Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devletin zirvesi oyunu verdi

Giriş Tarihi: 31.3.2014

Haftalar süren seçim hazırlıkları ve yoğun tempodan sonra, tüm Türkiye gibi dün siyasi liderlerler de sandık başına gitti. Cumhurbaşkanı Gül, "Türkiye güçlü şekilde yoluna devam eder", Başbakan ise "Milletin dediği olur, milletin kararı saygındır" mesajı verdi

Siyasitçiler de dün sandık başındaydı. Devlet erkanı çoğunlukla oyunu Ankara'da kullandı. Eşleriyle birlikte sandığa giden devlet büyükleri, "Hayırlı olsun" temennisinde bulundu. Cumhurbaşkanı Gül "Türkiye artık kendi gündemine dönmelidir" mesajını verirken oyunu İstanbul'da kullanan Başbakan Tayyip Erdoğan ise "Milletin kararı saygındır" dedi. İşte liderlerin sandık başında verdikleri mesajlar:
CUMHURBAŞKANI GÜL: Gül çifti Çankaya İlkokulu, 1198 No'lu sandıkta oy kullanırken, bir vatandaş Hayrünnisa Gül'e gül hediye etti. Gül çifti daha sonra 91 yaşındaki Bedriye Orkun isimli vatandaşla sohbet etti. Abdullah Gül çıkışta yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Biraz sert bir seçim kampanyası oldu. Artık bunları geride bırakmak gerektiğine inanıyorum. Devletimiz güçlüdür. Karşılaştığımız sorunlar, hukuk devleti nizamı içerisinde çözülür ve Türkiye güçlü bir şekilde yoluna devam eder. Bütün vatandaşlarımızın devletimize, milletimize güvenmelerini ve geleceğe umutla bakmalarını bir kez daha tavsiye etmek isterim. Bugün çok partili bir sistemin demokrasinin en güzel günlerinden birisini hep beraber yaşıyoruz. Çoğulculuk, demokrasinin önemli temel ilkesidir, siyasi partilerimiz bunun çok önemli parçalarıdır. Ama neticede her şey halk ne diyor, millet ne diyor ona bağlanır. Eminim ki, bu netice ortaya çıktığında herkes büyük bir saygıyla, olgunlukla karşılayacaktır."
TBMM BAŞKANI CEMİL ÇİÇEK: Ankara'da erken saatlerde sandık başına gidenler arasında TBMM Başkanı Cemil Çiçek vardı. Çiçek, Gölbaşı Şahin Sevin İlköğretim Okulu'nda eşi Gülten Çiçek ile birlikte saat 09.00'da 1150 No'lu sandıkta oyunu kullandı. Çiçek "Elbette, bu seçimin kazananı ve kaybedeni olacak, ama kazananı demokrasi ve milletimizdir. Pazartesi sabahından itibaren bu tartışmalar, bu gerilimler geride kalır. Barışa, kardeşliğe ihtiyacı var ülkenin" dedi.
BAŞBAKAN ERDOĞAN: Başbakan, oyunu kullanmak üzere Küçükçamlıca'da bulunan Saffet Çebi İlkokulu'na, eşi Emine Erdoğan, oğlu Bilal ve gelini Reyyan Erdoğan, kızı Esra ve damadı Berat Albayrak ile küçük kızı Sümeyye Erdoğan'la birlikte geldi. Erdoğan oyunu 3308 sayılı sandıkta kullandı. Türkiye genelinde seçimlere katılımın çok yüksek olduğu bilgisini edindiğini belirten Erdoğan, "Meydanlarda konuşulanların ötesinde bu gün milletin söylediği belirleyici olacak. Millet ne derse odur. Milletin kararı saygındır. Bunun dışında konuşulanlar öyle veya böyle bu akşam sandıklardaki neticeler açıklandıktan sonra sadece tarihe kayıt olarak düşecektir" dedi.
GENELKURMAY BAŞKANI NECDET ÖZEL: Org. Özel, eşi Kamuran Özel ile birlikte Ankara Çankaya İlkokulu'nda oyunu kullandı. 1188 numaralı sandıkta oyunu kullanan Özel, "Hayırlı olsun" temennisinde bulundu.
KEMAL KILIÇDAROĞLU: Eşi Selvi Kılıçdaroğlu ile birlikte Çukurambar Arjantin İlkokulu'nda 4149 No'lu sandıkta oyunu kullanan Kılıçdaroğlu, "Sizler de görüyorsunuz yurttaşlarımızda büyük heyecan var. Hepsi demokrasi şölenine katılmak için sandığa geldiler. Vicdanınıza danışıp oyunuzu öyle kullanın çağrısı yaptım, umuyorum bu gerçekleşir. Mutluyum oyumu kullandım demokrasinin gereği. Demokrasimiz güçlenmek zorunda. Temizlenmek zorunda. Güzel bir demokrasiyi inşa edeceğiz. Ben halkıma güveniyorum. Umarım güzel bir sonuç çıkar ortaya" dedi.
DEVLET BAHÇELİ: MHP lideri, oy kullanmaya partisinin Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mevlüt Karakaya ile geldi. Bahçeli Anıttepe Ortaokulu'nda 1376 numaralı sandıkta oyunu kullandı. Bahçeli, "Bütün siyasi partilerimiz, yoğun bir çalışma ortamından sonra, bugüne ulaşmış bulunuyorlar. Şu an aldığımız bilgiler kadarıyla yüksek bir katılım olduğu görülmektedir. İnşallah hayırlara vesile olur" dedi.
BDP EŞBAŞKANI SELAHATTİN DEMİRTAŞ: Oyunu Diyarbakır'da Kayapınar Şehit Jandarma Üsteğmen Tevfik Pehlivan Ortaokulu'nda kullandı. Demirtaş, seçimlerin hayırlı olmasını dileyerek, "Bu saate kadar ciddi seçim güvenliği tehdidi olduğuna dair bilgi almadık. Umut ediyorum son saate kadar bu şekilde ilerleyecektir" diye konuştu.
MELİH GÖKÇEK: Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, oyunu eşi Nevin Gökçek ve 96 yaşındaki kayınvalidesi Fatma Gülen ile birlikte Halide Edip Adıvar Ortaokulu'nda kullandı. Gökçek, "İnşallah Türkiye için hayırlı olacak. Sayın Başbakanımızın söylediği gibi Türkiye'nin ikinci istiklal mücadelesi gibi bir şey" dedi.
KADİR TOPBAŞ: İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, oyunu eşi ve oğluyla birlikte geldiği Florya Murat Kölük İlköğretim Okulu'ndaki 1351 numaralı sandıkta kullandı. Topbaş, "Sonuç ne olursa olsun ülkemiz, demokrasi ve milletimiz kazanacak" dedi. Diğer siyasiler ise oy verme işlemi sonrası şu mesajları verdi:
BAŞBAKAN YARDIMCISI BÜLENT ARINÇ: Hepimiz aklı başında insanlarız. Ama sosyal medyadaki bu sorumsuzluk sadece seçim konusunda değil başka konularda da maalesef devam ediyor.
BAŞBAKAN YARDIMCISI BEŞİR ATALAY: Seçim gününü bayram gibi kabul etmek lazım. Sandığın olmadığı yerde demokrasi olmaz, o zaman başka güçler, başka vesayetler ortaya çıkar. İşte milletimiz bugün kendi geleceğini belirlemek için oy kullanıyor.
İÇİŞLERİ BAKANI EFKAN ALA: Seçimler demokrasinin nefes borularıdır. Şimdi bütün vatandaşlarımız huzur ve güven içerisinde oylarını kullanıyorlar bütün Türkiye'de. Biz de her türlü güvenlik tedbirini almış durumdayız.
MANSUR YAVAŞ: CHP Ankara Büyükşehir Belediye Başkan adayı Yavaş, oyunu Balgat Hasan Özbay İmamhatip Ortaokulu'nda kullandı. 4268 No'lu sandıkta oy kullanan Yavaş, oy kullanmasının ardından gazetecilerin sorularını cevapladı. Yavaş, "Ben en az yüzde 51 istiyorum Allah'tan. İnşallah o da nasip olacak" dedi.
BİNALİ YILDIRIM: AK Parti İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Yıldırım, oyunu İzmir Bornova Ali Suavi İlkokulu'nda 1415 numaralı sandıkta kullandı. 1414 projesi ile seçim çalışmaları yapan Yıldırım'ın 1415 numaralı sandıkta oy kullanması dikkat çekti.
AZİZ KOCAOĞLU: CHP İzmir Büyükşehir Belediye Başkan adayı Aziz Kocaoğlu ise Bornova'daki Suphi Koyuncuoğlu Ortaokulu'nda 1162 numaralı sandıkta eşi Türkegül Kocaoğlu ile birlikte oyunu kullandı. "Bugün bizim susma günümüz" diyen Kocaoğlu, bundan sonra konuşma sırasının seçmenlerde olduğunu söyledi.

ADAY OLDUĞU İLDE OYUNU KULLANAMADI
SIRRI SÜREYYA: HDP İstanbul Büyükşehir Belediyesi eşbaşkan adayı Sırrı Süreyya Önder, ikameti Ankara'da wolduğu için İstanbul'da oy kullanamadı. Kâğıthane'de oy veren HDP İstanbul Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayı Pınar Aydınlar'a eşlik eden Süreyya Önder, basın mensuplarına "Hayırlı uğurlu olsun. En büyük hakem halk" demekle yetindi.

SARIGÜL: SÜREÇTE ÇOK İNCİNDİM
MUSTAFA SARIGÜL: CHP İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan adayı Mustafa Sarıgül oyunu ailesi ve torunu ile birlikte Nişantaşı'ndaki Sait Çiftçi İlköğretim Okulu'nda, 1278 nolu sandıkta kullandı. Sarıgül, çıkışta yaptığı açıklamada seçim sürecinde kendisini çok incittiklerini ama İstanbul'da barış ve sevginin kazanmasını arzu ettiğini söyledi.

HUZUREVİNDE İLK KEZ SEÇİM SANDIĞI HEYECANI...
Huzurevlerinde kalan yaşlılar için bu yıl ilk defa, Türkiye 37 huzurevi ve rehabilitasyon merkezine seçim sandıkları kuruldu. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Yüksek Seçim Kurulu'nun (YSK) ortak çalışmasıyla 20 bin yaşlı ve engelli yaşadıkları huzurevlerinde zahmetsizce oy verme işlemlerini tamamlayabildi. Ayrıca sığınma evlerinde kalan fakat çok ağır hayati tehlikesi bulunmayan yaklaşık bin kadın da kolluk kuvvetlerinin desteğiyle oy vereceği okullara gidebildi.

SEZER SIRA BEKLEDİ
10'uncu Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, Gölbaşı'ndaki Şahin Sevin İlkokulu'nda 1150 No'lu sandıkta oy kullandı. Eşi Semra Sezer ile birlikte oy kullanan Sezer, vatandaşların sıra verme teklifini reddederek oy sırasını bekledi. Eski Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ise "Şimdi söz sandığın. Memlekete, millete hayırlı, uğurlu olsun" mesajını verdi.

'GELECEK İÇİN BELİRLEYİCİ...'
Eski Genelkurmay Başkanı emekli Org. İlker Başbuğ, oyunu Fenerbahçe'deki Nurettin Teksan İlköğretim Okulu'nda eşi Sevil Başbuğ ile birlikte 2113 no'lu sandıkta kullandı. Başbuğ, "Bu seçimler, ülkenin geleceği açısından belirleyici olacak" dedi.

Mehmet ACAR-Mustafa KAYA-Ali EKEYILMAZ-Mesut ALTUN-Erdoğan YAPIK-Gülcan DEMİRCİ- Deniz DERİN
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devletin zirvesi oyunu verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN