Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İddialar fos çıktı

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında düğüm çözüldü. Yeniden yapılan sayımda CHP'ye fazladan 403 oy çıktı. Hesaplamalarda AK Parti'nin oyu da 98 arttı

Giriş Tarihi: 3.4.2014
Yerel seçimlerde en çok tartışılan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı yarışında düğüm çözüldü. Binlerle ifade edilen sandıkların sonuçları yeniden toplandı ve CHP'ye fazladan 403 oy çıktı. Yeniden yapılan sayım ve hesaplamalarda AK Parti'nin oyu da 98 arttı. Seçimlerden sonra CHP, yüksek oy aldığı Çankaya ve Yenimahalle'de oylarının tutanaklara yanlış geçirildiği iddiasında bulunmuştu. CHP yetkilileri yaptıkları açıklamalarda, 246 sandıkta kendilerine çıkan oyların yanlış yazıldığını, bazı sandıkların sisteme girmediğini, bu hatalar düzeltildiğinde kendilerine 70 bin daha oy yazılacağını ileri sürmüşlerdi. Bu da CHP tabanında, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı'nın el değiştirebileceği umudu doğurdu, CHP'ye oy veren Ankaralılar, seçimlere şaibe karıştırıldığını savunarak, başta Yüksek Seçim Kurulu önünde gösteriler düzenledi.

İKİ KALEDE 403 OY DAHA
CHP de itirazlarını, oy oranının yüksek olduğu Çankaya ve Yenimahalle ilçelerinde yoğunlaştırdı. CHP'nin yaptığı itirazlar dün bu ilçelerin ilçe seçim kurullarında değerlendirildi. Her iki seçim kurulunda da CHP'nin itiraz ettiği tüm tutanaklar yeniden birleştirildi ve sandıklar yeniden sayıldı. Yapılan yeniden birleştirme ve yeniden sayım sonucunda ortaya ilginç bir tablo çıktı. CHP'nin en güçlü olduğu Çankaya'da yapılan yeniden sayım ve hesaplama sonucunda CHP'nin oyları 164 arttı. CHP ilk sayıma göre Çankaya'da 434 bin 928 oy almış görünüyordu. İtiraz üzerine yapılan hesaplama ve sayımda bu rakam, 435 bin 92'ye yükseldi. Yenilen yapılan hesaplama ve birleştirme sonucunda AK Parti'nin Çankaya'daki oyları da 75 arttı. AK Parti'ye ilk tutanaklara göre bu ilçede 122 bin 344 oy çıkmış görünüyordu. Yeniden hesaplama sonrasında AK Parti'nin Çankaya'daki oy miktarı 122 bin 419'a yükseldi.

YENİMAHALLE DE İNCELENDİ

CHP'nin büyük umut bağladığı Yenimahalle ilçesinde de durum farklı olmamıştı. İlk tutanaklara göre CHP, büyükşehir belediye başkanlığı seçimlerinde bu ilçede, 198 bin 814 oy almış görünüyordu. Yenimahalle İlçe Seçim Kurulu, CHP'nin tüm itiraz ettiği sandıkları yeniden saydı. Bu sayım sonucunda CHP'nin oyları 199 bin 53'e yükseldi. Yani CHP hanesine, 239 yeni oy yazıldı. Yenimahalle'deki sayım sonucunda AK Parti'nin oyları da arttı. Buna göre İlk sayımda 152 bin 855 oy almış görünen AK Parti'nin bu ilçedeki oyu, 152 bin 878'e yükseldi, yani oy miktarı 23 arttı. Bu yeniden sayım ve hesaplamalara göre, CHP'nin Ankara'daki oy sayısı 403, AK Parti'nin oy sayısı da 89 artmış oldu. Bu da iki parti arasındaki oy farkını CHP lehine 314 azalttı. Ancak bu rakam yaklaşık 32 bin olan farkı kapatmaya yetmedi. CHP, şimdi Çankaya ve Yenimahalle ilçe seçim kurullarının tutanaklarına karşı Ankara İl Seçim Kurulu nezdinde itiraz edebilecek ancak sonuç alamayacağına kesin gözüyle bakılıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İddialar fos çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN