, bundan sonra kendilerinin görevinin çalışmak olduğunu belirtti.

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı ve CHP adayı Mustafa Akaydın'ın seçim sürecinin maniple edildiği yönündeki iddiaların hatırlatılması üzerine Türel, şöyle devam etti:

"Antalya'da artık çirkin siyaset dönemi kapandı. Bu tür eleştirilere cevap vermeyeceğim. Antalya'da hep güzellikleri konuşacağız. Kavgaları, karışıklıkları yaşatmayacağız. Bütün Antalyalıları kucaklayacağız. Bize oy versin vermesin tüm hemşehrilerimin hizmetinde olacağım. Bu doğrultuda bizimle kavga etmek isteyenlere de cevap vermek yerine, Antalya'ya büyük eserler kazandıracağım. Görev devir teslim töreninde Antalya Büyükşehir Belediyesinin gönderinde şanlı Türk bayrağını dalgalandırmak, bizim için büyük şeref olacak."

"TARTIŞMASIZ BİR SEÇİM SONUCU"

Bir gazetecinin, CHP'nin seçim sonuçlarına itiraz edeceğini hatırlatması üzerine Türel, şöyle konuştu:

"İstedikleri kadar itiraz edebilirler, 23 bin fark var. Tartışmasız bir seçim sonucudur. Bizde güzel bir laf vardır; 'Yenilen güreşçi güreşe doymaz' diye. O yüzden onlar ne yaparlarsa yapsınlar, ben sözlerimde de ifade ettim. Türkiye'de, Antalya'da demokrasi kazanmıştır. Demokrasi bunların çaresidir, demokrasiden vazgeçmeden darbecilere, çetecilere karşı Türkiye'nin sandıkta ortaya koymuş olduğu sonuç gerçekten Türk milletinin fevkalade bir mesaj verdiğinin de göstergesidir."

AK Parti'nin Antalya'da CHP'nin kaleleri olarak değerlendirilen ilçeleri de aldığının belirtilmesi üzerine Türel, sandıklar açılmadan önce bu sonuçları tahmin ettiğini söyledi. Çalışmalarını bilimsel metotlar doğrultusunda gerçekleştirdiklerini anlatan Türel, Antalya'da tüm belediyelerin ak belediyecilik ile tanışmasını istediklerini ancak sandıkla 10 ilçeye hizmet etme şansı tanındığını bildirdi.

"TÜRKİYE'DE DE DEMOKRASİ KAZANMIŞTIR"

Seçim sonrası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüşüp görüşmediği sorusuna ise Türel, görüştüğünü söyledi.

Kendisinin AK Parti'de, Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olduğunun hatırlatılması üzerine Türel, Türkiye'de AK Parti'nin yerel yönetim sonuçlarında en yüksek oyu aldığı bir dönemde görev yaptığını ifade etti.

Bu durumun kendisine ayrı bir iftihar vesilesi sağladığına işaret eden Türel, "Sayın Başbakanımızın gerçekten Türk siyasetine, demokrasinin kazanımlarına, artık darbecilerin ve çetecilerin Türkiye'de siyasetten arınması yönündeki gayretleri hepimizin desteklediği hususlardır. Antalya'da demokrasi kazanmış, Türkiye'de demokrasi kazanmış, darbeciler, çeteciler kaybetmiştir" dedi.

Antalya'da 1 milyon 515 bin 540 kişi, 5 bin 289 sandıkta oy kullandı. Antalya'nın 19 ilçesinde açılan 5 bin 264 sandıkta, Büyükşehir Başkanlığı yarışında AK Parti'den Menderes Türel 474 bin 444, CHP'den Mustafa Akaydın 451 bin 437, MHP'den Kemal Çelik 316 bin 309, HDP 30 bin 360, BBP 7 bin 252, SP 6 bin 873, HEPAR 3 bin 500, DP 3 bin 490, DSP 2 bin 871, BTP bin 640, DYP bin 145 oy aldı.

Öte yandan açılan sandıklarda geçersiz oyların çokluğu gözlendi. Bir milyon 357 bin 671 oy geçerli sayılırken, 53 bin 724 oy da geçersiz sayıldı.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Antalya'da seçimin galibi belli oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN