Ergenekon'un 1 numarası kayıp

Ergenekon davasının tamamlanan gerekçeli kararında Başbuğ ile birlikte birçok kişi 'Ergenekon Terör Örgütü' yöneticisi olarak yer aldı. Ancak tartışılan 1 numaranın kim olduğu tespiti gerekçeli karara girmedi

Giriş Tarihi: 5.4.2014
Ergenekon davasında gerekçeli karar tatmin etmedi. Genelkurmay eski Başkanı İlker Başbuğ'a verilen müebbet cezaya basın açıklamaları gerekçe gösterildi. Davanın hem sanığı hem gizli tanığı olan Osman Yıldırım'a ise Cumhuriyet Gazetesine attığı ve attırdığı el bombalarının patlamaması gerekçesiyle ceza verilmediği belirtildi. Başbuğ ile birlikte birçok kişi Ergenekon Terör Örgütü'nün yöneticisi olarak yazılırken, yıllardır tartışılan örgütün başında kim olduğuna ilişkin bir tespit yapılmadı. Hâkimler gözlem ve kanaatlerini gerekçe olarak sıraladı. Gerekçeli kararı İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin hâkimleri Hasan Hüseyin Özese, Hüsnü Çalmuk ve Sedat Sami Haşıloğlu yazdı.

1 NUMARA YER ALMADI

Gerekçeli kararda Başbuğ'un da aralarında bulunduğu bazı isimler örgütün yöneticileri arasında. Ancak yıllardır tartışılan örgütün 1 numarasına ilişkin herhangi bir tespit yok. "Örgütün başı kim" sorusu yanıtsız. Darbe teşebbüsü suçundan müebbet hapis cezasına çarptırılan Başbuğ'a verilen cezaya ise İnternet Andıcı belgesinde imzası olmamasına rağmen Başbuğ'un onayıyla hazırlanması gerekçe gösterildi. Bu andıç ile Genelkurmay karargâhında işletilen internet siteleri ile darbe ortamı için kara propaganda yapıldığı dile getirildi. Başbuğ'un yaptığı basın açıklamalarıyla yargıyı etkileme girişiminde bulunduğu tespiti yer aldı. Danıştay saldırısı ve Cumhuriyet Gazetesi'ne bomba atılması olaylarının emekli Tuğgeneral Veli Küçük ve emekli Yüzbaşı Muzaffer Tekin'in talimatları ile yapıldığı yazıldı. Osman Yıldırım'ın Küçük ve Tekin'in emir ve talimatları üzerine, sanık Oktay Yıldırım'ın verdiği el bombalarını gazeteye attığı ve diğer sanıklara attırdığı kaydedildi. Yıldırım'ın iddianamede cezalandırılması talep edilmişse de el bombalarının patlamaması ve atılan yerde kimsenin olmaması gerekçesiyle ceza verilmediği dile getirildi. Yıldırım etkin pişmanlıktan faydalanmış, patlayıcı madde bulundurmak ve terör örgütü üyesi olmaktan 9 yıl ceza almıştı. 2003'te ise tahliye edilmişti.

BUNDAN SONRA NE OLACAK

Davaya bakan eski özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi'nin kaldırılması nedeniyle Ergenekon dosyasının bundan sonraki işlemlerini İstanbul 5. Ağır Ceza Mahkemesi yürütecek. Bu mahkeme gerekçeli kararı Yargıtay'a iletecek. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı'nda yapılacak inceleme sonunda hazırlanacak tebliğname, davaya bakacak olan Yargıtay 9. Ceza Dairesi'ne iletilecek. Daire'de de yapılacak incelemenin ardından duruşma günü verilecek ve dava Yargıtay'da görülmeye başlanacak.

'RAPOR ÇOK UZUN, ZAMAN ALACAK'

17 bin sayfayı bulan gerekçeli kararın 'fevkalade uzun' olduğunu söyleyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, buna karşın yaşanan gecikmede kasıt görmediğini belirtti. Kararın Yargıtay aşaması, temyize başvuru süresi ve temyizde inceleme sürecinin de zaman alacağını ifade eden Bozdağ, "Bu kararı ne kadar sürede okuyup analiz edecekler, işin doğrusu onu merak ediyorum" dedi. Bozdağ, 17 bin sayfayı bulan karardan bir netice çıkarılmasının da çok zaman alacağını sözlerine ekledi.

Mamak'ı ziyaret etti

Eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ, Mamak Askeri Cezaevi'nde tutuklu muvazzaf subayları ziyaret etti. 2 saat süren ziyarette muvazzaf subaylarla görüşen Başbuğ daha sonra açıklama yapmadan General Eşref Akıncı Kışlası'ndan ayrıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergenekon'un 1 numarası kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN