Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Davutoğlu: 1915 mesajı bir çağrıdır

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, "Türkiye hiçbir açıklamayı siyasi baskı altında yapmaz. Bu bir çağrıdır. Ümit ediyoruz karşılığını bulur" dedi.

Giriş Tarihi: 23.4.2014 20:14 Güncelleme Tarihi: 23.4.2014 20:41
Davutoğlu, "Türkiye hiç bir açıklamayı siyasi baskı altında yapmaz, bu bir çağrıydı umarım karşılığını bulur" dedi.

Meclis Fuaye Salonu'nda düzenlenen 23 Nisan Resepsiyonu'nda konuşan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Başbakan Erdoğan'ın 1915 olaylarına ilişkin mesajına ilişkin, "Tarih siyah beyaz değildir. Herkes acıları paylaşma erdemini göstermeli. Umarım uzattığımız el havada kalmaz. Türkiye baskılar altında açıklama yapmaz, açıklama konjonktürel değildir" açıklamasını yaptı.

Davutoğlu, Süleyman Şah Türbesi ile ilgili sorulara, "Oradaki askerlerimizin güvenliği için ne tedbir alınması gerekiyorsa yapılır. Belli dönemlerde rutin değişimler yapılır. Oradaki askerler alınır başka askerler götürülür. Durumun, ihtiyacın mahiyetine göre de orası tahkim edilir, olan budur." şeklinde yanıt verdi.

Davutoğlu, Başbakan'ın 1915 mesajına ilişkin yaptığı açıklamada ise "Bu bir çağrıdır, ümit ediyoruz karşılığını bulur. Türkiye hiçbir açıklamayı siyasi baskı altında yapmaz" dedi.

"NE GEREKİYORSA O YAPILIR"

Davutoğlu Suriye'de yer alan Süleyman Şah türbesi hakkında da açıklamalarda bulundu. Davutoğlu şunları söyle:

"Süleyman Şah Türbesi'ndeki askerlerimizin güvenliği için ne tedbir alınması gerekiyorsa yapılır. Belli dönemlerde rutin değişimler yapılır. Oradaki askerler alınır başka askerler götürülür. Durumun, ihtiyacın mahiyetine göre de orası tahkim edilir, olan budur."

Irak-Şam İslam Devleti'ne (IŞİD) yakın Twitter hesapları, TSK'ya ait tankların ve zırhlı araçların, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ne konuşlanmak için Suriye'ye girdiğini iddia etmişti.

TSK'DAN SÜLAYMAN ŞAH AÇIKLAMASI

Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akar, Süleyman Şah Türbesi'ne yapılan askeri takviye için "Olağanüstü bir durum yok. Planlı bir faaliyet" dedi.

Gün içinde Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Suriye'deki Süleyman Şah Türbesi'ne çok sayıda zırhlı araç gönderdiği iddia edildi. İddialar üzerine Başbakan Erdoğan, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ve Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akar, detaylı açıklama yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Davutoğlu: 1915 mesajı bir çağrıdır
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN